در قرآن مجید بارها مسئله مبارزه با کم‌فروشی و تقلب Cheat در وزن و پیمانه مورد اشاره قرار گرفته است. یکی از مظاهر تضییع حق النّاس کم فروشی است که می توان گفت در همه زمان ها و در همه اصناف و شغل ها به نحوی وجود دارد. در زمان پیامبر (ص) نیز کم فروشی رواج داشت، قرآن می فرماید:

«وَیلٌ لِلْمُطَفِّفِینَ الَّذِینَ إِذَا اکتالُوا عَلَی النَّاسِ یسْتَوْفُونَ وَ إِذا کالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ یخْسِرُونَ أَلا یظُنُّ أُولئِک أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ»

وای بر کم فروشان، آنهایی که وقتی برای خود کیل می کنند حق خود را به طور کامل می گیرند امّا هنگامی که می خواهند برای دیگران کیل یا وزن کنند کم می گذارند آیا آن ها باور ندارند که برانگیخته می شوند».

امروز تصویر مغازه داری در فضای مجازی منتشر شده است که توجه تعدادی از کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرده است. پیرمرد چای فروش بازار Store صفی تبریز که در حال وزن کردن چای است، چای را در یک طرف کفه ترازو داخل پاکت کاغذی ریخته و در کفه دیگر وزنه را بهمراه پاکت خالی قرار داده است تا وزن پاکت در کفه وزنه محاسبه شود و خریدار مبلغی بابت وزن پاکت این کالا پرداخت نکند. این مرد در پاسخ به اینکه چرا پاکت در کفه دیگر ترازو قرار داده است بیان کرده: من چای کیلوئی می فروشم نه پاکت پس به ازای وزن پاکت باید چای بدهم!

این تصویر درحالی مورد توجه قرار گرفته است که در چند ماه اخیر همراه با تحولات ارزی و بالا و پایین شدن قیمت‌ها بارها خبرهایی مبنی بر کم فروشی برخی از اصناف در رسانه‌ها منعکس شده است .اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟