کدخبر: 431440 ارسال پرینت 14704

رکنا: طرفین برای دستیابی به یک سامان عادلانه و مشارکتی در خانواده می‌توانند شرط کنند که «در اموالی که پس از ازدواج بدست می‌آورند، شریک باشند» و در صورت طلاق یا فوت، اموال مشترک آنها به تساوی قسمت شود.

مرضیه محبی، با بیان این پرسش که مردان همزمان با ازدواج چه حقوقی بدست می‌آورند؟ گفت: اساسا نمی‌توان گفت صرف ازدواج از دست رفتن حقوق زن را بدنبال دارد، زیرا ممکن است برخی مردان هرگز از حق خود برای محدودیت زنان استفاده نکنند.

یک فعال حقوق زنان با اشاره به اینکه زندانی Prisoner شدن مردان به دنبال جرائم مرتبط با پرداخت مهریه، عوارض ناگوار اجتماعی به همراه خواهد داشت، گفت: با بهره‌مندی از «شروط ضمن عقد ازدواج» و یا پس از آن، وضعیت زن در خانواده تثبیت شده و او نیازی ندارد با هر چالشی که خانواده بدان مبتلا می‌شود به فکر استفاده ابزاری از «مهریه» بیفتد.

وی در ادامه توضیح داد« در واقع همه چیز از ماده ۱۹۰۵ قانون Law مدنی سرچشمه می‌گیرد که براساس آن گفته شده است که "در روابط زوجین، ریاست خانواده از خصایص شوهر است". بر اساس همین قانون است که محدودیت‌های قانونی برای زنان- ناشی از حق مرد به عنوان رییس خانواده و تکلیف زن به تمکین- ناشی می‌شود.

این فعال حقوق زنان در ادامه تصریح کرد: یکی این محدودیت‌ها که امروز بسیار به آنها پرداخته می‌شود «حق زنان بر داشتن شغل» است که با وجود تاکید قانون اساسی بر حق برابر همه مردم کشور برای داشتن اشتغال، ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی مرد را محق دانسته که همسر خود را از حرفه یا صنعتی که به زعم او منافی مصالح خانواده یا حیثیات خود یا زن باشد، منع کند.

محبی با بیان اینکه امروزه برخی مردان، «حق تحصیل زنان» را نیز بر همین مبنا محدود می‌کنند، اظهار کرد: حق بعدی زنان که بر این اساس معمولا مورد بحث قرار می‌گیرد، «حق خروج از کشور زنان» است. ماده قانون گذرنامه، تحصیل گذرنامه ایرانی و خروج زن شوهردار از کشور را متوقف بر صدور اجازه رسمی از سوی شوهر کرده است.

به گفته وی دستیابی به این حقوق، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود قانونی و فقهی ممکن است، به طوریکه ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی می‌گوید:"طرفین عقد ازدواج می‌توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد، در ضمن عقد ازدواج یا عقد، لازم دیگری نمایند". از آنجایی که در نظام حقوقی خانواده در کشور، طلاق حق مرد است، در این حالت مرد می‌تواند درضمن همان عقد ازدواج یا هرعقد دیگری همسر خود را وکیل در طلاق خود کند (اعطای حق طلاق به زن) و یا اینکه به زن وکالت بدهد که ازجانب او خروج از کشور یا تحصیل یا اشتغال خود را اجازه دهد.

این حقوق‌دان ادامه داد: طرفین همچنین برای دستیابی به یک سامان عادلانه و مشارکتی در خانواده می‌توانند شرط کنند که «در اموالی که پس از ازدواج بدست می‌آورند، شریک باشند» و در صورت طلاق یا فوت، اموال مشترک آنها به تساوی قسمت شود.

محبی افزود: با نگاهی کوتاه به این حقوق که بهره‌مندی از آن با شرط کردن آنها ضمن عقد ازدواج و یا پس از آن، ضمن عقد دیگری مثل صلح یا بیع یا....، امکان‌پذیر است، وضعیت زن در خانواده تثبیت شده و او نیازی ندارد با هر چالشی که خانواده بدان مبتلا می‌شود به فکر استفاده ابزاری از مهریه بیفتد. مهریه‌های بالا که امروزه به اسباب تضمین حقوق زن بدل شده‌اند، تاثیری جز ناامن کردن فضای خانواده و افزایش تنش و تبدیل زندگی خانوادگی به میدان جنگ طلبکار و بدهکار ندارند. کما اینکه زندانی شدن مردان در اجرای محکومیت به پرداخت مهریه، عوارض ناگوار اجتماعی را نیز در برخواهد داشت.

وی با بیان اینکه برای داشتن خانواده‌ای امن برای همه اعضا، به مشارکت همدلانه و با مفاهمه و درک مشترک همه اعضای خانواده نیاز است، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم دخترانی که قصد دارند پس از ازدواج فعالیت اجتماعی و اشتغال خود را تداوم بخشند و برای آن که نگران محدودیت‌های قانونی در مورد طلاق هم نباشند، با امضای شروط ضمن عقد، بر مهریه بالا چشم بپوشند و علاوه حصول حق خود، اعتماد و همراهی همسر خویش را نیز بدست آورند.

خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

 • ناشناس 3 0

  بله حقیقتا همینه مهریه های بسیار سنگین امروزی خانواده را به میدان جنگ طلبکار و بدهکار تبدیل کرده است این یک واقعیته باید این قانون مهریه تغییر کنه اصلا این مهریه مردم را هم نسبت به نظام و به اسلام بدبین کرده

 • پسر ایرونی 2 0

  تورو خدا یه فکری بکنید همه دنیا دارن بخاطر مهریه به ما ایرانیا می خندن! ازدواج که تو همه دنیا جزء بهترین و شادترین لحظات افراد ثبت می شه در ایران با مهریه های اینچنینی و بعدش هم زندان جزء حماقت بار ترین لحظات بسیاری از مردان شده!

 • ناشناس 3 0

  این قانون مزخرف مهریه های بالا و هنگفت زنان را رییس خانواده کرده است و مردان را نوکر که برخلاف نظر اسلام است

 • رضا 1 0

  این کارشناس بسیار فهمیده است.
  مشکلات با امضا شروط ضمن عقد حل می شود.
  همچنین برای جلوگیری از کاسبی زنان سودجو مهریه باید به صورت عندالستطاعه باشد.
  سقف مهریه هم از یکصدو ده تا به ۱۴ تا تنزل پیدا کند.
  تا پنج هزار مرد آبرومند زندانی مهریه نجات پیدا کنند.
  هیچ جای دنیا زندانی مهریه ندارند حتی کشورهای اسلامی.

 • ناشناس 0 0

  یعنی چه میخواید حرف تو دهن زنا بزارید . حالا مردی که زنهای بیشتر بگیره چطور

  • ناشناس 0 0

   با قانون مساوی بودن حقوق زن و مرد این اتفاق نمیوفته،مرد هم باید مثل زن یک همسر داشته باشه،دوما:این که مردی زن دوم و سوم برای خودش اختیار کنه دیگه تو قصه ها هست،شاید مردهای نسل های گذشته این کارو میکردن،ولی مردهای نسل جدید همون یک زن بزور واسه خودشون اختیار میکنن،یا بعضی هاشون اصلا تن به ازدواج نمیدن مثل خودم

 • ناشناس 2 0

  هر 9 دقیقه یک طلاق در کشور اتفاق می افتد که 80 درصد این طلاق ها هم بخاطر مهریه های هنگفت و نجومی هستند

 • ترسو 1 0

  چرا نصف زن در خانه می خورد و می خوابد و با خواهر مادر و دوستانش غیبت می کند چرا نصف !!!

  • ناشناس 0 0

   برای این موضوع هم باید قانونی به تصویب برسونن ،مثلا اگر زنی شاغل نباشه یا صاحب مالی، مثل ماشین،خونه و....نباشه با توجه به دارایی های شوهر هر چقدر که هست باید نصفشو وجه نقد به مرد بده ،یعنی اگه مردی کل داراییش سیصد میلیون باشه،باید زن صدوپنجاه میلیون تومان وجه نقد به مرد بدهد،البته قوانین دیگری مشابه همین میتوان تصویب کرد ولی این یک پیشنهاد هست،

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها