به گزارش اختصاصی گروه حوادث رکنا، رییس خطوط هوایی اوکراین روز گذشته طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «6 خدمه خطوط هوایی اوکراین در تهران تمام موارد را طبق مقررات بین المللی انجام داده اند اما متاسفانه هیچ اخطاری به آن ها داده نشده بود.»

ولادیمیر دیخنه طی صحبت هایی که روز گذشته در مقابل رسانه ها انجام داد، اظهار داشت: «در واقع روز پرواز، یک روز کاری معمولی برای خدمه اوکراینی بویینگ 737 محسوب می شد. خدمه ای که سال ها بود در این خط هوایی مشغول به کار بودند چرا که به طور کلی فرودگاه امام خمینی، فرودگاه چندان دشوار برای خدمه پرواز محسوب نمی شود.»

همانطور که رییس خطوط هوایی اوکراین اعلام کرد، 6 خدمه بویینگ 737 سال ها بود که در این خطوط هوایی مشغول به کار بوده اند. خبرنگار رکنا، گزارشی کوتاه از زندگی خلبان و خدمه های پرواز تهیه کرده است که می خوانید:

1. ولادیمیر گاپوننکو، خلبان پرواز

جانباختگان پرواز اوکراین

ولادیمیر گاپوننکو، خلبان پواز بویینگ 737، یک همسر و 2 دختر از خود به جا گذاشت. همسر ولادیمیر در مورد او می گوید: او دیوانه هوانوردی بود و تمام نزدیکان نیز از این عشق او باخبر بودند. ما 2 دختر داریم و من حالا باید قوی تر از قبل باشم. من این خبر را صبح آن روز از رسانه ها شنیدم، در حالی که توقع داشتم سازمان هواپیمایی اوکراین با تماس بگیرد و ابتدا از آن ها خبر را بشنوم.

2. اولسکی نامکین ، کمک خلبان

جانباختگان پرواز اوکراین

خلبان باتجربه، نامکین بیش از 12هزار ساعت را در هوا سپری کرده بود. در پرواز 737 او به عنوان خلبان جانشین مشغول به کار بود. نامکین تنها یک ساعت پیش از پرواز به 2 خلبان دیگر پیوست تا به عنوان تیم پرواز در این تراژدی حضور داشته باشند. این موضوع به علت مدت زمان پرواز از طرف سازمان هواپیمایی اوکراین ابلاغ شده بود.

نامکین چندان در فضای مجازی فعال نبود و در صفحه فیسبوک او تنها 2 عکس دیده می شود که هر دوی آن ها مربوط به سفر به لندن در تابستان 2014 است.

3. سرخی خومنکو، کمک خلبان اصلی

جانباختگان پرواز اوکراین

خومنکو نیز 7600 ساعت در پرواز های بویینگ 737 حاضر بود. یکی از خلبان های مشهور کشور اوکراین می گوید: متاسفانه در چنین شرایطی از دست خلبان ها هیچ کاری بر نمی آید. آن ها مانند یک زندان در قفس گیر می افتند و به معنای واقعی کلمه ناتوان می شوند.

4. کاترینا استاتنیک، سرمهماندار

خدمه پرواز اوکراین

کاترینا استاتنیک 27 ساله سر مهماندار پرواز بویینگ 737 بود. او 7س ال بود که در خطوط هوایی اوکراین مشغول به کار بود و در کیف زندگی می کرد. یکی از مهمانداران بنام کشور اوکراین درباره کاترینا می گوید: او یک انسان مهربان و آسان گیر بود. تمام کارکنان خطوط هوایی اوکراین او را دوست داشتند.

5. ایگور ماتکوف، سرمهماندار

جانباختگان پرواز اوکراین

ماتکوف 34 ساله، 10 سال در خطوط هوایی اوکراین مشغول به کار بود. مادر ماکتوف می گوید: «شب قبل از پرواز از طریق ویدیو کال با او تماس گرفتیم و در لحظه خداحافظی به ما گفت که صبح زود تهران را ترک می کنیم و نزدیک ظهر در کیف خواهیم بود، سپس دست تکان داد و از ما خداحافظی کرد.»

حوالی ظهر هشتم ژانویه اما پدر و مادر ماتکوف به فرودگاه بین المللی کیف رفتند و به دنبال ذره ای امید برای زنده ماندن فرزندشان می گشتند.

6. ماریا میکیتوک، خدمه پرواز

خدمه پرواز اوکراین

ماریا میکیتوک یکی از 6 خدمه پرواز بویینگ 737 بود. ماریا 23 کشور را دیده بود. او در اینستاگرام خود تصاویر بسیار زیبایی از این سفرها قرار داده است. آخرین عکس او نیز حدود یک ماه پیش در دوبی ثبت شده است.

همکلاسی ماریا در مورد او چنین می گوید: او یک دختر بسیار زیبا ، باهوش و به معنای واقعی کلمه مهربان بود. او عاشق آسمان بود و به همین دلیل نیز به شغل خود افتخار می کرد.

7. دنیس لیخنکو، خدمه پرواز

جانباختگان پرواز اوکراین

دنیس یکی از افراد تازه استخدام شده خطوط هوایی اوکراین بود. او تنها 2 سال بود که به خدمه پرواز بویینگ 737 اضافه شده بود. پدر دنیس می گوید که در کل 4 سال بود که به خطوط هوایی اوکراین پیوسته بود.

دنیس نیز مانند ماریا، دیگر خدمه پرواز در سال 2018 از دانشگاهه علوم هوایی اوکراین فارغ التحصیل شده بود. همکلاسی دنیس در مورد او می گوید: او یک دوست واقعا خوب بود. از رفتارش چنین می پنداشت که قرار است یک زندگی موفق و طولانی داشته باشد.

در آخرین تصویری که دنیس در اینستاگرام خود منتشر کرده است، او را در کنار نامزدش در تایلند می بینیم، در حالی که زیر تصویر دو نفره شان نوشته است: یک سفر به یاد ماندنی در تایلند!

8. والریا اووچاروک، خدمه پرواز

جانباختگان پرواز اوکراین

والریا اووچاروک 28 ساله، عاشق سفر بود. او بیش از 400 تصویر از خود در کشورهای گوناگون در اینستاگرامش پست کرده است. او 6 سال بود که در خطوط هوایی اوکراین مشغول به کار بود. دوست صمیمی والریا درباره او می گوید: واقعا شوکه ام. نمی دانم چه بگویم. شنیدن خبر مرگ والریا به معنای واقعی کلمه برای ما ناراحت کننده بود. او عاشق سفر بود و سرانجام نیز در سفر جان باخت.

9. یولیا سولوگوب، خدمه پرواز

جانباختگان پرواز اوکراین

یولیای 25 ساله در ساله 2016 در رشته زبان فرانسوی از دانشگاه بین المللی کیف فارغ التحصیل شده بود. او تقریبا یک سال پیش ازدواج کرده بود. یولیا تقریبا 6 ماه بود که به خطوط هوایی اوکراین پیوسته بود. یکی از دوستان دوران کودکی یولیا که حالا یک روزنامه نگار برجسته در اوکراین محسوب می شود درباره مرگ او کمی گوید: «این یک تراژدی بود؛ یولیا به معنای واقعی کلمه یک دختر درخشان و مهربان بود!» برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

پرواز اوکراین

آیا این خبر مفید بود؟