استفاده بدون اجازه از خودرو شراکتی جرم است؟

2 برادر مالک یک خودرو به صورت شراکتی هستند، یکی از آنها بدون کسب اجازه از برادرش با خودرو به سفر می‌رود، آیا این برادر مرتکب جرم شده است؟

تاریخ : ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ۱۸:۴۷:۰۶
  • دو برادری که مالک خودرو به صورت شراکتی هستند، باید شرایط تملک مال شراکتی را نیز رعایت کنند و برای استفاده حتما باید شریک را در جریان بگذارند و در مورد این مساله شریکی که اجازه طرف مقابل را کسب نکرده است، عملش جرم سرقت نیست، به دلیل اینکه جرم سرقت زمانی محقق می‌شود که شخصی مال دیگری را برباید. اینجا خود شخص مالک است، اما اگر سوءنیت برادر خاطی در دادگاه ثبت شود، شاید عمل او جرم خیانت در امانت تلقی شود. البته شایان ذکر آن است که باید سوءنیت و خطای برادر خاطی نزد محضر رسیدگی‌کننده به پرونده ثابت شود تا بتوان در محاکم قضایی او را محکوم کرد، در غیر این صورت شرکایی که در خودرو یا هر چیز دیگری شریک هستند، ممکن است اختلافاتی بین آنها پیش آید. رویکرد عاقلانه آن است که این مساله را با تدبیر حل کرده یا از یک داور بی‌طرف نظر بخواهند و این اشتباه در اذهان عمومی شکل نگیرد که می‌توانند با مراجعه به دادگاه و طرح دعواهایی که ریشه آنها لجاجت و اذیت شریک مقابل است، پیروز از میدان بیرون آیند، زیرا در رسیدگی به پرونده مال شراکتی قاضی رسیدگی‌کننده نافع و مصالح هر دو طرف را در نظر می‌گیرد و قطعا حکم به ضرر یک شریک و به نفع دیگری صادر نخواهد شد.

    ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ۱۸:۴۷:۰۸

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر