نگاه علم حقوق به استعمال و نگهداری مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی یکی از نابهنجاری هایی است که تاثیرات منفی و مخربی بر خانواده ها و به تبع آن برای جامعه دارد و اگر جلوی این ناهنجاری گرفته نشود باعث ایجاد بحران های اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی می شود. بهترین راهکار برای جلوگیری از رشد مصرف مشروبات الکلی در جامعه آگاهی دادن درست و علمی به جوانان و خانواده ها از آسیب های مصرف مشروبات الکلی می باشد، چرا که در خیلی از موارد دیده شده است افرادی که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارند و یا گاها مصرف می کنند دچار اختلالات رفتاری و روانی می شوند بطوری که در حالت مستی دست به کارهایی میزنند که در بیشتر موارد عمل آنها آسیب هایی را ایجاد می کند که اصلا قابل جبران نمی باشد.

شرب خمر یا مصرف مشروبات الکلی که در کشور ما یک جرم حدی محسوب می شود از نظر فقهی و حقوقی بسیار دارای اهمیت می باشد. حد یعنی مجازاتی که میزان و کیفیت آن در شرع مقدس اسلام مشخص و معین شده باشد. شرب خمر از دو کلمه شرب و خمر تشکیل شده است که شرب به معنی نوشیدن و خمر مایع مست کننده را می گویند، لذا شرب خمر به استعمال و نوشیدن مشروبات الکی به این علت که سُکرآور است می گویند. بین شرابی که از انگور گرفته می شود و نبیذ که از خرما یا کشمش گرفته می شود و نقیع که از مویز گرفته می شود و آب جو هیچ تفاوتی نیست و همه آن ها چون مست کننده هستند خمر محسوب شده و هر کسی که مصرف کند شرب خمر کرده است.

برخی از افراد مشروبات الکلی را تزریق و تدخین می کنند و یا حتی در شیشه های قلیان ها بجای آب از مشروبات الکلی استفاده می کنند که این عمل هم مشمول مجازات می شود، و مطابق با ماده 264 قانون مجازات اسلامی قانونگذار ما به صراحت بیان می کند: مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.

در تبصره همین ماده قانونگذار تاکید می کند: خوردن فقاع (آب جو مسکر) موجب حد است هر چند مستی نیاورد. و مطابق با ماده 265 قانون مجازات اسلامی هر کسی شرب خمر کند و این مسله ثابت شود مجازاتش 80 ضربه شلاق حدی می باشد. تکرار شرب خمر در مرتبه چهارم موجب مجازات اعدام می باشد به طوری که قانونگذار ما در ماده 136 قانون مجازات اسلامی می گوید: هرگاه کسی سه بار مرتکب یک نوع جرم موجب حد شود و هر بار حد آن جرم بر او جاری گردد، حد وی در مرتبه چهارم اعدام است.

از آنجا که مجازات شرب خمر در شرع مقدس اسلام آمده است قانونگذار ما این هشدار را به غیرمسلمان ها هم میدهد که اگر در حال مستی در مکان های عمومی ظاهر شوند مجازات می شوند به طوری که در ماده 266 قانون مجازات اسلامی به صراحت بیان شده: غیرمسلمان تنها در صورت تظاهر به مصرف مسکر، محکوم به حد می شود. و در تبصره این ماده می گوید: اگر مصرف مسکر توسط غیرمسلمان علنی نباشد لکن مرتکب در حال مستی در معابر یا اماکن عمومی ظاهر شود به مجازات مقرر برای تظاهر به عمل حرام محکوم می گردد. البته باید این نکته را هم بگویم که تظاهر به فعل حرام باید عمدی باشد و قصد آن غیرمسلمان دیده شدن توسط مردم باشد. مجازات تظاهر به فعل حرام مطابق با ماده 638 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات حبس از 10روز تا 2 ماه و یا تا 74 ضربه شلاق می باشد.

قانونگذار ما برای افرادی که به صورت علنی در جامعه شرب خمر می کنند مطابق با ماده 701 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات هشدار میدهد و به صراحت بیان می کند: هر کس متجاهرا و به نحو علن در اماکن و معابر و مجامع عمومی مشروبات الکلی استعمال نماید، علاوه بر اجرای حد شرعی شرب‌ خمر به 2 تا 6 ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود. این هشدار را هم باید به افرادی که مشروبات الکلی می سازند و یا خرید و فروش می کنند و یا نگهداری می کنند داد، که در ماده 702 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات قانونگذار می گوید: هرکس مشروبات الکلی را بسازد یا بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار دیگری قرار دهد به 6 ماه تا 1 سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یاد شده محکوم می شود.

متاسفانه در برخی از موارد افرادی سودجو هستند که مشروبات الکلی را وارد کشور می کنند و از این طریق به دنبال سود برای خود هستند، که قانونگذار ما مطابق با ماده 703 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات هشدار جدی به این افراد می دهد چنان که قانونگذار ما می گوید: وارد نمودن مشروبات الکلی به کشور قاچاق محسوب می گردد و وارد کننده صرف نظر از میزان آن به 6 ماه تا 5 سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان ده برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یاد شده محکوم می شود، رسیدگی به این جرم در صلاحیت محاکم عمومی است.

این هشدار جدی را هم باید به برخی از افراد که مکانی را برای مصرف مشروبات الکلی دایر می کنند داد که مطابق با ماده 704 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات قانونگذار بیان می کند: هر کس محلی را برای شرب خمر دایر کرده باشد یا مردم را به آنجا دعوت کند به 3 ماه تا 2 سال حبس و (۷۴) ضربه شلاق و یا از ‌یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی یا هر دو آنها محکوم خواهد شد و در صورتی که هر دو مورد را مرتکب شود به حداکثر‌ مجازات محکوم خواهد شد.

در پایان به عنوان یک محقق و پژوهشگر پس از تحقیق و پژوهش در خصوص مصرف مشروبات الکلی باید این نکته مهم را هم بگویم که مصرف مشروبات الکلی چه کوتاه مدت چه بلند مدت باعث تاثیرات منفی بر روی رفتار و سلامت انسان دارد، بطوری که برخی از پیامدهای منفی مصرف مشروبات الکلی شامل: 1. مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مشروبات الکلی. 2. ایجاد سوانح و تصادفات. 3. آسیب به کبد و خطر بروز سیروز کبدی. 4. آسیب به سیستم عصبی. 5. عدم کنترل فرد بر تکلم، تعادل، حرکت و رفتار خود. 6. باعث ایجاد فشارخون بالا، سکته مغزی و ایست قلبی می شود و... پس با توجه به این موارد بهتر است تحت هیچ شرایطی از مشروبات الکلی استفاده نکنید چرا که بسیار زیاد برای سلامتی انسان خطر دارد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟