پروتئینی که کرونا را شکست می دهد

به گزارش رکنا، دانشمندان آلمانی از دانشگاه مونیخ و بیمارستان دانشگاه پزشکی واقع در اولم مکانیزمی را کشف کرده اند که با استفاده از آن، سارس کووید-۲ ویروس کرونا سنتز پروتئین را در سلول‌های آلوده سرکوب می‌کند و در برابر سیستم ایمنی بدن مقاومت می‌کند، که می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.

معلوم شد که پروتئین ویروسی Nsp۱ نقش کلیدی در مکانیسم بیماری زا بازی می‌کند، که به سارس کووید-۲ کمک می‌کند تا سلول‌ها را احاطه و تکثیر کند.

Nsp۱ به زیر واحد ریبوزومی ۴۰ S. متصل می‌شود، که اتصال RNA پیام رسان (mRNA) به ریبوزوم‌ها و سنتز پروتئین متعاقب را در حین انتقال تضمین می‌کند. یکی از پایانه‌های پروتئین ویروسی با زیر واحد به گونه‌ای تعامل دارد که از اتصال mRNA جلوگیری می‌کند.

قطع سنتز پروتئین منجر به سرکوب کامل یکی از مهمترین سیستم‌های اصلی محافظت از بدن در برابر عفونت می‌شود. در نتیجه، سیستم ایمنی دیگر جوابگو نیست، به دلیل Nsp۱ سیستم هشدار دهنده دفاع بدن از کار می‌افتذ. قطع اولیه ارتباط ایمنی، یکی از دلایل ممکن برای ایجاد شرایط مرگبار در بیماران از جمله طوفان سایتوکائین است.

دانشمندان معتقدند که یکی از روش‌های احتمالی برای خنثی کردن ویروس کرونا می‌تواند توسعه دارویی باشد که اتصال Nsp۱ به زیر ریبوزوم را مسدود کند. این از لحاظ نظری امکان پذیر است، زیرا به نظر نمی‌رسد که محل اتصال به پروتئین‌های سلولی نقش مهمی در سنتز پروتئین ایفا کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟