اینجا فقر مانند ترک های سقف خانه هایشان زیاد است + فیلم
حجم ویدیو: 28.49M | مدت زمان ویدیو: 00:03:34

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سی زن و مرد آمده بودند تا در کنار هم یاری رسان مردمانی از دیارشان باشند که این روزها جای نان در خانه شان خالی است.با لبانی تشنه، گرد یکدیگر آمده بودند تا با تلاششان بتوانند تغییری مثبت و سازنده ایجاد کنند.  آئینی که بینشان  قدمتی 21 ساله دارد و خود را کوچه گردان عاشق می نامند و تاکیدشان بر این است که باید تا جایی که جان در بدن است به هم نوع خود خدمت کرد.

کوچه گردان عاشق، نخستین و قدیمی ترین طرح جمعیت امام علی (ع) است که سعی دارد عبادتی اجتماعی را در کنار عبادات فردی در شب های قدر و به خصوص ایام شهادت مولا علی (ع) ترویج کند.

در این طرح، کیسه های مایحتاج مورد نیاز یک ماهه هزاران خانواده محروم در شب‌های قدر تهیه و به در خانه‌های نیازمندان منتقل می شود. جامعه هدف این طرح شامل تمامی خانواده‌های نیازمند می شود که به دلیل فقر، قادر به تأمین نیازهای اولیه زندگی خود از جمله غذا نیستند.

ساعت از نیمه شب گذشته است که با بارگیری بیش از دهها خودرو به سمت روستاهای حاشیه شهریار حرکت می کنیم قبل از رسیدن به محل مورد نظر داخل ماشین بحث درباره این محلات را آغاز می کنیم تا از درون این مناطق با خبر شوم پس آن چیزی که در بین حرف مددکاران مناطقی چون ویر، نصیر آباد، اکمان و... دائم تاکید می شود وجود مواد مخدر به صورت نقل و نبات در خیابان های این شهرستان است که فقط با ایستادن در یک گوشه از شهر بارها پیشنهاد خریدش را به شما خواهند داد.

چند متر فاصله تا پایتخت

حقیقت این است که در این روستاها بیشتر کوچه ها تاریک و بی نشان هستند و حتی پلاک بندی درستی نیز ندارند. انگار نه انگار که شهریار و روستاهای تابع آن به پایتخت ایران چسبیده اند.

به خانه ای می رسیم که دیوارش از چند نوع آجر و ملات ساخته شده است. گویی خانه را چند بار دیوار کشی کرده اند. در خانه که باز می شود حیاط 6 متری خود را نمایان می کند که از قضا حمام، دستشویی و حتی آشپزخانه در آن قرار دارد پس اگر چیزی برای خوردن در خانه پیدا شود مانند خانه های قدیمی که مطبخ را خارج از محل زندگی می ساختند افراد باید دو در را بپیمایند با این تفاوت که کل خانه به 30 متر نمی رسد.

بعد از آن خانه به مکان دیگر می رویم و زنی که سرپرست خانوار است برای گرفتن اقلامش به بیرون از خانه می آید در همین زمان با وجود تارکی کوچه که حتی چشم چشم را نمی بیند با آن زن شروع به صحبت می کنم که تا چندی پیش پسرش برای کار به سر چهارراه های شهریار می رفته است تا شاید بتواند از مردم مانده در ترافیک شهریار پولی بدست بیاورد.

یکی از داوطلب‌ها از مشکلات بچه های این منطقه می گوید:« پسر بچه هایی اینجا هستند که سرشار از استعداد هستند اما به دلیل اینکه مشکلات عدید در زندگی خود حس می کنند با یک غفلت ما تبدیل به یک آدمکش یا توزیع کننده مواد مخدر می شوند.»

مسیر ویر به نصیرآباد در تاریکی

برای آدرس بعدی از ویر به نصیر آباد می رویم. شهر به خاموشی رفته و ساعت نزدیک 3 بامداد است. همراه مرد میانسالی که کیسه‌ی مواد غذایی را حمل می‌کند می‌روم او می گوید: ای کاش می شد برای فقرزدایی از این محلات کار دیگری کرد تا دیگر شاهد این معضلات نباشیم. تا دیگر نبینیم کسی برای دیدن یک کیسه غذایی چنان خوشحال می شود که گویی به او بهشت را داده اند!

بعد به یک در قدیمی می رسیم که رنگی برروی آن نیست بلکه ضد زنگ زده اند تا خدای ناکرده از بین نرود. یکی از دواطلب ها در می زند و صدای جوانی به گوش می رسد که ناله کنان جواب می دهد: الان میام. زمان زیادی می برد تا او در را به روی ما باز کند. این پسر جوان که لنگان شده از بالای سقف خانه به پایین افتاده چراکه به دلیل کوچکی جا باید در اتاقی که به صورت غیر قانونی ساخته شده زندگی کنند.

پسر در زندان مادر بی نان

دو کوچه آنطرف تر در نصیر آباد به خانه زنی می رسیم که یک پسر دارد و همسرش چند سالی است به دلیل حمل مواد مخدر در زندان است با این حال زن با تمام سختی های زندگی، دست و پنجه نرم می زند تا پسرش همچون پدر به این راه کشیده نشود البته یکی از داوطلب ها می گوید ارتباط نداشتن با این خانواده ها حتی برای یک هفته مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت چراکه این مناطق به شدت جرم خیز هستند و بازی مرگ در اینجا عادی است.دیگر نزدیک سحر است که کیسه گروه ها یکی یکی تمام می شود و همه در یک مکان جمع می شوند و خداحافظی و می روند به سوی زندگی .

گفتنی است که جمعیت امام علی (ع) بر آن شد تا در بیست‌ و یکمین سال برگزاری آیین کوچه گرد عاشق در شب ۲۱ام ماه رمضان ۱۷۰۰ کیسه‌ی حمایتی در تهران و ۱۳۰۰ کیسه‌ی حمایتی در حاشیه‌ی تهران توزیع کند که از این سهم 70 کیسه به وسیله 30 نفر از داوطلبان این سازمان مردم نهاد در محلات محروم شهریار به زنان سرپرست خانوار و آسیب دیده تعلق گرفت.

WhatsApp Image 2020-05-15 at 03.59.52

 

WhatsApp Image 2020-05-15 at 04.03.33

WhatsApp Image 2020-05-15 at 04.03.32(2)

WhatsApp Image 2020-05-15 at 04.03.31

WhatsApp Image 2020-05-15 at 04.03.32

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟