خبر ویژه :

داغ ترین ها کدخبر: 405990 ارسال پرینت 54

رکنا: شهردار تهران با اشاره به این که اگر زلزله بالای ۶ ریشتر در این بافت‌ها اتفاق بیفتد خسارات زیادی به ساختمان‌ها و مردم وارد می‌شود، گفت: ‌مهم‌ترین برنامه دولت در سال ۹۷ بحث بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد است.

سیدمحمد علی افشانی ظهر امروز در نشست شهرداران کلانشهرها به میزبانی شهر مشهد ضمن اشاره لایحه دولت به مجلس مبنی بر درآمدهای پایدار شهرداری‌ها اظهار داشت: در این لایحه دولت به کمک شهرداری‌ها آمده و امیدواریم مجلس لایحه را تصویب کند.

شهردار تهران در ادامه با بیان این که با تصویب این لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها افزایش می‌یابد عنوان کرد: در آینده نگران این نیستیم که فقط با فروش شهر می‌توانیم خدمات مورد انتظار را به شهروندان ارائه دهیم.

افشانی در مورد بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری بیان کرد: این مسئله مهم‌ترین دغدغه شهروندان و شهرداری‌ها است.مهم‌ترین شاخص زیست‌پذیری شهرها موضوع ایمنی شهری است که متاسفانه بافت‌های ناکارآمد شهری از ایمنی لازم برخوردار نیستند.

وی با اشاره به این که اگر زلزله بالای شش ریشتر در این بافت‌ها اتفاق بیفتد خسارات زیادی به ساختمان‌ها و مردم وارد می‌شود افزود: مهم‌ترین برنامه دولت در سال 97 بحث بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد است که در طرحی با عنوان مسکن امید اجرا می‌شود.

شهردار تهران با تاکید بر این که توسعه پایدار در دستور کار ما قرار داشته است عنوان کرد: علاوه بر نوسازی خدمات عمومی، بهداشت و سلامت مردم این بافت‌ها مدنظر قرار داده شده تا زمینه برای جدب سرمایه‌گذار فراهم شود.بنا شده در بافت‌های ناکارآمد تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان با خدمات شهرداری‌ها توسعه یابد و از جوانان مستعد حمایت شود.

افشانی خاطرنشان کرد: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از برنامه‌های دولت بوده و مقرر شده 50 درصد هزینه‌های این ناوگان با دولت 20 درصد را مالکان و 30 درصد به صورت وام داده شود.

وی ضمن اشاره به این که طرح فوق اتفاق مبارکی خواهد بود افزود: موضوع آلودگی هوا یک چالش بزرگ است که به عنوان یک چالش بزرگ در کلان شهرها محسوب می‌شود.بحث کانون نظام مهندسی ساختمان و چگونگی کنترل کیفیت ساختمان‌ها نیز در شهرداری‌ها مدنظر قرار گرفته است. در لایحه دولت مقرر شده 50 درصد درآمد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها و مابقی به دولت تعلق گیرد.

افشانی ضمن تشکر از دولت بابت این لایحه ادامه داد: دولت با نگاه مثبت سهم شهرداری‌ها را افزایش داده است و دلیلی وجود ندارد که بخواهد از این سهم کم کند.

وی با اعلام این که طرح تفصیلی شهری میزان تراکم در هر نقطه شهر را مشخص می‌کند عنوان کرد: آنچه سبب نگرانی است این بوده که طرح جامع و طرح تفصیلی نادیده گرفته شود.به دنبال این هستیم که ساختمان‌های بسیار بلند نباشد و حتی در شهر تهران تغییر کاربری باغات را ممنوع کردیم چرا که فضای سبز را سوپاپ تنفسی مردم می‌دانیم.

افشانی در پاسخ به وضعیت بدهی‌های دولت به شهرداری‌ها تصریح کرد: در کانون بودجه 100 هزار میلیارد تومان برای دیون دستگاه‌های مختلف پیش‌بینی شد. اگر هر دستگاهی به سیستم بانکی بدهی داشت، بانک مرکزی با دولت این بدهی را بین دولت و شهرداری‌ها تهاتر می‌کند که این امر مستلزم آن است که طلب ما از دولت اثبات شود.

وی نگاه به عملکرد مدیریت شهری را در کلانشهرها در مجموع مثبت دانست و گفت: در فاصله کوتاهی که از فضای شهر مشهد بازدید کردیم اقدامات خوبی در حوزه اجتماعی و فرهنگی دیدیم.مجموعا در شرایط کنونی که وضعیت منابع شهرداری‌ها با محدودیت فراوانی رو به رو است و بدهی بالایی دارد تنها راهی که می‌توانیم از مشکلات و چالش‌ها عبور کنیم مشارکت مردم است.

افشانی رابطه شهروندان و شهرداری‌ها را دو طرفه خواند و بیان کرد: مردم باید به خانواده شهرداری‌ها اعتماد و برای توسعه و عمران شهر همکاری کنند.

وی در مورد لایحه یکپارچه شهری اظهار داشت: این لایحه در 25 سال گذشته به صورت جدی مطرح شد و پس از مدتی به عنوان مدیریت واحد شهری تغییر یافت که به نظر من باید به مدیریت هماهنگی شهری تغییر یابد چون خدماتی که در شهر ارائه می‌شود توسط توسط دستگاه‌های متعددی است.مدیریت هماهنگ شهری باید با محوریت شهرداری صورت گیرد.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

به شهادت رسیدن 23 سرباز وطن در کردستان

اعدام 3 مرد کثیف در هرمزگان / آنها شرافت یک زن را بر باد دادند!

مرگ نوزاد بخاطر لاکچری‌بازی هنگام زایمان !

این زن علیه پسر نوبخت شکایت شوم کرد! + عکس

طلاق مینا که راز مخوف شوهرش را می دانست!

یک فاجعه / معلم خصوصی با 22 دختر 16 ساله چه کرد؟! + عکس

دست درازی فروشنده ها ی بی حیا به دختر بد لباس! + عکس

اعتراف عجیب شرور معروف تهران / زندگی ام شبیه وحید مرادی است + فیلم و عکس

درخواست شیطانی دختر عموی عروس از تازه داماد

تجاوز به دختران و زنانی که کار می کنند! / گزارشی تکاندهنده + عکس

ناگفته های تلخ خبرنگار زن از شکنجه شیطانی در صحرا + عکس

صیغه مرد شیطان صفت شدم / او از لحظات بودن با من فیلم گرفته است!

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها