حمایت مالی ضعیف بهزیستی از مددجویان/ اعظمی: بهزیستی پول ندارد

سازمان بهزیستی یکی از مهمترین سازمان های حامی از افراد نیازمند است. با این حال خانواده های تحت پوشش بهزیستی از میزان حمایت های بهزیستی رضایت چندانی ندارند. گفته می شود بهزیستی فقط 300 هزار تومان به مددجویان می دهد و این موضوع مورد مطالبه جدی خانواده های تجت پوشش بهزیستی است.

به گزارش خبرنگار رکنا، تا سال 1397 چیزی حدود 2.8 میلیون خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار گرفته اند که از این میزان بیش از 5 میلیون و 935 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.

این آمار با توجه به نرخ جمعیت ممکن است طی سه سال اخیر افزایش یافته باشد. بنابراین هزینه هنگفتی برای تحت پوشش قرار دادن مددجویان بهزیستی نیاز است. به گونه ای که قبادی دانا در دی ماه سال 99 اعلام کرد در سال 1400 به 23 هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت مستمری به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد نیاز است.

یکی از سرپرستان خانواده دارای مددجوی تحت پوشش بهزیستی ساکن شهرضای استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار رکنا با بیان اینکه دختر 11 ساله اش مبتلا به یک بیماری ژنتیکی است و ماهانه نیازمند کاردرمانی، تعویض پوشک، تهیه ویلچر حمامی و نیازهایی از این قبیل است ابراز داشت: در ماه های اخیر علی رغم هزینه های زیادی که برای مددجوی آن ها وجود دارد، ماهانه فقط 300 هزار تومان از سوی بهزیستی دریافت می کنند.

این مادر مددجوی بهزیستی اعلام کرد: چندی پیش برای دریافت ویلچر حمامی به بهزیستی مراجعه کردیم اما کارکنان آن مرکز اعلام کردند که بودجه و امکان تهیه ویلچر برایشان وجود ندارد. همچنین برای تهیه وام نیز با مشکلاتی مواجه هستیم. علاوه بر این خیریه ای به نام مثبت زندگی که تحت نظر بهزیستی است هر چند وقت یک بار، از این خانواده تحت پوشش بازدید می کند اما در واقع خبری از کمک های معیشتی و امثالهم نیست.

ذبیح الله اعظمی

موضوع عدم حمایت از مددجویان بهزیستی و کمبود بودجه با وجود حجم گسترده ای از مددجویان، نکته ای بود که با ذبیح الله اعظمی، نماینده جیرفت در مجلس مطرح کردیم. وی در این رابطه به خبرنگار رکنا گفت: یکی از مهمترین نهاد های مسئول رسیدگی به اقشار آسیب پذیر، بیماران و معلولان سازمان بهزیستی است. اکنون در استان کرمان نیز سعی می شود تا به واسطه خیریه ها برای افراد ناتوان ویلچر تهیه شود یا اقدامات حمایتی از افراد به واسطه خیران انجام می شود. بهزیستی در حال حاضر برای تهیه مسکن و وام مخصوص مددجویان خودش دست به کار شده و مشکلاتی از این نظر دارد. بهرحال مشخص نیست که این موضوع به کمبود بودجه بر می گردد و یا مسئله ای کلان تر در خصوص این ماجرا وجود دارد، اما دولت باید منابع مورد نیاز مددجویان را در نظر بگیرد و برای آن در بودجه هزینه ای را اختصاص دهد.

نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس ادامه داد: در خارج از کشور برخی نهاد های مشابه بهزیستی در ایران به اندازه ای از افراد ناتوان و نیازمندان حمایت می کنند که فرد ناتوان و دارای نیازهای خاص (معلول) دیده نمی شود. مثلاً برای تامین هزینه های عینک افراد نیز در خارج از کشور برنامه ریزی شده است. با این حال حتی هزینه های ضروری زندگی افراد ناتوان در ایران متاسفانه تامین نمی شود و علت آن به برنامه های وزیر و تلاش های او برای رفع مشکلات بر می گردد.

اعظمی با تعریف از اقدامات کمیته امداد و بنیاد مسکن در جهت رفع نیازهای ضروری زندگی نیازمندان و محرومان افزود: وقتی بودجه و منابع هزینه های بهزیستی تامین نشده باشد، طبعاً مدیرکل بهزیستی استان ها چه در اصفهان و چه در کرمان و یا سایر استان ها توان پرداخت هزینه های لازم برای مددجویان نخواهند داشت. وزیر کار یا سایر وزارت خانه ها باید کمبود های موجود در سازمان و نهاد هایی مثل بهزیستی را در نظر بگیرند و برای آن ها بودجه ای مناسب تعیین کنند. اکنون آسیب های اجتماعی مانند خوره جامعه را از بین می برد.

نماینده جیرفت در پایان تاکید کرد: همانطور که معضلات راه و جاده ها در کشور اهمیت دارند، مسائل اجتماعی نیز باید در اولویت مسئولین باشد. واقعیت آن است که دردهایی زیر پوست شهر قرار دارد و باید هرچه سریع تر به آن ها پرداخته شود. باید توجه داشت که کسی از بی جاده ای نمرده است، اما بواسطه وجود اختلال های روانی و روحی ممکن است مردم و حتی نخبگان مملکت به نا امیدی کشیده شده و دست به خودکشی بزنند.

آیا این خبر مفید بود؟