فقرای ایران چاق می شوند ! /  پوکی استخوان در  ایران به زیر 30 سال رسید

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف موادقندی، شیرینی، چربی و نمک بیش از حد معمول عاملی است برای تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلا به کرونا که  توصیه این است که در شرایط فعلی که با بیماری کرونا مواجه هستیم مصرف نمک، غذاهای چرب و سرخ شده، شیرینی را افزاش داده  و مصرف میوه و سبزی را در رژیم غذایی خانواده بگنجانیم. در صورتی که سالاد بسته بندی شده و دارای مجوز بهداشتی باشد در رستوران مصرف شود. اما در خانه مصرف سبزی و سالاد آزاد است و باید افزایش یابد.

زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه افزود: رصد وضعیت امنیت غذا در کشور و جامعه به عهده ماست و باید برنامه ها و سیاست هایی را اتخاذ کنیم که در نهایت مشکلات تغذیه ای کنترل کرد. در شرایط فعلی که با کرونا مواجه هستیم، تبعات اقتصادی تمام جوامع را تحت تاثیر قرار داده است  و می تواند امنیت تغذیه جامعه را به خطر بیندازد و امنیت غذایی دهک های درآمد پایین به خطر می افتد و خود را به شکل سوءتغذیه در مادران باردار، کودکان و...  نشان می دهد. چاقی در افراد فقیر که غذای ارزان قیمت مصرف می کنند و توان خرید منابع پروئینی حیوانی (انواع گوشت ها) را پیش روی خواهیم داشت که  زمینه برای ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی، سرطان و دیابت و... را به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر سوءتغذیه در مناطق کم برخوردار کشور شاهد هستیم  ادامه داد : مشکلاتی مثل لاغری، کوتاه قدی و... را به وجود می آورد. در مناطق کم برخوردار ممکن است مشکلات سوءتغذیه گروه ها در دوره کرونا تشدید شده و نگران هستیم که در این شرایط مشکلات شان بیشتر شود.شیوع پوکی استخوان در کشور افزایش یافته و زودی سن آن به زیر 30 سال در کشور می رسد.کمبود کلیسیم یکی از کمبود ریزمغزی هاست و کمبود آهن و روی نیز در جامعه وجود دارد. محدود شدن منابع لبنی و پروتئینی (گوشت) یکی از دلایل کاهش کمبود ریزمغزی هاست.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟