2 قتل در نوروز تهران

در نوروز ۱۴۰۰ در پایتخت ۲ فقره قتل در تهران صورت گرفت و در بخش جرایم نسبت سال قبل ۸ درصد کاهش داشتیم.

به گزارش گروه حوادث رکنا، سردار علیرضا لطفی رییس پلیس آگاهی تهران در نخستین نشست خبری ۱۴۰۰ گفت: پلیس آگاهی از یک ماه قبل از پایان سال ۹۹ برنامه ریزی وسیعی را آغاز کردیم و در حالیکه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرده بود مردم به سفر نروند اما ما پیش بینی سفرهای نوروزی را کرده بودیم و ماموران پلیس آگاهی تهران ۱۶ روز به صورت شبانه روز فعالیت خود را آغاز کردند.

کنترل مجرمان سابقه دار در تهران

وی افزود: مهمترین کار پلیس آگاهی تهران در ایام نوروز. کنترل مجرمان سابقه دار بود و با برنامه ریزی از سال گذشته مجرمان سابقه دار در رصد پلیس قرار داشتند که در هماهنگی با دادستانی برنامه و همکاری کلانتری ها مجرمان سابقه دار را کنترل کردیم که با دستگیری هایی همراه بود.

سردار لطفی ادامه داد: در این ۱۶ روز تیم های صحنه جرم را که در کشف جرائم نقش اساسی دارند را تقویت کردیم و از این رو تعدادی از مجرمان سابقه دار از طریق اداره تشخیص هویت شناسایی و دستگیر کردیم.

وی افزود: یکی از مشکلات در پایتخت محکوما فراری هستند که برخی از مجرمان پس قرار وثیقه برای مرخصی از زندان خارج و دیگر بازنمی گردند که در ایام تعطیلات نوروز تعدادی از محکومان فراری را دستگیر کردیم.

رییس پلیس آگاهی تهران گفت: تیم های گشت آشکار پلیس را در ایام نوروز ۲ برابر کردیم که با توجه به خلوتی پایتخت تعقیب و گریزهای زیادی با سارقان و مجرمان داشتیم که موفق به دستگیری سارقان داشتیم.

وی با اشاره به رصد فضای مجازی گفت: بخشی از کسب و کارها به فضای مجازی منتقل شده و مردم اطلاعات کافی از این فضا ممکن است نداشته باشند و با مشکلاتی مواجه میشوند و لذا ما با همکاری پلیس فتا این بخش را رصد می کنیم.

وی با اشاره به پرونده های جنایی گفت:۳۰ درصد از کشفیات که در این نوروز داشتیم مربوط به پرونده های سال‌های گذشته است. همچنین موضوع فقدان به صورت کاملا انحصاری در اداره فقدان بررسی می شود و به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه در این ایام به صورت روزانه جرایم در تهران مورد بررسی قرار می گرفت، گفت: در ۱۶ روز ابتدای سال ۸ درصد وقوع کل جرم نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده بود و با دستگیری های بسیار خوب و گشت‌هایی که داشتیم توانسغ به این آمار برسیم. همچنین ۱۲.۵ درصد افزایش کشفیات در این مدت نسبت به سال گذشته داشتیم.

وی درباره جرایم جنایی گفت: در جرایم جنایی ۴۰ درصد کاهش وقوع را نسبت به سال گذشته داشتیم. در اسفندماه سال گذشته ۶ پرونده مهم باندی را شناسایی و دستگیر کردیم که آنها برنامه‌ریزی برای اقدامات مجرمانه در بخش جرایم جنایی داشتند.

وی ادامه داد: همچنین ۳۰ درصد پرونده های راکد سال های گذشته در این مدت کشف شد. و هیچ سرقت مسلحانه و آدم ربایی نداشتیم قتل عمد نیز دو فقره بوده است.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از مجرمانی که دستگیر می‌شوند بومی استان تهران نیستند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به جرایم حوزه جعل و کلاهبرداری گفت: نوع پرونده های ما در تعطیلات نوروز به سمت جرایم جعل و کلاهبرداری بود و ۳۹ نفر در این ایام در رابطه با این جرایم دستگیر کرده ایم.

وی ادامه داد: در کل کشور سهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در سرقت دو درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته ایم همچنین در کشفیات نیز با رشد مواجه بوده ایم. همچنین روند جرایم خرد نیر کاهش داشته و فقط کیف قاپی یک رشد ناچیزی داشته است و برخورد با کیف قاپی از اولویت‌های ما در سال ۱۴۰۰ است و برنامه ریزی گسترده ای برای آن داریم.

سردار لطفی خاطر نشان کرد: بخشی از پیشگیری از جرایم با اقدامات شهرداری ها محقق می شود. به طور مثال یکی از جرایم اگرچه عدد پایینی دارد سرقت از منازل است که احساس امنیت را در بین مردم کاهش می دهد ما برنامه ریزی مفصلی برای برخورد با این موضوع داریم اما شهرداری می تواند در پیشگیری از وقوع سرقت از منازل موثر است.

وی ادامه داد: براساس مصوبه شاک دستگاهها باید همکاری لازم درخصوص پیشگیری از وقوع جرم با پلیس را داشته باشند.

سردار لطفی خاطر نشان کرد: پلیس آگاهی اعلام آمادگی کرده است که در ساختمان های در حال ساخت قبل از صدور پایان کار نظر کارشناسی در باره مباحث امنیتی منزل بدهد. بالاترین شگرد سرقت منازل بالکن روی است. اگر شهرداری در این خصوص با ما همکاری کند ما می توانیم منطقه به منطقه این اقدامات را انجام دهیم. ما حاضر هستیم‌به تعدادی از آپارتمانها برچسب ایمنی آپارتمان را بدهیم و به صورت پایلوت موضوع ایمنی را بررسی کنیم. در هنگام ساخت باید اقدامات ایمنی در نظر گرفته شود.بخشی از سرقت ها در کارگاههای ساختمانی است و شهرداری در این زمینه می تواند به ما در کاهش وقوع سرقت موثر باشد.

وی ادامه داد: همچنین درخصوص ایمنی خودروها ما آمادگی لازم برای همکاری با خودروسازان برای ایمنی و کاهش سرقت داریم. بخشی از مشکلات ما با وزارت صنعت کسب و کارهای فضای مجازی است و این پیش نیازها هنوز از نظر ما آماده نشده است و یکی از این پیش نیازها دسترسی پلیس به بانک‌های اطلاعاتی است تا بتواند از وقوع جرم جلوگیری کند.

وی ادامه داد: اگر دستگاهها همکاری لازم را با ما نداشته باشند ما قطعا به رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد و اعلام جرم نسبت به این دستگاهها خواهیم کرد.

وی با اشاره صندوقهای امانات گفت: باید اقداماتی صورت بگیرد که مردم به استفاده از صندوق های امانات ترغیب شوند.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ در بحث مقابله با موبایل قاپی اقدامات ویژه ای در دستور کار قرارداده ایم.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟