چرا با وجود قطعی برق از انرژی خورشیدی در دکل های اینترنت استفاده نمی شود؟

رکنا: در روزهای اخیر و با اوج گرفتن موج گرمای بی سابقه، مجددا شاهد قطعی برق در سراسر کشور هستیم. این قطعی برق البته بعضا در زمان هایی غیرقابل پیش بینی و خارج از ساعات اعلام شده در جدول خاموشی ها انجام می شود. قطعی برق در روزهای اخیر علاوه بر آن که موجب ایجاد مشکلاتی در بخش های مراقبت ویژه برخی بیمارستان ها شده، صنایع بسیاری را نیز با مشکل مواجه کرده است. قطعی برق همچنین موجب اعتراض بسیاری از شهروندان شده است و شب گذشته به همین دلیل شاهد شکل گیری تجمعات اعتراضی گوناگونی در برخی شهرهای ایران بودیم. اختلال در اینترنت شبکه های تلفن همراه نیز از جمله دیگر مشکلاتی است که قطعی برق به همراه داشته است؛ به نحوی که در روزهای اخیر بسیاری از هموطنان شاهد آن بوده اند که همزمان با قطعی برق، اینترنت موبایل آنها نیز برای چند ساعت به مشکل خورده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، دو روز گیش محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی قطعی اینترنت تلفن همراه همزمان با قطعی برق در برخی نقاط کشور، در توئیتر نوشت که «متاسفانه در برخی نواحی، هشت ساعت برق مستمر شهری در دسترس نیست. این در حالی است که باتری دکل های تلفن همراه، برای دو ساعت پاسخگوی قطع برق هستند و برای از شارژ کامل، نیازمند هشت ساعت اتصال به شارژرند تا به طور کامل شارژ شوند. همه باید پاسخگو باشند.»

این صحبت های وزیر ارتباطات البته پر بیراه نیست و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات نیز تاکید دارند که دکل های مخابراتی که اینترنت همراه را تامین می کنند، دارای باتری هایی هستند که می توانند در زمان قطعی برق، انرژی دکل را تامین کنند. اما این باتری ها صرفا تا دو ساعت می توانند به تامین انرژی مورد نیاز دکل ها بپردازند و از آن زمان به بعد، شارژ این باتری ها خالی می شود و تا زمان وصل شدن مجدد برق حداقل به میزان هشت ساعت به صورت مکرر، امکان شارژ شدن آن وجود ندارد.

در این میان اما سوال مهم اینجاست که چرا با وجود قطعی مکرر برق، در دکل های مخابراتی از پنل خورشیدی استفاده نشده است تا وقتی برق قطع می شود، اینترنت همراه نیز این چنین به مشکل نخورد؟ کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات در این باره توضیح می دهند که انرژی مورد نیاز یک دکل مخابراتی، صدها برابر میزانی از انرژی است که یک پنل خورشیدی می تواند تامین کند و بنابراین برای تامین برق این دکل ها نمی توان از پنل های خورشیدی استفاده کرد.

البته لازم به ذکر است که پیش از این، وزارت ارتباطات برای تامین اینترنت برخی مناطق روستایی، از دکل های مخابراتی کوچکتری استفاده کرده که پنل های خورشیدی توانایی شارژ کردن آن را دارند، اما در بعضی از همان مناطق، برخی افراد جوامع محلی پنل های خورشیدی را تخریب کرده اند و به همین دلیل، وزارت ارتباطات ترجیح داده است که هیچ گاه از پنل خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز دکل های مخابراتی استفاده نکند؛ بنابراین عدم استفاده از پنل خورشیدی در دکل های مخابراتی توجیه پذیر به نظر می رسد.

آیا این خبر مفید بود؟