وحید زمانی مخترع جوان چطور از اعدام در زندان اردبیل گریخت

وحید در اردبیل  به علت قتل خونین به قصاص محکوم شد.

جوان مخترع که به‌ خاطر یک اشتباه دست به جنایت زده و به قصاص محکوم شده بود، با کمک خیرین از قصاص گریخت و امروز از زندان آزاد می‌شود. این مرد جوان که وحید نام دارد 6سال پیش بر سر اختلاف مالی مرد جوانی را در اردبیل به قتل رساند و از آن زمان در زندان به‌سر می‌برد. وحید زمانی که دست به جنایت زد، 27ساله بود و پیش از آن موفق شده بود 2دستگاه برای برش یونولیت و حکاکی روی سنگ اختراع کند که اولی باعث شد به سود خوبی برسد اما سرمایه‌گذاری کلان روی دومین اختراعش، نتیجه‌ای عکس داد و وی را بدهکار کرد.

او برای فرار از بدهکاری به سرمایه‌گذاری در زمینه خرید ماشین روی آورد و به همراه یکی از دوستانش به نام حسن، مبلغی به صاحب یک نمایشگاه فروش ماشین پرداخت کردند که از او 2دستگاه پرشیا بخرند اما هرگز خبری از ماشین نشد. آنها در نهایت برای رسیدن به پول‌شان، صاحب نمایشگاه و پسر او را برای صحبت کردن درباره طلب‌شان به خانه‌‌شان دعوت کردند اما آن روز ماجرا طور دیگری رقم خورد و وحید و دوستش نه‌تنها موفق به گرفتن پول‌شان نشدند بلکه از روی عصبانیت با این پدر و پسر درگیر شده و آنها را به قتل رساندند. هر 2متهم پس از این جنایت توسط پلیس دستگیر شدند و وحید به اتهام قتل پسر صاحب نمایشگاه و دوستش به اتهام قتل صاحب نمایشگاه به قصاص محکوم شدند.

جوان مخترع زمانی که در زندان، در انتظار سرنوشت پرونده‌اش بود، دست به اختراع دیگری زد. او با کمک مسئولان وقت زندان اردبیل، دستگاهی ساخت که کمک زیادی به قالی‌باف‌ها می‌کرد. دستگاهی که کار نقشه‌خوانی را برای زندانیانی که در کارگاه‌ قالی‌بافی زندان فعالیت می‌کردند، انجام می‌داد و سرعت قالی‌بافی را چندبرابر می‌کرد. دستگاهی که کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت هم آن را تأیید کردند و اختراع او ثبت شد.

همزمان با تلاش‌های وحید برای ساخت این دستگاه، حکم قصاص او از سوی دیوان‌عالی کشور تأیید و این یعنی در صورت عدم‌رضایت خانواده مقتول، وی باید به دار مجازات آویخته می‌شد. در این شرایط بود که ریش‌سفیدان و مسئولان قضایی و هیأت صلح و سازش اردبیل برای گرفتن رضایت خانواده مقتول به تکاپو افتادند، اما خانواده مقتول برای گذشت از قصاص مبلغی می‌خواستند که پرداخت آن در توان وحید و خانواده‌اش نبود. به این ترتیب بود که پای خیرین و مخصوصا محسن چاووشی، خواننده محبوب کشورمان به پرونده باز شد و با تلاش‌های صورت‌گرفته مبلغ وجه‌المصالحه فراهم شد و خانواده مقتول از قصاص گذشت کردند.

پرونده وحید نیز پس از طی مراحل قانونی، به‌سرانجام رسید و با توجه به اینکه وی بیش از 6سال را در زندان سپری کرده بود، حکم آزادی او صادر شد. وحید بعدازظهر امروز از زندان آزاد شده و در آغوش خانواده‌اش قرار خواهدگرفتآخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟