به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، امروز در یک شرایط فوق بحرانی هستیم چراکه نزدیک 100 درصد مشاغل خرد از بین رفته است که این مسئله با افزایش بیکاری، فقر و پایین آمدن سطح معیشت اصناف  روبرو شده است.

بسیاری از فروشگاه ها کارکنان خود را تعدیل کرده اند که بر اساس شواهد موجود در کلانشهر ها بسیاری از اصناف با وجود آنکه شب عید است تعطیل کرده یا کمترین فروش را دارند که این وضعیت خطرناک باعث می‌شود در آینده بحران های اجتماعی همراه بحران اقتصادی  رقم بخورد.

نیاز است تا وام هایی به بخش اقتصادی خرد جامعه به صورت قرضه الحسنه یا بلاعوض باشد که برای کمک به مشاغل در نظر گرفته شود در کل دولت باید افرادی را که بیکار شده اند را مورد حمایت قرار بدهد چراکه امروز حداقل یک میلیون نفر را با توجه به افزایش شیوع در کشور که بیکار شده اند .

واعظی مدیر یکی از رستوران های بیرون بر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این موضوع که شرایط کترینگ شما در شرایط فعلی که کرونا شیوع پیدا کرده چگونه است گفت: بعد از آنکه اعلام شد افراد غذا از بیرون خریداری نکنند فروش ما به شدت پایین آمد که وقتی ساعات کار ادارات نیز کاهش یافت از آنجایی که رستوران ما در خیابان وزرا است و بیشتر مشتریان رستوران کارمند هستند به شدت افت در فروش پیدا کردیم.

وی ادامه داد: در این شرایط دیگر از نظر مالی برایم سودی وجود نداشت بلکه باید از جیب نیز هزینه می‌کردم برای همین برای جلوگیری از ضرر مالی بیشتر  تا 15 فرودین تعطیل کردیم  تا شاید اوضاع تغییر کند.

این مدیر با بیان اینکه 12 نفر در رستوران ما مشغول به کار هستند اظهار کرد: بعد از تعطیل شدن رستوران سعی کردم تا حقوق کارکنان را پرداخت کنم اما مسئله ای که در این شرایط برای مشاغل در وضعیت ضرر قرار گرفته، کرایه ها و اضافه کرایه های آخر سال به شکل  مضاعف فشار اقتصادی و روحی است .  ماهیانه 9 میلیون تومان به صاحب ملک پرداختی دارم اما در این وضعیت باز دوباره به من گفته است که باید مبلغی را به کرایه اضافه کنم.

واعظی در پایان تاکید کرد: امروز نیاز است تا حداقل یکدیگر را بیشتر درک کنیم. همانطور که من کرایه کارگرم را با وجود آنکه از کار خبری نیست پرداخت می‌کنم بهتر است که صاحب ملک رستوران من نیز حداقل کمی از خود گذشتگی داشته باشد کمااینکه این مسئله باید در همه ابعاد زندگی جمعی ما مد نظر قرار بگیرد. اگر امروز کنار یکدیگر نباشیم، بدون شک هم به خود و هم به جامعه ای که در آن زندگی می‌کنیم ظلم کرده ایم.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟