تزریق 7.5 میلیارد دلار به صنعت نیروگاهی کشور

به گزارش رکنا به نقل از وزارت نیرو ، ارزش این تفاهم‌نامه که به امضای علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو و مهدی غضنفری رییس صندوق توسعه ملی رسیده است، ۷.۵ میلیارد دلار است و در پروژه‌های معرفی شده وزارت نیرو سرمایه‌گذاری خواهد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه وزارت نیرو به منظور بازپرداخت به موقع تسهیلات واحد‌های نیروگاهی که از این محل احداث می‌شوند، اقدام به راه اندازی تابلوی سرمایه گذاری در بورس انرژی خواهد کرد و نیروگاه‌ها برق تولیدی خود را در بورس انرژی عرضه خواهند کرد تا از منابع نقد آن برای تامین هزینه‌های نیروگاهی و بازپرداخت تسهیلات صندوق استفاده کنند.

همچنین در صورتی که نیروگاه‌ها موفق به عرضه برق خود در بورس انرژی نشوند، وزارت نیرو از طریق ساز و کار‌هایی که در اختیار دارد نسبت به خرید برق تولیدی این نیروگاه‌ها با قیمت‌های جذاب اقدام خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود با امضای این تفاهم‌نامه ناترازی صنعت برق طی سال‌های پیش رو به حداقل ممکن برسد.

این گزارش می افزاید پیش از این به دلیل ناترازی مالی شدید در صنعت نیروگاهی بخش خصوصی تمایلی برای سرمایه گذاری در صنعت نیروگاهی کشور نداشت، اما با امضای این تفاهم نامه شرایط لازم برای حضور جدی بخش خصوصی در این صنعت فراهم می شود.

در ماه‌های اخیر نیز تفاهم نامه جداگانه‌ای میان ساتبا و صندوق توسعه ملی با هدف حمایت از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور به ارزش 5 میلیارد دلار با هدف تامین مالی برای احداث ١٠ هزار مگاوات انرژی پاک امضا شده بود.

کدخبر: 997209 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟