حجم ویدیو: 48.83M | مدت زمان ویدیو: 00:05:14

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در نامه  پیروز حناچی- شهردار تهران  آمده است که درآمد حاصل از فروش باید در جهت تزریق به پروژه های عمرانی استفاده شود. صبوری دیلمی، معاون فنی و عمران شهرداری تهران علت فروش این خانه را پرداخت بدهی های شهرداری دانست.

اما محمدزاده، مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات می گوید: این خانه مثل املاک دیگر شهرداری به فروش می رسد چون استفاده بهینه ای از آن نمی شود. حساسیت رسانه ها به این مسئله باعث شد تا اعضای شورای شهر تهران به این مسئله واکنش نشان دهند برخی از اعضای شورای شهر نیز برای بازدید از این خانه اقدام کردند.

ارزش تاریخی عمارت اقدسیه در دست بررسی

بشیر حجت نظری عضو شورای شهر تهران امروز با حضور در خانه شهرداران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره عمارت اقدسیه مطرح کرد: درباره هویت معمار این بنا  هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد و  ارزش تاریخی  این عمارت  نیز  در دست بررسی است.

وی ادامه داد: کم تر جایی را دیده ام که این حجم از آینه کاری با این زیبایی وجود داشته باشد و شاید فقط در اماکن سلطنتی این مسئله وجود داشته باشد.  میراث شاخص های مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد ما می‌توانیم این املاک را در اختیار شهروندان قرار دهیم.  در بسیاری از اوقات ما با اقداماتی که انجام می‌ دهیم به یک بنا هویت بدهیم ضمن اینکه در مقاطعی این بنا میزبان شهرداران تهران بوده است.

حجت نظری تاکید کرد: ما باید درباره بناهای فاخر اینچنینی با تامل بیشتری پیش برویم و نسبت به اینکه این بناها به افراد حقیقی و حقوقی منتقل شوند با دقت بیشتری کار را جلو ببریم.

فروش اموال شهرداری برای جبران کسری بودجه

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که در دوره گذشته شهرداری اقدام به تراکم فروشی می‌کرد و امروز شاهد ملک فروشی از سوی شهرداری تهران هستیم اظهار کرد: متاسفانه در دوره قبلی مدیریت شهری در حوزه تراکم شهری و دیگر حوزه ها شهر و منابع آن پیش فروش شدند که ما امروز با یک سازمان فربه با نیروی مازاد انسانی مواجه هستیم که نمی‌تواند به راحتی امورات خود را بگذراند از آنطرف دولت نیز در شرایط ویژه ای بسر می‌برد که ما نمی‌توانیم از آن انتظار داشته باشیم که به وظیفه خود عمل کند و سهم شهرداری ها را طبق قانون پرداخت کند.

وی اضافه کرد: فلذا چاره ای برای مدیریت شهری نمی‌ماند که برای سپری کردن امور جاری و جبران کسری بودجه به فروش اموال خود بپردازند اما باید تامل شود تا چه ملکی به فروش می‌رسد.

حجت نظری در پایان درباره این مسئله که آیا املاک تنها برای امور جاری شهرداری به فروش می‌رسد بیان کرد: بدهی ها بخشی از امور جاری شهرداری ها هستند و وقتی مبالغی به شهرداری ها اضافه می‌شود برای مسائل مختلف در شهرداری استفاده می‌شود.

عمارت اقدسیه اثر ملی محسوب نمی شود

در ادامه سید هادی احمدی روئینی سرپرستی اداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره این ملک گفت: اگر تشخیص دهیم که ملکی ارزش تاریخی و ملی دارد از آن حفاظت می کنیم ولی از نظر ما عمارت اقدسیه اثر ملی محسوب نمی شود.

آینه کاری ها منحصر به فرد نیستند

سرپرستی اداره کل حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی تاکید کرد: نظر شخصی من این است که  این ملک اگر در اختیار عموم قرار بگیرد خوب است  اما قانون چیز دیگری می‌گوید. آینه کاری های این ملک زیبا هستند اما منحصر به فرد نیستند و می‌توانید در بسیاری از خانه ها چنین  آینه کاری هایی را ببینید چرا که آینه کاری یک هنر زنده است.

اگر آینه کار عمارت هنرمند سرشناسی باشد نظرها تغییر می یابد

احمدی روئینی در پایان تصریح کرد: ما درباره این بنا مطالعات بیشتری خواهیم کرد که اگر معمار یا هنرمند آینه کارٰ فرد خاصی باشد تفاوتی در نظر ما ایجاد خواهد شد اما در کل با اسنادی که در اختیار ما قرار داده شده است به نظر می‌رسد که این ملک اثر ملی نیست.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟