به گزارش رکنا ، تابستان بهترین فرصت برای سفر به اقصی نقاط کشور و آشنایی با فرهنگ‌ها و رسوم متفاوت است. شاید شما هم ترجیح می‌دهید در روز‌های گرم سال سفری به خنک‌ترین شهر‌های کشورتان داشته باشید و در کنار آشنایی با آداب و رسوم مردمشان، همراه با خانواده لحظات خوبی را بگذرانید. در این گزارش با ما همراه شوید تا سفری کوتاه و مجازی به خنک‌ترین شهر‌های ایران زیبا داشته باشیم.

چالدران

اولین ایستگاه ما جایی بجز شهر بدون کولر کشور نیست در اصل از گذشته تا به امروز آوازه یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان غربیچالدرانبی تا اندازه‌ای با مؤلفه خنک بودن سر زبان ها افتاده که بسیاری از افراد، آن را به عنوان شهر بدون کولر می‌شناسند. این شهرستان امروزه با نام چالدران شناخته می‌شود.

چالدران در شمال غربی استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. این شهرستان از ۲ بخش، ۷ دهستان و ۲ شهر تشکیل شده است؛ شهر‌های شهرستان چالدران با نام‌های آواجیق و سیه چشمه شناخته می‌شوند.

از جاذبه‌های گردشگری شهرستان چالدران می‌توان به آبشار عرب دیزج، مقبره شیخ صدرالدین، غار چهل‌پله خضرلو، قره کلیسا، دریاچه سد بارون، تالاب ناور، کلیسای زور زور و آرامگاه ساندوخت اشاره کرد.

اگر قصد دارید به شهرستان چالدران سفر کنید بهتر است ابتدا به استان آذربایجان غربی سفر کنید و سپس به سمت شهر خوی بروید. شهر سیه چشمه در ۹۰ کیلومتری خوی قرار گرفته است.

سقز

سقز

سقز یکی از شهر‌های استان کردستان در ناحیه‌ای کوهستانی و مرتفع بین ارتفاعات نامنظم رشته کوه زاگرس قرار گرفته است که می‌تواند مقصد مناسبی برای افرادی که در تابستان به سفر می‌روند، باشد.

نام سقز از نام قوم سکا گرفته شده است. سکا‌ها دسته‌ای از مردمان کوچ‌نشین ایرانی‌تبار بودند و قدمتشان به پیش از هخامنشیان برمی‌گردد.

در سفر به سقز می‌توان از روستای مولان آباد (واقع در ۶۵ کیلومتری جنوب سقز)، منطقه حفاظت شده عبدالرزاق، مسجد شیخ مظهر سقز، روستای شمسه (در ۶۵ کیلومتری سقز)، روستای ترجان (در ۶۰ کیلومتری سقز)، غار سورآوا، قلعه تاریخی زیویه، مسجد دو مناره، حمام حاج صالح و مجموعه بازار قدیمی سقز بازدید کنید.

زرینه

زرینه

زرینه یکی دیگر از شهر‌های استان کردستان است. این شهر در بخش کرفتو شهرستان دیواندره قرار گرفته و با دمای میانگین ۷/۶ درجه سانتیگراد بالای صفر یکی از شهر‌های سردسیر کشور به حساب می‌آید.

ارومیه

بستان آباد

یکی دیگر از پیشنهاد‌های ما به مسافران تابستانی، سفر به شهر بُستان‌آباد است. بُستان‌آباد یکی از شهر‌های شرقی استان آذربایجان شرقی است. این شهر که در محل استقرار شهر باستانی اوجان بنا شده، در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر قرار گرفته است.

از جاذبه‌های گردشگری بُستان‌آباد می‌توان به تالاب قوریگل، غار آغ بولاغ وچشمه قونسورسو اشاره کرد.

شهر کرد

ارومیه

شهر ارومیه یکی دیگر از سردسیرترین شهر‌های کشور به حساب می‌آید. این شهر مرکز استان آذربایجان غربی و دهمین شهر پرجمعیت کشورمان است. از نام‌های قدیمی شهر ارومیه می‌توان به رضائیه و طبارما اشاره کرد.

دریاچه بز سینه، تک قله مرتفع چهل مرد شهیدان، بازار تاریخی ارومیه، مسجد جامع ارومیه، بنای سه گنبد، پارک جنگلی شیخ تپه، چشمه آبگرم هفت آباد، چشمه آب معدنی کوه زنبیل، آبشار سوله دوکل، دره‌ قاسملو، موزه ارومیه، دریاچه مارمیشو، دریاچه ارومیه، قلعه کاظم داشی، قلعه تاریخی پشت قلعه، خانه انصاری، کلیسای پطروس پولس، مسجد مناره، امامزاده بی‌بی معصومه، مسجد اعظم ارومیه، کلیسای سیر و آبشار سولک از جاذبه‌های گردشگری شهر ارومیه هستند.

اردبیل

شهرکرد

یکی دیگر از شهر‌های سردسیر کشورمان با نام شهرکرد ملقب به بام ایران شناخته می‌شود. از نام‌های دیگر شهرکرد می‌توان به دهکُرد، دهکردین و دژکرد اشاره کرد.

شهرکرد مرتفع‌ترین مرکز استان در ایران است. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به آبشار دره عشق، آبشار زرد لیمه، قلعه دزک و پارک ملی تنگ صیاد اشاره کرد.

اردبیل

نوبتی هم که باشد نوبت اردبیل است. شهر اردبیل که در گذشته با نام‌های آرتاویل، شهر مقدس، دارالارشاد، دارالملک و دارالامان شناخته می‌شد، در مرکز استان اردبیل قرار گرفته است.

ماسوله

اردبیل در حدود ۵۰۰۰ سال پیش تبدیل به شهر شد. این شهر یکی از سردسیرترین شهر‌های ایران به حساب می‌آید و از جاذبه‌های گردشگری آن باید از کاروانسرای سنگی صائین، شهر یری، تپه نادری، مجموعه بقعه شیخ امین‌الدین جبرئیل، مسجد جامع اردبیل یا جمعه مسجد، دریاچه شورابیل، دریاچه نئور، جنگل فندق‌لو و پیکره سنگی بابا داوود نام برد.

ماسوله

ماسوله یکی دیگر از شهر‌های سردسیر ایران است. این شهر در جنوب غربی استان گیلان قرار گرفته و کالبد آن از ارتباطات پیچیده و ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی این زیستگاه کهن تأثیر پذیرفته است. این کالبد ساختاری به نوعی در دل طبیعت اطرافش قرار گرفته است که گویی پلکان‌های بزرگی از کوه به دره کشیده شده‌اند و در واقع می‌توان گفت ماسوله یک باغ شهر تاریخی است.

آلاشت

آلاشت

در اینجا سری به یکی از سردسیرترین نقاط استان مازندران می‌زنیم. این نقطه استان مازندران با نام آلاشت شناخته می‌شود،آلاشت یکی از شهر‌های شهرستان سوادکوه است و در سفر به این شهر از موزه مردم‌شناسی شهر بازدید کنید؛ نام آلاشت به معنای آشیانه عقاب است.

همدان

همدان

یکی دیگر از شهر‌های سردسیر کشورمان، همدان است. این شهر در استان همدان قرار گرفته و از کهن‌ترین شهر‌های جهان به حساب می‌آید.

مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۵ همدان را «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» اعلام کرد.

از جاذبه‌های گردشگری همدان می‌توان به تپه هگمتانه، مجسمه شیر سنگی، گورستان پارتی، گنج‌نامه، بقعه خضر، گنبد علویان، برج قربان، پل آبشینه و مسجد جامع همدان اشاره کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟