حجم ویدیو: 5.48M | مدت زمان ویدیو: 00:00:51

به گزارش رکنا، درست صبح همان روزی که احتمال می‌رفت تهران و سایر شهر‌ها شرایط غیرعادی را تجربه کند، بارش برف سنگینی در شمال پایتخت موجب شد تا تمام معابر اصلی و فرعی در ۶ منطقه ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۲۲ مسدود شود.

در این میان، اما شهرداری تهران با وجود تمام هشدار‌های هواشناسی باز هم غافلگیر شد.

بارش برف بزرگراه‌های پایتخت را مسدود کرده بود و مردمی که با خودرو در میان برف مانده بودند مستاصل این طرف و آن طرف به دنبال کیسه شن یا وسیله دیگری برای باز کردن مسیر خود می‌گشتند، ولی شهرداری در برخی بزرگراه‌ها تعداد کمی کیسه شن قرار داده بود و در برخی خیابان ها هیچ کیسه شنی وجود نداشت.

از زمان بارش برف که حدود ساعت ۷:۳۰ آغاز شده بود تا بعد از ظهر دیروز حتی یک مامور شهرداری هم در این ۶ منطقه دیده نشدند و هر چه بود و هرچه انجام شد توسط خود مردم انجام شد.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

در غیاب ماموران شهرداری که در خواب خوش زمستانی به سر می‌بردند، این مردم بودند که همراه با خودرو خود در تهران سورتمه سواری را تمرین کردند و برای کمک به یکدیگر از خودرو‌های خود پیاده شدند و اقدام به رهاسازی خودرو‌ها از یان انبوه برف کردند.

در شرایطی که بارش‌ها به حدود ۴۰ سانت در تهران می‌رسید، اما گویا اصغر عطایی، مدیر کل امور خدمات شهری شهرداری تهران که باید برای چنین مواقعی شهر تهران را آماده و مدیریت کند، تازه با تماس خبرنگاری از خواب زمستانی بیدار شد و در اظهاراتی عجیب گفت: حجم برف به اندازه‌ای نیست که ما بخواهیم از ماشین آلات سنگین برای برف روبی استفاده کنیم

عطایی در حالی که حتی از میزان بارش‌ها خبر نداشت ادامه داد: امیدواریم که حجم بارش برف در پایتخت افزایش یابد، زیرا شهرداری تهران آمادگی کامل برای مدیریت آن را دارد.

این حرف‌های عطایی موجب خشم شهروندان از خدمات شهرداری تهران شد چرا که در روزی که تمام معابر شمال نیاز به برف‌ر‌وبی داشتند.

عطایی معتقد بود که در معابر شهر خبری نیست و نیاز به حضور خودرو‌های برفروب در شهر وجود ندارد.

شدت بارش به حدی بود که عده زیادی خودر‌های خود را میان بزرگراه‌ها رها کردند و پیاده به سمت مقصد به راه افتادند.

در این میان پلیس راهنمایی و رانندگی نیز مستاصل مانده بود و بدون همکاری شهرداری کاری از دستش برنمی آمد. ماموران راهور به کمک مردم شتافتند، سربازان خودرو‌ها را هل می‌دادند، اما بدون وسایل لازم برفروبی که در اختیار شهرداری بود، کاری ازشان ساخته نبود.

۲ خط اتوبوس بی آر تی نیز تا ساعت ۹ تعطیل شد و به علت ماندن اتوبوس‌ها در برف امکان سرویس دهی نداشتند. اتوبوس‌ها در بزرگراه شهید چمران مسافران را میان مسیر پیاده کردند و خطوط ویژه تبدیل به پیاده راه مسافران شد.

با این وجود، اما حتی یک مامور شهرداری هم توسط مردم مشاهده نشد، شاید مسئولان شهری ادعای حضور فلان مقدار مامور را داشته باشند، اما مردم چیزی ندیدند.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

عملکرد ضعیف تیم تحت مدیریت عطایی، مدیرکل خدمات شهری دو هفته پیش هم هنگام بارش باران در تهران، موجب عذرخواهی حناچی، شهردار تهران شد.

آن زمان هم در شرایطی که در تهران سیل راه افتاده بود و سطح آب در برخی معابر و میادین مانند میدان آزادی تا کمر می‌رسید، عطایی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان از حضور ۱۵ هزار نیرو در سطح شهر خبر داده بود.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

اما آیا حضور این ۱۵ هزار نفر برای مردم باورکردنی است؟ در این ارتباط یکی از شهروندان گفت: اگر ۱۵ هزار نفر با بیل یا حتی ابکش اقدام به تخلیه آب می‌کردند وضع تهران متفاوت می‌بود.

حال مشخص نیست جناب عطایی با وجود هشدار‌های پیاپی هواشناسی چگونه از بارش برف در تهران خبردار نشده است.

وضعیت نابه سامان ترافیک در شمال تهران موجب اعتراض سردار مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شد.

او گفت: شهرداری تهران نتوانسته معابر برفی را نمک پاشی، شن پاشی و برف روبی کند و این موضوع باعث شده خودرو‌ها در معابر متوقف شوند، و تا زمانی که کار برف روبی انجام نشود امکان تردد در معابر برفی وجود ندارد.

سردار مهماندار افزود: دربند، بلوار دانشجو، بلوار رشید الدین، خیابان ولیعصر، خیابان شریعتی از خیابان دزاشیب به بالا، خیابان علوی، خیابان فرمانیه، خیابان عمار تا سه راه یاسر، خیابان باهنر، خیابان کامرانیه شمالی، بلوار ارتش، بلوار اندرزگو، میدان دانشگاه آزاد در منطقه ۵، خیابان سیمون بلیوار، خیابان اشرفی اصفهانی، خیابان ستاری، بزرگراه بابایی از غرب، امام علی (ع) به سمت شمال، بزرگراه صدر به سمت غرب، بزرگراه مدرس به سمت شمال، چمران، یادگار امام و بزرگراه شهید باکری از جمله معابری است که به دلیل بارش برف، رانندگان امکان حرکت ندارند.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

اما آیا مجموعه تحت مدیریت عطایی مشکلی در تامین دستگاه‌های برف روب داشتند؟

در این ارتباط صدرالدین علیپور رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: از روز چهارشنبه ۲۰۰ دستگاه از ماشین آلات برف روبی و ماشین آلات مناسب برای شن پاشی را در اختیار معاونت خدمات شهری دادیم تا در صورت بارش برف استفاده کنند.

او تصریح کرد: از آنجاییکه از صبح امروز شاهد ترافیک بودیم این ماشین آلات هم نتوانستند به موقع در خیابان‌های دچار برف گرفتگی حاضر شوند.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

در این میان، اما حناچی، شهردار تهران ترجیح داد به همراه پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک خود در مرکز کنترل ترافیک تهران حضور یافته و از آنجا بر ترافیکی که دسته گل مجموعه تحت مدیریتش بود را مشاهده کند.

اما واکنش تدافعی شهرداری‌های مناطق ۶ گانه گرفتار در برف هم در جای خود جالب است.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

در حالی که خودرو‌ها در معابر منتهی به تجریش ساعت‌ها در ترافیک به سر بردند، موسوی شهردار منطقه ۱ به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: همکاران ما در مدیریت شهری منطقه از روز‌ها قبل باتوجه به پیش‌بینی‌ها آمادگی این چنین بارش برفی را داشتند و تمام امکانات و تجهیزات را برای مدیریت بارش‌ها و جلوگیری از انسداد معابر به کار گرفتند.

او افزود: متأسفانه شروع بارش‌ها هم‌زمان با ساعات پیک ترافیک در منطقه یک تهران بود که سرمای هوا موجب یخ‌زدگی برف معابر در منطقه یک شد و ما در همان ابتدا نیرو‌های خودمان را برای برف‌روبی و یخ‌زدایی معابر منطقه ارسال کردیم.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

یکی از شهروندان منطقه دارآباد در این ارتباط به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در محله ما یک خودرو برف‌روب دارد که کنار خیابان رها شده است. هیچ ماموری از شهرداری در محل حاضر نشده  و مردم خودشان پای کار آمدند. حتی از کیسه‌های شن هم خبری نبود.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

شهرداری منطقه ۲ هم که باید پیش از گرفتار شدن مردم تمهیدات لازم را به عمل می‌آورد، پس از بسته شدن راه‌ها تصمیم به اعزام نیرو گرفت که به خاطر ترافیک معابر ماشین آلات نمک پاشی موفق به حضور در معابر برف گرفته نشدند.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

هراتی معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۲ تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در برخی از معابر منطقه ۲ پایتخت مانند بزرگراه یادگار امام شدت بارش برف به اندازه‌ای بود که گره ترافیکی تشکیل شد و همین ترافیک موجب شد که ماشین‌های حمل شن و نمک شهرداری نتوانند برای شن پاشی و نمک پاشی به معابر برف‌گیر و قسمت‌های برف‌گیر حرکت کنند و به همین دلیل ما نیرو‌های پیاده خدمات شهری خودمان را جهت شن و نمک پاشی به منطقه اعزام کردیم.

سلطان غافلگیری دوباره مغلوب «برف» شد

در این میان شهرداری منطقه ۴ ضعیف‌ترین عملکرد را داشت و شهروندان حتی قادر به خارج کردن خودرو‌های خود از منازل نشدند.

مسئولان شهرداری منطقه ۴ حتی به خود زحمت مصاحبه با رسانه‌ها را هم ندادند و پاسخگوی تماس های خبرنگارها نبودند.

2 هفته پیش زمانی که با یک بارندگی تهران را سیل برد، حناچی در توئیتی به عذرخواهی از مردم پرداخت، آیا اینبار هم شهردار تهران عذرخواهی می‌کند؟ آیا مردم عذرخواهی او را بار دیگر می‌پذیرند؟ یا اینکه شهردار تصمیم به برخورد قاطع با مدیرانی مانند عطایی می‌گیرد تا دیگر شاهد غافلگیری مسئولان شهری نباشیم؟برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟