مرده متحرک چیست؟! + جزییات

امروزه اختلالات روانی، میلیون‌ها نفر را در جهان درگیر خود کرده است.

به گزارش رکنا، گرچه شماری از اختلالات روانی بسیار عادی تلقی شده و به فراوانی در میان مردم دیده می‌شود، اما برخی اختلالات بسیار عجیب بوده و تنها در شمار کمی از افراد بروز می‌کند.

در این مطلب به عجیب‌ترین اختلالات روانی می‌پردازیم:

۱- سندرم دیوژن

سندرم دیوژن به سندرم شلختگی و خودغفلتی معروف است. این سندرم از نام دیوژن، فیلسوف یونانی گرفته شده است که در یک بشکه بزرگ زندگی کرده و تفکرات پوچ گرایی (نیهیلیستی) و حیوان گرایی را ترویج می‌کرد. این افراد دچار خودغفلتی هستند و زندگی شبیه حیوانات دارند. این پدیده به ویژه در میان افراد مسن به فراوانی دیده می‌شود.

۲- سندرم پاریس

سندرم پاریس نوعی اختلال انطباقی است که در آن فرد دچار یک اختلال زودگذر شده و علائم مختلفی از جمله توهم، هذیان گویی، خوددگربینی و اضطراب را از خود بروز می‌دهد. گردشگران ژاپنی در سفر به پاریس بیشتر از سایر افراد مستعد بروز این سندرم هستند و پس از بروز این اختلال مجبور به بازگشت به کشور خود می‌شوند. سفارت ژاپن در پاریس خدمات شبانه روزی به گردشگران این کشور برای درمان سندرم پاریس ارائه می‌دهد. دلیل این امر این است که پاریس نقشی ویژه در رویا‌ها و تصورات مردم ژاپن دارد و پس از مشاهده واقعیت در حین دیدار از این شهر، شوک فرهنگی به آن‌ها وارد می‌شود.

۳- سندرم استاندال

یکی از عجیب‌ترین اختلالات روانی سندرم استاندال است که فرد پس از مواجهه با یک اثر هنری بسیار زیبا و فاخر دچار افزایش ضربان قلب، سرگیجه و توهم می‌شود. این اصطلاح به طور عمومی درباره بروز این علائم در فرد در زمانی که با یک طبیعت زیبا و بکر مواجه می‌شود نیز به کار می‌رود. این سندرم از نام یک نویسنده فرانسوی به نام استاندال در قرن ۱۹ گرفته شده است که تجربه دیدار خود از شهر فلورانس ایتالیا را در کتاب خود بازگو می‌کند.

۴- توهم کوتارد (نشانگان مرده متحرک)

توهم کوتارد یک اختلال روانی نادر است که در آن فرد بر این باور است که مرده است یا وجود ندارد. این افراد معتقدند خون و اندام‌ها در داخل بدن آن‌ها وجود ندارد و بدن آن‌ها در حال گندیده شدن است.

در یک نمونه، فردی در سال ۱۹۹۰ در بیمارستان ادینبورگ به دلیل ابتلا به این سندرم بستری شد. بیمار مدعی بود به دلیل ابتلا به عفونت خونی یا ایدز جان خود را از دست داده است و در حال انتقال او به جهنم هستند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟