دکتر طبرسی: ابتلا 9 نفر به جذام در یکسال وضعیت بحرانی نیست/ هشدار اصلی ورود سل، مالاریا و HIV از طریق اتباع به ایران است/عدم غربالگری در مرزها سلامت جامعه را بحرانی می کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، طبق اخبار منتشر شده 9 مبتلای جدید جذام در کشور وجود دارد، که از بین این افراد شش نفر از آن ها اتباع هستند.

دکتر پیام طبرسی - فوق تخصص بیماری های عفونی

دکتر پیام طبرسی، فلوشیپ بیماری های عفونی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا با تاکید بر اینکه بهتر است که بیماری جذام کنترل شود اما  ابتلای 9 مورد جذام هشداری برای کشور محسوب نمی شود گفت: بیماری هایی که توسط اتباع، مخصوصا اتباع افغانستان، وارد ایران می شود مثل سل، اچ آی وی و مالاریا بسیار مهمتر است و بر ضرورت غربالگری تاکید کرد.

عدم غربالگری در مرزها می تواند سلامت جامعه را بحرانی کند

پیام طبرسی متخصص بیماری های عفونی ، در گفت و گو با رکنا، گفت: ثبت 9 مورد جذام در کشور مسئله عجیب و نگران کننده ای نیست و بیشتر مبتلایان به جذام معمولا از اتباع غیر مجاز افغانستان هستند. انتقال جذام در طولانی مدت بوده و مسئله ای نگران کننده نیست. افرادی مبتلا به جذام می شوند که به مدت طولانی(حداقل یک الی دو سال) با فرد جذامی در ارتباط بوده باشند. مسئله اصلی ما در حال حاضر مربوط به آمار ابتلا به جذام نیست؛ بلکه ورود بیماری هایی مثل تب دانگی، سل، مالاریا و اچ آی وی از سمت مسافران خارجی و اتباع، مخصوصا اتباع افغانستان، و نبود غربالگری است که سلامت آینده جامعه را به خطر می اندازد.

او با اشاره به نبود غربالگری در ایران و اظهار تاسف، افزود: جهان یک دهکده جهانی است و نه صرفا از افغانستان بلکه افراد از هر نقطه ای از دنیا که وارد ایران می شوند،  باید مورد غربالگری قرار بگیرند؛ چرا که نمیتوان پیش بینی کرد ناقل چه بیماری هایی هستند. لازم است سیستم های مناسب برای رصد سلامت افراد جامعه مخصوصا اتباع غیر مجاز داشته باشیم، متاسفانه سیستم های شناسایی ما بسیار ضعیف عمل می کنند و همین مسئله باعث می شود سلامت جامعه به خطر افتاده و بیماری افزایش پیدا کند.

سر منشا اصلی شیوع سل در ایران از سمت افغانستان است

وی  با اشاره به بیماری هایی که از افغانستان وارد ایران می شوند، گفت: یکی از مهم ترین مشکلات ما سل است؛ چرا که بسیاری از اتباع وارد شده به کشور مبتلا به این بیماری هستند. از دیگر بیماری هایی که اتباع افغانستان عامل اصلی شیوع آن در ایران هستند، می توان به مالاریا و اچ پی وی اشاره کرد. مهم ترین دلیل افزایش آمار ابتلا و مشکل در کنترل این بیماری ها در ایران ورود اتباع مخصوصا اتباع غیر مجاز است. تلاش ما در این موارد کنترل بیماری است در خصوص آمار مربوط به سل در ایران بیشتر موارد اتباع افغانستان هستند که بعد از شناسایی به صورت رایگان مورد درمان قرار می‌گیرند و در خصوص ویروس اچ پی وی با توجه به نبود غربالگری های صحیح هنوز آمار دقیقی از این ویروس وجود ندارد و لازم است آموزش های لازم برای آشنایی با این ویروس در مدارس؛ دانشگاه ها و صدا و سیما صورت گیرد.

غربالگری در مرز های هوایی و زمینی باید اولویت قرار بگیرد

طبرسی در خصوص لزوم غربالگری، گفت: در بسیاری از کشور های پیشرفته بعد از ورود به مرز از افراد یک اطلاعات سلامت اولیه خواسته می شود و لازم است فرد این اطلاعات را به نحو صحیح در برگه درج کند چرا که در صورت ارائه اطلاعات نادرست تبعات قانونی برای فرد به همراه خواهد داشت. لازم است کشورهای پیشرفته را در زمینه غربالگری الگوی خود قرار دهیم.

 

کدخبر: 1017269 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آزاده مختاری ملینا جعفری
آیا این خبر مفید بود؟