جولان مافیای مسکن و افزایش نجومی اجاره خانه ها

افزایش اجاره بها/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در کشورهای پیشرفته و عضو اتحادیه اروپا شاخص افزایش قیمت مسکن مشخص است و هر ساله نسبت به آن صاحبخانه ها و مستاجران تکلیف شان مشخص است. اما در ایران تورم و عدم نظارت باعث شده که اجاره بهای مسکن روز به روز افزایش یابد و مستاجران هر روز فقیرتر از روز گذشته شوند.

عباس اکبرپور نیک قلب رشتی، عضو هیئت مدیره انجمن مهندسان راه و ساختمان ایران و عضو هیئت انجمن بین المللی بتن در ایران درباره افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای آن به خبرنگار اجتماعی رکنا، گفت: افزایش اجاره بها و قیمت مسکن علل گوناگون دارد. در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نرخ تورم پایین است و ارزش پول ملی دچار نوسانات عدیده ای نمی شود.

بانک مرکزی نرخ تورم را پایین اعلام می کند

وی افزود: اما متاسفانه در کشور ما میزان تورم نسبتا بالاست. اگر چه میزان تورمی که بانک مرکزی اعلام می کند، عموما کمتر از نرخ تورم واقعی است و وقتی مالکین احساس می کنند که ارزش دارایی آنها در حال کاهش عمده است تلاش می کنند، مقدار ارزش آن را به نرخ تورم واقعی برسانند.

قیمت بنزین باید کاهش یابد

عباس اکبرپور نیک قلب رشتی با بیان این که ملک، اتومبیل، ارز، طلا و... همیشه افزایش می یابد، تاکید کرد: بحثی به نام کاهش قیمت ها نداریم. قیمت بنزین در کشور ما همیشه افزایشی است. در حالی که در تمام کشورها با کاهش قیمت جهانی نفت، قیمت بنزین نیز کاهش می یابد. دولت هر بیشتر در بنگاه ها دخالت کند و اقتصاد دولتی باشد، چاره ای نیست به جز این که بخش خصوصی و مالکین در بخش مسکن بخواهند خود را حفظ کنند.

جولان مافیای غیررسمی مسکن

وی با اشاره به مافیای پشت پرده مسکن گفت: مافیای مسکن نه به صورت رسمی، بلکه به صورت غیررسمی وجود دارد. یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن بنگاه معاملات ملکی هستند. چون از افزایش بیشتر مسکن بنگاه ها سود مستقیم دارند. درآمد بنگاه ها از درصد معاملات ملکی با حساب و کتاب کارمندان بخش خصوصی و دولتی همخوانی ندارد. یک بنگاه با فروش 8 تا 10 ملک در ماه درآمدی حدود 200-300 میلیون تومان کسب می کند. در حالی که یک کارمند به هیچ وجه چنین شانسی را ندارد.

افزایش قیمت 15 تا 20 درصدی مسکن توسط بنگاه ها

عباس اکبرپور نیک قلب رشتی افزود: به نظر من یکی از عوامل افزایش قیمت مسکن بنگاه های ملکی هستند و مالکان را به افزایش قیمت تشویق می کنند. آنها حتی هنگام فروش ملک چیزی حدود 15 الی 20درصد قیمتی بالاتر از قیمت مالک را به خریداران اعلام می کنند تا کمی جای تخفیف داشته باشند. قیمت ها دست بنگاه های معاملات ملکی است و اصولا صاحبان این بنگاه ها آموزش های کلاسیک و دوره های به روز را پشت سر نگذاشته اند. بنگاه ها باید در دست افرادی همانند مهندسان عمران و معماری باشد. در حال حاضر این بنگاه ها به صورت سنتی احداث شده و عده ای که باید نقش اساسی در بنگاه ها ایفا کنند در حاشیه هستند و التهاب در بازار و ارائه خدمات غیرتخصصی حاصل بنگاه های آموزش ندیده و غیرمتخصص است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟