تماس با پیام‌ رسان واتساپ شگرد جدید مجرمان سایبری

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) استان کرمان گفت: برخی از مجرمان سایبری با سو استفاده از نشان (لوگو) سازمان های رسمی و معتبر از طریق تماس واتساپی با شهروندان و اعلام اینکه شما در مسابقه برنده شده‌اید، شهروندان را فریب داده و اقدام به کلاهبرداری مالی از آنان می کنند.

سرهنگ امین یادگارنژاد افزود: این روزها در حوزه کلاهبرداری های تلفنی شاهد شیوه ها و ترفندهای جدیدی از کلاهبرداران هستیم به نحوی که کلاهبردار به جای تماس با شماره تلفن ثابت یا تلفن همراه، اقدام به تماس از طریق پیام رسان واتساپ می کند.

به گزارش رکنا، وی اظهار داشت: از آنجایی که عکس رخ نما (پروفایل) کلاهبردار، نشان یکی از سازمان های معتبر است و این نشان هنگام تماس بر روی صفحه تلفن قربانی دیده می شود، قربانی به تصور اینکه این تماس معتبر است، فریب کلاهبردار را خورده و اقدام به ارسال کد احراز هویتی که برای وی ارسال شده می کند و در نهایت موجب برداشت غیرمجاز از حساب وی می شود.

سرهنگ یادگارنژاد ادامه داد: با توجه به اینکه این ترفند کلاهبرداری به شدت در حال حاضر مورد توجه کلاهبرداران است از شهروندان عزیز تقاضا داریم به چنین تماس هایی اعتماد نکنند و از ارسال کدهای احراز هویت برای کلاهبرداران تحت عنوان برنده شدن در مسابقه خودداری کنند.

رئیس پلیس فتا استان کرمان ضمن معرفی سایت پلیس فتا به عنوان سایت مرجع در حوزه جرائم سایبری، از شهروندان خواست، در صورت مواجهه و یا مشاهده موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش تماس مردمی در میان بگذارند.

آیا این خبر مفید بود؟