کسی به لیست یارانه اضافه نمی شود / دولت احتمالا در تامین حقوق و مزایا دچار مشکل می شود

یارانه / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با آمدن روحانی عده بسیاری از لیست یارانه کنار گذاشته شدند و برخی که دست شان به دهانشان می رسید و قشر متوسط جامعه بودند فداکاری کرده و خود از لیست یارانه به نفع هموطنان خود کناره گیری کردند. دولت به محض آن که کسی فوت می کند، قبل از آن که به خاک سپرده شود یارانه اش را قطع می کند. البته هستند هموطنانی که خودرو یا مسکن خریده اند و هنوز از ثبت اسناد بیرون نیامده اند شیرینی خود را از دولت دریافت می کنند و پیامک حذف از لیست یارانه را دریافت می کنند.

اما با سیاست های اشتباه دولت در حوزه اقتصاد، تورم افسارگسیخته، افزایش قیمت دلار و بنزین، شیوع کرونا و... باعث شد که قشر متوسط فقیر شوند و آنها که از لیست یارانه کنار گذاشته یا انصراف داده بودند حالا به یارانه خود و خانواده شان نیازمند شده اند اما راهی برای جا گرفتن در لیست یارانه ندارند.

دولت که اینقدر دقیق می داند چه کسی خودرو یا مسکن خریده یا فوت کرده اند، چرا این خانواده ها را به لیست یارانه اضافه نمی کنند تا اندک کمکی به قشر متوسط کرده باشد ؟

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال پاسخ داده و تاکید کرد: سیاست یارانه باید هدف تنظیم سطح زندگی مردمی که کمترین درآمد را دارند و محرومند تنظیم شود. این که بپنداریم یارانه باید کاهش درآمد خانوار را جبران کند فکر اشتباهی است.

شفاف نباشیم به سمت ورشکستگی می رویم

وی افزود: طبق پیش بینی ها دولت نصف بودجه کسری بودجه دارد. احتمالا در تامین حقوق و مزایا دچار مشکل می شود. منابع دولت از منبع نفت و مالیات به دلیل رکود ناشی از شیوع کرونا بعید است که به حد پیش بینی شده برسد. اگر باری بر دولت تحمیل می کنیم باید امکان و منبع آن را نیز فراهم کنیم.

مجبور می شویم که پول چاپ کنیم و یارانه بدهیم

مهدی طغیانی گفت: دولت به مجلس می گوید بودجه من دست شماست منابع و مصارف را پیش بینی کنید هر چقدر پیشنهاد می کنید و منبع آن را پیش بینی می کنید هزینه خواهم کرد. اگر واقعا برای تعدادی که پیش بینی می شود که به دلیل بحث های اخیر (شیوع کرونا، تورم و...) دچار مشکلات مالی شده اند، منبعی وجود داشته باشد، دولت چرا آن را هزینه نکند؟ اما باید منابع شفاف و روشن باشد وگرنه به سمت ورشکستگی و تشدید مسئله می رویم. یعنی مجبور می شویم که پول چاپ کنیم و یارانه بدهیم.

به دور باطل فقیرسازی می افتیم

وی با تاکید بر اینکه آنهایی که یارانه می گرفتند به دلیل ایجاد تورم ناشی از چاپ پول، فقیر تر می شوند ادامه داد: یعنی به دور باطل فقیرسازی می افتیم. روحانی ابتدای ریاست جمهوری اش طرحی ارائه کرد که یارانه را بر خدمات درمانی و آموزشی و... متمرکز و هزینه کنیم. اما پرداخت یارانه به مردم بیشتر باعث می شود یارانه ای که به سمت درمان سوق پیدا کرده به عامه مردم بازگردد. تکلیفی اگر برای دولت قرار می گذاریم، باید منابع آن را نیز مشخص کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟