تغییر رژیم بارندگی استان چهارمحال و بختیاری را به فقر و فلاکت انداخته است

به گزارش رکنا از شهرکرد فردوس کریمی گفت: در حال حاضر رژیم بارندگی تغییر پیدا کرده و استان را بسیار بسیار به فقر و فلاکت انداخته بطوریکه ۵۶۰ میلیون مترمکعب تراز منفی آبی داشته که باید مصارف مجوز گرفته شده را درست مدیریت کنیم.

وی افزود: دشت شهرکرد از سال ۱۳۷۰ تاکنون حدود ۱۹ متر تراز منفی داشته که بارش های امسال دو متر آن را جبران کرده و به حدود ۱۷ متر رسیده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان تصریح کرد که ۸۴ درصد از وسعت چهارمحال و بختیاری کوهستانی و دارای شیب است که آب ناشی از بارش‌های باران را به استان‌های پایین‌دست هدایت می‌کند.این روند در شهرستان بروجن نیز مشهودتر از سایر نقاط استان است. 

 وی افزود : استان در سالهای اخیر متاسفانه با توجه به اینکه ۱۸۴ رودخانه به طول ۳۲۰۰ کیلومتر دارد زیرساخت های مناسبی برای خدمات به مردم نداشته و باعث ناراحتی مردم شده است.

کریمی گفت : در بحران آبی سال گذشته شهرکرد، دولت مصمم به جبران کمبودها گردید به گونه‌ای که تلاش‌های مختلف زیرساختی و زیربنایی برای اجرای تامین آب شرب در نقاط مختلف شهرکرد انجام شد تا مشکل تامین آب به صورت جدی رفع شود. و با بسیج تمامی امکانات کشور و همزمان راه اندازی حدود چهار سامانه برای جایگزین کردن چشمه کوهرنگ و با فراخوان کردن تانکرهایی از سراسر کشور حدود ۷۰ تانکر به این استان ارسال گردید و آبرسانی سیار در محلات شهر انجام گرفت.

وی افزود : با اضافه کردن ۱۷ حلقه چاه و اجرای ۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری، توزیع آب معدنی در محلات شهرکرد، نصب پکیج کاهش گل‌آلودگی، تعبیه علمک برداشت آب از چاه‌های کشاورزی، اتصال خطوط آبرسانی موقت، کنترل کیفیت آب، آبرسانی شبانه، ایجاد حوضچه ته‌نشینی، فعال‌سازی ایستگاه تعادلی و افزایش ظرفیت برداشت آب از تصفیه‌خانه سامان، بخشی از اقداماتی بود که برای رفع مشکل آب شرب شهرکرد انجام گرفت .

مدیر عامل آب منطقه‌ای اظهار داشت برای جبران کمبود آب شرب در چهارمحال و بختیاری طرح‌های مختلفی دنبال شد که پیگیری سدهای در دست اجرا که یکی از آنها سد باباحیدر با ظرفیت ۱۴/۵ میلیون لیتر ذخیره آبی به عنوان یکی از مطالبات مردمی در این منطقه بود که نزدیک به ۱۴ سال به طول انجامیده بود و در سال گذشته کار آن شروع شده و تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد 

وی افزود : روند اجرای طرح آبرسانی بن ، بروجن به نیمی از جمعیت استان تاکنون خط انتقال و تاسیسات این طرح به طول ۱۱۸ کیلومتر برای تامین آب آشامیدنی ۴۵۶ هزار نفر از جمعیت استان انجام شده و این طرح ۱۳۷ کیلومتر خط انتقال فرعی دارد که تا ۲ ماه دیگر تکمیل و به بهره‌برداری می‌‎ رسد و به پنج تا ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

فرودس کریمی گفت : مناقصه تصفیه‌خانه این طرح با ظرفیت ۱.۷ مترمکعب بر ثانیه و اعتبار یک‌هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال برگزار شده و در حال نصب تجهیزات می باشد و در این طرح سه ایستگاه پمپاژ وجود دارد که در مجموع برای این طرح ۱۶ هزار میلیار ریال هزینه شده و کل طرح به پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد رسیده است.

مصیبی دهکردی، چهارمحال و بختیاری 

کدخبر: 892394
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟