فخر‌ فروشی‌ های جنجالی

فخر فروشی / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، یکی از موضوعاتی که امروزه به اختلافات زناشویی دامن زده، مساله اختلاف تحصیلی زوجین است. مشاهده می‌شود دختران به واسطه اینکه آمار قبولی زیادی در دانشگاه دارند و بیشتر و زودتر از پسران به خاطر خدمت سربازی، در دانشگاه پذیرفته می‌شوند، این امر به نوبه خود توقعات آنها را برای داشتن همسری با مدرک تحصیلی بالاتر، افزایش می‌دهد.

از طرفی چه بسا در برخی خانواده‌ها دیده شده زن دارای مدرک تحصیلی بالاتری بوده و دائما همسرش را به خاطر همین مساله سرزنش کرده و در گروه دوستان و فامیل نسبت به اظهار‌نظرها و عقاید همسرش خرده گرفته است.

تاثیر اختلاف هرم تحصیلی در پیوندهای زناشویی

دکتر جعفر بای، جامعه‌شناس و محقق آسیب‌های اجتماعی درباره مشکلات ناشی از اختلاف تحصیلی زن و شوهر در خانواده می‌گوید: چند سال  پیش وقتی درصد قبولی دختران در کنکور سراسری از پسران پیش افتاد و گروهی به همین مناسبت موفقیت‌های زنان را جشن می‌گرفتند، به خاطر دارم که تحت عنوان احساس‌ورزی و خردگریزی مطالبی را در رسانه‌ها مطرح کردم. پدیده اختلاف تحصیلی زوجین موجب به هم خوردن نقش اعضای خانواده شده و به برخی مشکلات دامن می‌زند، البته اگر عملکرد نظام آموزشی ما یک عملکرد واقعی بود، شاهد شکاف‌ها و تفاوت‌های بیشتری در ارتباطات اجتماعی بودیم، اما خوشبختانه چون عملکرد نظام آموزشی یک عملکرد مطابق واقعیت نیست، در نتیجه در عمل اختلاف هرم تحصیلی منجر به بروز اختلاف چندانی نمی‌شود.

به نظر می‌رسد امروزه یکی از شاخص‌های مهم در گزینش همسر، مدرک تحصیلی است، اگرچه جایگاه تحصیلی و نه مدرک تحصیلی می‌تواند شاخص تعیین‌کننده‌ای در درک و فهم مسائل فرهنگی و اجتماعی فرد محسوب شود، اما اغلب اختلاف درک بین زوجین در روند زندگی مساله‌ساز می‌شود. از طرفی امروزه مدرک تحصیلی با سواد، دانش و جایگاه تحصیلی افراد متفاوت است، لذا صرف مدرک تحصیلی نمی‌توان گزینه مورد نظر را برای تشکیل زندگی رد یا قبول کرد. همچنین نمی‌توان ادعا کرد مدرک تحصیلی موجب ارتقای سواد درک و فهم افراد شده و رشته تحصیلی باعث درآمد اقتصادی قابل توجهی می‌شود.

تفاوت درآمد منشأ اختلافات جدی در زندگی

این جامعه‌شناس با بیان اینکه تفاوت درآمد اقتصادی زوجین می‌تواند منشأ اختلافات جدی در زندگی شود، اظهار داشت: آنچه در زندگی به عنوان یک شاخص اثر‌گذار باعث تفاهم و درک متقابل شود، استمرار و پایداری زندگی را همراه خواهد داشت، ولی اگر درک زوجین از مسائل به دلایل قدرت فهم متفاوت باشد، قطعا در آرزوها، آرمان‌ها و ایده‌پردازی‌ها تفاوت‌های فاحشی را ایجاد می‌کند که هر یک از این اهرم‌های متفاوت باعث نزاع، چالش و درگیری خانوادگی می‌شود.

زیر‌ساخت افکار و اندیشه در درک و فهم انسان بر اساس بنیه فکری او صورت می‌پذیرد و این امر در خوراک، پوشاک، ابراز سلیقه و چگونگی گذران اوقات فراغت همگی تاثیر‌گذار خواهد بود، بنابراین این پدیده در روند زندگی موجب بروز اختلاف می‌شود. ضمن آنکه گاهی اختلاف در افکار و اندیشه باعث ایجاد در مدل اندیشیدن شده و زیر‌ساخت فکری را عوض می‌کند، در نتیجه باید قبل از توجه به مدرک تحصیلی به نگرش، بینش و درک طرف مقابل توجه کرد. به عبارتی باید توجه کرد نگاه فرد مورد نظر به جهان از چه زاویه‌ای صورت می‌پذیرد و نگرش او به جهان هستی بر اساس کدام جهان‌بینی شکل گرفته و مبنای ایدئولوژی او چیست؟ زیرا آنچه باعث تفاهم در زندگی می‌شود و پیوند زناشویی را مستحکم می‌سازد، نگرش هماهنگ و همسان به جهان هستی است.

اصل جهان‌ بینی و مبنای ایدئولوژی فرد نسبت به جهان

این جامعه‌شناس در ادامه افزود: دیده شده است با توجه به تفاوت در مدرک تحصیلی جهان‌بینی مشترک و مشابهی را می‌توان در افراد مشاهده کرد، پس آنچه به هنگام انتخاب باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، جهان‌بینی و مبنای ایدئولوژی فرد نسبت به جهان است. چه بسا مردانی با هرم تحصیلی پایین‌تر از همسرشان باعث خوشبختی، رفاه، همدلی، مهر، محبت، عشق و عاطفه در زندگی شده‌اند. اختلاف مدرک تحصیلی به تنهایی نمی‌تواند مانع شکل‌گیری نظام خانوادگی شود، بلکه آنچه منشأ اختلاف، نزاع و درگیری می‌شود، اختلاف در باورها و جهان‌بینی و ایدئولوژی‌هاست. مدرک تحصیلی به لحاظ توانایی‌های ذهنی باعث رشد و ترقی در خانواده می‌شود، ولی آنچه در زندگی به عنوان یک شاخص اثر‌گذار می‌تواند نقش‌آفرینی کند، توانایی‌های معنوی در ارزش‌های اخلاقی، باورهای مذهبی و اعتقادات دینی است. اگر زوجین در اینگونه مسائل با هم تفاهم لازم را داشته باشند، زندگی سعادتمندی را تجربه خواهند کرد. چنانچه ارتقای مدرک تحصیلی با اعتقادات مذهبی و باورهای دینی هماهنگ باشد، موجب طغیان باورهای اخلاقی، خودخواهی، فخرفروشی و غرور نمی‌شود. در واقع مدرک تحصیلی بدون اعتقادات و باورهای دینی در خانواده ویرانگر می‌شود و طغیان در نظام فکری را پدید آورده و در نتیجه فخرفروشی و منیت، بهای زندگی را کاهش داده و باعث ناپایداری و نزاع و درگیری مسمتر بین زوجین می‌شود.

امتیاز‌ خواهی بر اساس مدرک تحصیلی

وی در پایان خاطر‌نشان کرد: تفاوت و ارتقای مدرک تحصیلی ارتباطی به جنسیت ندارد، ولی این طغیان اخلاقی در هر دو جنس اتفاق می‌افتد، ولی بر اساس باورهای اجتماعی جامعه ارتقای تحصیلی مردان نسبت به زنان را پذیرفته و حساسیت چندانی ابراز نکرده، ولی در حالت برتری مدرک تحصیلی زنان نسبت به مردان با حساسیت برخورد کرده‌اند. اگر‌چه در حال حاضر چه بسا خانواده‌هایی هستند که زنان از مدرک تحصیلی بالاتری برخوردارند و به خوبی و خوشی در کنار همسر و فرزندان زندگی با نشاط و خوبی را سپری می‌کنند، باید گفت با رشد روز‌افزون تکنولوژی و جامعه صنعتی حتی حساسیت اجتماعی نسبت به ارتقای تحصیلی زنان کمرنگ و ضعیف شده و با مقبولیت اجتماعی مواجه خواهد شد.

ضمن آنکه بزرگواری زنان و تواضع و فروتنی آنان به پذیرش اجتماعی این پدیده کمک شایان توجهی کرده است، ولی متاسفانه در برخی خانواده‌ها با غلبه افکار شیطانی شاهد رفتار نامناسبی هستیم و آن فخر‌فروشی مدرک تحصیلی و امتیاز‌خواهی بر اساس آن است. اگرچه این رفتار از سوی مردان یا زنان به شدت مذمت شده، ولی در جامعه در برخی خانواده‌ها این رفتار مشاهده شده است. انتظار می‌رود فردی که از دانش بالاتری برخوردار است، از توازن و فروتنی بیشتری نیز در خانواده برخوردار شود و دانش و سواد خویش را بی‌منت در اختیار دیگر اعضای خانواده قرار دهد. چرا که درخت هر چه بارش بیشتر باشد، سر به زیر‌تر است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟