14:30 دقیقه/اولین فیلم از دادگاه / داماد نجفی از رفتار خصوصی میترا استاد با خودش گفت !

داماد نجفی

علیرضا صدری 31 ساله داماد خانواده ی نجفی به عنوان یکی از مطلعین قتل میترا استاد به پشت تریبون دفاع رفت و از جزئیات صحنه ی قتل گفت.

به گزارش خبرنگار جنایی رکنا، علیرضا صدری ۳۱ ساله داماد خانواده نجفی به عنوان مطلع در جایگاه قرار گرفت و گفت در روز حادثه آن روز ساعت ۱۰ و ۳۰ الی ۱۱ همسرم با من تماس گرفت و ادعا کرد که گویا اتفاق بدی افتاده، خود را به خانه رساندم وقتی وارد خانه شدم راننده ی آقای نجفی پریشان بود نامه ۳ صفحه ای در دستش بود و من با توجه به استرسی که داشتم فقط پاراگراف آخر نامه را که دکتر از ما و دوستان حلالیت طلبیده و پایان‌نامه را با انا الیه راجعون تمام کرده بود.

ساعت ۱۲ بود که جلوی در خانه میترا استاد رسیدیم چند بار در زدیم کسی پاسخگو نبود که آقای آقازاده در را باز کرد و وارد خانه شدیم همان لحظه پسر میترا استاد که ما هم نمی شناختیم به جلوی در واحد آمد که فکر کردیم از کارمندان ساختمان یک نام آورده بود که آقای آقازاده اعلام کرد ایشان پسر خانم استاد هستند و ما تا آن وقت ایشان را ندیده بودیم.

 آقای آقازاده یک قدم جلوتر از ما بود و دکتر و خانم استاد را صدا می زد آقای آقازاده به سمت حمام داخل اتاق رفت و متوجه خون ها و جسد داخل حمام شد که در این صحنه مهیار سعی داشت وارد حمام شود که من مانع ورود اش شدم و سپس آقای آقازاده با مهیار درگیر شد و از اتاق بیرون برد. داماد خانواده نجفی گفت همراه زهرا همسرم وارد حمام شدیم زهرا به بدن میترا دست زد سرد بود و خواست تا با اورژانس تماس بگیرم ابتدا فکر کردیم خودکشی کرده چون سابقه ی خودکشی داشت و چون جای گلوله کوچک بود فکر کردیم شیئ تیزی وارد قلبش کرد هاست.

اورژانس اعلام کرد میترا استاد را بخوابانیم و سرش را در راستای بدنش نگه داریم و با فشار دادن ناحیه سینه را با شمارش آنها شروع کنیم که با اولین فشار از داخل سوراخ خون روی سینه خارج شد که به عوامل اورژانس اعلام کردیم آنها خواستند آنجا را با حوله یا پارچه مانع خونریزی شویم و من حوله سفیدی را که روی بدنه میترا استاد بود را برداشتم و روی ناحیه خونریزی قرار دادم که همانجا زهرا گفت میترا تیر خورده است.

به گزارش رکنا، قاضی کشکولی در خصوص اختلافات میترا استاد با وی و همسرش سوال پرسید که داماد خانواده نجفی گفت میترا استاد یک یا دو بار با زهرا همسرم تماس گرفت که با توجه به صحبت‌هایشان متوجه اختلافاتشان شدم اما احساس می‌کنم اختلافات ما به همان روزهای نخست آشنایی وی با دکتر نجفی بود.

من اولین بار وقتی برای اکران یک فیلم به باغ کتاب رفته بودم خانم میترا استاد را با یک مانتو سرخابی که خیلی جیغ بود در کنار دکتر مشاهده کردم که با توجه به پوششی که داشت چهره اش در ذهنم ماند تا اینکه دو هفته بعد در یک مراسم در برج میلاد را با پوشش کامل محجبه همراه ایشان دیدم و با توجه به اختلاف پوشش در این دو مراسم داشت به سراغ یکی از مسئولین برج میلاد رفتم در مورد این خانوم پرس و جو کردم که ایشان جواب نداد و عنوان کرد من برگزار کننده هستم و از شخصیت‌ها اطلاعی ندارم که بعد از آن در حال کارم بودم که میترا استاد با من تماس گرفت و با حرفهایی که نمی‌توان آنها را بیان کرد  گفت تا تو باشی دنبال زن مردم نباشی و در مورد مانتو و حجاب او سوال نکنی و فکر می‌کنم اختلاف وی  با من از همان زمان شروع شد.

وی در خصوص بالشت داخل حمام گفت: روی بدن هیچ بالشتی وجود نداشت و تنها یک حوله سفید رنگ بود که از بالای سینه تا زانوی او کشیده شده بود و وقتی که همسرم گفت میترا گلوله خورده وقتی از وان بیرون آمد یک پوکه دید.

داماد خانواده نجفی در خصوص آخرین تماس نجفی به خانواده گفت بعد از این ماجرا اطلاعی از  او نداشتیم تا این که هفت عصر با یک شماره به موبایل مادرزنم تماس گرفتند و مادرزنم با توجه به اتفاقاتی که از سوی خانواده میترا استاد افتاده بود شماره های ناشناس را جواب نمی داد به همین خاطر همسرم زهرا جواب تلفن را داد و شنید پدرش پشت خط است و صدا را روی خط زد و آقای نجفی اعلام کرد من خوبم نگران نباشید من جلوی آگاهی تهران هستم می خواهم خودم را معرفی کنم.

با شماره دوباره تماس گرفتیم راننده خودرو بود که عنوان کرد مسافرش از خودرو پیاده شده که خودمان را به پلیس آگاهی تهران رساندیم سرباز آنجا ادعا کرد که کسی به آنجا مراجعه نکرده و تا وقتی که فیلم بازداشت دکتر نجفی را در تلویزیون و شبکه های اجتماعی دیدیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

13:30  دقیقه / گفتگو با برادر میترا استاد پایان دادگاه امروز / قصاص درخواست آخر ماست

مسعود استاد پس از پایان نخستین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام قتل میترا استاد به خبرنگاران گفت: ما خواستار اجرای دقیق قانون توسط دادگاه هستیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان سازش از سوی اولیاء دم وجود دارد یا خیر افزود: ما از قصاص نمی‌گذریم.

برادر میترا استاد همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود نجفی به جای فرد دیگری قتل را به گردن گرفته است، اظهار کرد: دوربین‌ها زمان خروج نجفی را ضبط کردند و چنین فرضیه‌ای درست نیست.

12:51دقیقه / وکیل نجفی : قاتل بودن نجفی منفی است! / مسیر جدید گشوده می شود !

حمید گودرزی وکیل محمد علی نجفی برداشت خود از دادگاه امروز را تشریح کرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار جنایی رکنا، حمید گودرزی وکیل نجفی در اولین دادگاه بیان کرد: در روال رسیدگی به این پرونده متوجه نواقصی شدیم که نیاز است در جلسه بعدی مطرح شود.

وی در ادامه تصریح کرد: دادرسی باید در محیطی آرام برگزار شود و در نهایت هیچ انتقادی به جلسه امروز وارد نیست.

گودرزی افزود: اظهارات اولیای دم مبسوط نبوده و راه را برای مذاکره باز کردند و امید است فرصتی فراهم شود که بتوانیم مذاکراتی داشته باشیم.

وکیل نجفی گفت: با توجه به اینکه از نظر روحی و روانی خانواده میترا استاد در تشویش هستند و نگرانی هایی برای شان به وجود آمده است در تلاش هستیم راهی برای مذاکره پیدا کنیم.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران که مطمئن شده اید نجفی قاتل است؟ ، گفت: در دفاعیات خود بیان خواهم کرد و پاسخم به سئوال شما فعلا منفی است. اگر بخواهم جواب بدهم سئوالات گسترده تری مطرح می شود که بهتر آن است روز چهارشنبه 26 تیرماه دفاعیات خود را بیان کنم. شاید راه جدید در این پرونده گشوده شود.

گودرزی با اشاره به اینکه تا کنون رسما مذاکره ای با خانواده مقتول نداشته ایم گفت: تا به امروز مذاکره ای با اولیای دم نداشته و تقاضاکرده ایم که امیدواریم به درخواست ما پاسخ مثبت بدهند.

12:31دقیقه / نجفی و میترا استاد قصد خودکشی 2 نفره داشتند ! / روز قتل مصاحبه ای در کار نبود !

مصاحبه با خبرنگار انصاف نیوز در روز قتل توسط میترا استاد کنسل شده بود.

خبرنگار انصاف نیوز اعلام کرد که به دنبال علت استعفای شهردار تهران بوده است و خواسته تا دلیل آن را جویا شود که از طریق کانال تلگرامی شماره همسر وی میترا استاد را پیدا کرد و مصاحبه ای تحت عنوان آیا تخریب نجفی یک پروژه است؟ در آبان ماه 97 اخذ کرد و در تماس آخر با مقتول که 6 خرداد ماه بود شب همان روز مقتول پیام می دهد که می خواهد به سفری برود و بعد از آن مصاحبه می کند.

نماینده دادستان با بیان اینکه انگیزه متهم از قتل میترا استاد صرفا اختلاف خانوادگی در مدت یکسال زندگی مشترک بوده است گفت: در تاریخ 10 خرداد 98 صحنه قتل بازسازی شده که متهم به تشریح نحوه جنایت می پردازد و تصاویر نیز از بازسازی صحنه جنایت تهیه می شود.

قاضی شهریاری با اشاره به وضعیت روانی متهم در زمان ارتکاب جرم عنوان کرد: در تاریخ 7 خرداد ماه 98 همان شب به قید فوریت متهم جهت انجام تست روانی به پزشکی قانونی معرفی شد اما علائمی دال بر اختلال روانی و شخصیتی مشاهده نشد و عنوان شد که متهم سوابقی از افسردگی دارد.

قاضی شهریاری با اشاره به تقاضای اولیای دم بیان کرد: اولیای دم پدر و مادر مقتول و پسر 16 ساله میترا استاد هستند که با حضور در شعبه بازپرسی تقاضای قصاص متهم را اعلام کردند.

نماینده دادستان با اشاره به ارزیابی ادله اثباتی جرم افزود: ارزیابی ادله اثباتی جرم انتساب جنایت را به متهم محرز می کند.

وی با اشاره به سوابق کاری متهم افزود: نجفی متولد 1331 است. وی استاد دانشگاه و مدیر ارشد سیاسی کشور و دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شریف و مدرک ارشد از MIT آمریکا بوده و وی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان بود. نجفی همچنین وزیر فرهنگ و آموزش عالی کشور، معاون صدا و سیما، وزیر آموزش و پرورش ، معاون رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، سرپرست وزارت علوم، عضو شورای شهر تهران و در نهایت شهردار تهران بوده است که از شهرداری تهران استعفا داد. و در 7 خرداد سالجاری دست به قتل همسر دوم خود زد.

وی با بیان اینکه متهم نجفی دارای یک دختر 32 ساله به نام زهرا است گفت: متهم فاقد سابقه کیفری و فردی آرام و متین است و همیشه لبخند به لب دارد و در مرحله تحقیقات مورد انتقاد واقع شد.

نماینده دادستان با اشاره به خودکشی نجفی در هتل لاله تهران افزود: نجفی با 20 قرص کلونازپام در سال 97 در هتل لاله تهران اقدام به خودکشی کرد که به بیمارستان منتقل شد و انگیزه خودکشی خود را اختلافات خانوادگی بیان کرد و اذعان داشت که حتی قصد انجام خودکشی دونفره داشته اند.

وی با بیان اینکه تاریخ بشر همواره با جرم و جنایت پیوند دیرینه داشته است گفت: همه ابعاد اجتماعی می توانند در انگیزه با جنایت تاثیرگذار باشد و هیچ انسانی از احتمال ارتکاب جرم مبرا نیست. البته برخی افراد و گروه های سیاسی به دنبال رفع ابهام از متهم هستند اما دادن لقب پرستو به زنی که در میان ما نیست درست نیست و دور از انصاف است.

وی با بیان اینکه 5 شلیک پی در پی حکایت از اختیار ذهن متهم دارد عنوان کرد: نجفی پیش از آنکه یک سیاستمدار از طیف چپ یا راست باشد یک انسان است .

وی در پایان قرائت کیفرخواست گفت: در خصوص اتهام متهم به شرح مشخصات اعلامی و ادله قانونی اولیای دم تقاضای قصاص کردند و تقاضای مجازات قاونی از باب اتهام حمل و نگهداری غیرمجاز سلاح تقاضای اشد مجازات را دارند.

وی با بیان اینکه دادسر برای صلح وسازش میان طرفین پرونده اظهار داشت: اینجانب مانند تمام پرونده های قبل توصیه به صلح و سازش می کنم البته جنبه عمومی قتل پابرجاست و مورد مطالبه دادستان است.

وی با اشاره به وارد کردن برخی هجمه ها در خصوص سرعت صدور کیفرخواست در پرونده قتل میترا استاد اظهار کرد: انجام تحقیقات در 4 روز نبود بلکه یک هفته طول کشید. همچنین در قتل علیرضا شیرمحمدی تحقیقات ظرف مدت 48 ساعت پرونده تکمیل و به دادگاه ارسال شد و این موضوع صرفا در پرونده نجفی نبوده است.

12:06 دقیقه / شکل دقیق جسد میترا استاد در وان ! / دختر نجفی از جسد میترا عکس انداخته است ! / او را ماساژ قلب دادیم خون فواره کرد !

زهرا نجفی دختر محمد علی نجفی در خصوص مشاهدات خود از صحنه ی قتل میترا استاد گفت: من بعد از خواندن نامه ی پدرم به سمت خانه ی میترا استاد رفتم و با بدن بی جان او رو به رو شدم.

نجفی قتل میترا استاد شهردار تهران

به گزارش رکنا، زهرا نجفی به عنوان مطلع در پرونده ی قتل میترا استاد به دستور قاضی دکتر کشکولی پشت تریبون دفاع قرار گرفت و با تسلیت به خانواده ی میترا استاد سوگند یاد کرد که هیچ حرفی به جز مشاهدات خود به درستی بیان نکند. زهرا نجفی در خصوص روز حادثه گفت: روز 7 خرداد ماه امسال راننده ی پدرم همراه با 2 عدد کیف به خانه امان مراجعه کرد که داخل یکی از کیف ها نامه ای 3 صفحه ای بود با توجه به این که در پایان نامه پدرم از ما و خانواده و دوستان حلالیت طلبیده بود و انا الله وانا علیه راجعون گفته بود نگران شدم

وی ادامه داد که آقای آقازاده هم خیلی هراسان بود وگفت موقع خروج از ساختمان روی شلوارک پدر لکه های خون دیده بوده است و احتمال می داد که اتفاق بدی افتاده باشد. با شوهرم تماس گرفتم و ایشان به خانه بازگشت. من و همسرم همراه راننده ی پدرم به خانه ی میترا استاد در منطقه ی سعادت آباد رفتیم و هرچه در زدیم کسی پاسخگو نبود . از آقای آقازاده با توجه به این که کلید خانه را داشت خواستم در را باز کند و وارد خانه شد. همان لحظه هم پسر میترا استاد هم رسید. آقای آقا زاده ( راننده ی پدرم) به اتاق خواب رفت و پس از باز کردن در حمام با صدای بلند فریاد زد با ابولفضل که وارد حمام شدم و با جسد میترا استاد که به حالت نشسته داخل وان حمام بود رو به رو شدم.

وی افزود به بدن میترا دست زدم بدن میترا سرد بود .

وی در خصوص سوال آقای کشکولی که از جسد اولین عکس راگرفته گفت: وقتی وارد حمام شدم از همسرم خواستم با اورژانس تماس بگیرد و چون اورژانس گفته بود که او را بخوابانیم من با توجه به این که نمی خواستم صحنه بهم بخورد یک عکس از میترا استاد که داخل وان حمام بود گرفتم. وی ادامه داد ابتدا نمی دانستیم که میترا تیر خورده باشد با دستور  اورژانس او را خواباندیم و آن را ماساژ قلبی دادیم که دیدم روی سینه ی سمت چپ او سوراخ است و با فشارما از آن خون بیرون می ریزد سپس پوکه ها را کف حمام دیدم و از شوهرم خواستم دیگر ادامه ندهد. زهرا نجفی در خصوص ورود پسر میترا به داخل خانه گفت راننده ی پدرم نفر اول بود که در را باز کرد و وقتی همسرم متوجه خون داخل حمام شد مانع ورود مهیار پسر میترا به داخل حمام شد تا صحنه را نبیند.

وی در خصوص خون داخل حمام گفت کف حمام خون خشک شده بود وقتی اورژانس وارد خانه شد عنوان کرد دو ساعت از ماجرای قتل می گذرد و بدن میترا خشک و برهنه بود و یک حوله روی بدن وجود داشت زهرا نجفی درباره صحنه داخل وان حمام گفت پای راست بیرون از وان و دست راست به صورت جمع شده بیرون از وان حمام و پای چپ به صورت جمع شده داخل وان و گردن مقتول به سمت چپ جمع شده بود.

11:53 دقیقه / اولین جلسه دادگاه خاتمه یافت

قاضی کشکولی در ادامه رسیدگی به خاطر عدم حضور مهیار پسر میترا استاد و پدر و مادر مقتول ختم جلسه دادگاه را اعلام و ادامه رسیدگی را به صبح روز چهارشنبه آینده موکول کرد.

11:42دقیقه  / مهدور الدم بودن میترا استاد جای ابهام دارد ! / همه به پاکی این زن شهادت داده اند !

نماینده دادستان با اشاره به اظهارات گواهان و مطلعین پرونده خاطر نشان کرد: در آن زمان آقای فرهاد آقازاده فرزند احمد که راننده متهم بوده بعد از جنایت به ساختمان مورد نظر رفته تا دو کیف را از متهم تحویل بگیرد و با خود ببرد. فرد مذکور اظهار داشته است که در آن زمان متوجه شد که پای چپ متهم خون آلود می باشد؛ که زمانی که جویای موضوع شده است متهم اذعان نموده که به لحاظ درگیری با همسرش پایش خون آلود شده است. وی با اشاره به مشخصات آلت قتاله عنوان کرد: این آلت از نوع برتا کالیبر 9 میلی متری با 13 فشنگ که پنج فشنگ از سلاح شلیک شده که در بدو امر با مجوز بوده اما متهم آن را تمدید نکرده است و بنا بر اظهارات خود متهم حتی در بدو ورود به حرم نیز همراه وی بوده است و در هنگام بازگشت به تهران به پلیس تحویل داده شده است.

نماینده دادستان با اشاره به نتیجه کارشناسی سلاح تصریح کرد: سلاح از نوع جنگی بوده و سالم بوده و فاقد هر گونه نقص در تیراندازی است و فاصله شلیک بیش از یک متر و کمتر از پنج متر بوده است. نماینده دادستان با اشاره به نتیجه بررسی دوربین های مداربسته در محل جنایت اذعان کرد: در تاریخ 7/3/1398 راننده متهم به هویت فرهاد آقازاده در ساعت 10 و 8 دقیقه به ساختمان وارد و دو کیف از متهم تحویل می گیرد و خارج می شود. در ساعت 11:43 نیز متهم در حالی که یک کیف دستی کوچک به همراه داشت از ساختمان خارج شد.

وجود هر گونه سم و دارو در آزمایش از مقتوله منفی بوده است.

دروغ گفتن و ارتباط با برخی از افراد را انگیزه خود از قتل اعلام کرده است.

اما متهم در اظهارات بعدی خود عنوان نموده که چون قصد خودکشی داشته مطالب مذکور را نوشته است و متهم در جای جای پرونده در بیان انگیزه خود از قتل، اختلافات خانوادگی و زناشویی را بیان می کند و مهدور الدم بودن مقتول را رد می کند و اعلام می دارد که از بالش جهت مخفی نمودن سلاح استفاده کرده و قصد قتل نداشته است که این موضوع با دست نوشته ها تناقص دارد. از طرفی وکیل متهم نیز در لایحه ای نوشته است که مقتول مهدور الدم بوده و برای این موضوع به اظهارات متهم اتکا کرده است و متهم برای فرار از اتهام این ادله را استمساک خود قرار داده است. اگرچه بررسی ادعای مهدور الدم بودن در صلاحیت دادگاه محترم است اما جهت بررسی و جمع آوری ادله مورد ادعای متهم افراد زیادی شناسایی و بازجویی شده اند که تمامی افراد احضار و ضمن مواجهه حضوری با متهم اعلام نمودند که هیچ گونه رابطه نامشروعی با مقتول نداشته اند و بر پاکی وی شهادت دادند.

قاضی شهریاری در ادامه عنوان کرد: متهم مدعی بود که در روزهای اخیر مقتول قصد افشاگری علیه وی داشته است و قصد داشته که با خبرنگار انصاف نیوز مصاحبه کند که در این خصوص خانم معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف نیوز احضار شد.

11:40 دقیقه / مسعود افراز وکیل خانواده میترا استاد در ادامه دادگاه  چه گفت؟

 در جلسه رسیدگی پرونده قتل میترا استاد وکیل اولیای دم در جایگاه قرار گرفت. و با توجه به کیفر خواست داده شده مبنی بر مباشرت قتل عمدی زن مسلمان خانم میترا استاد و حمل و نگه داری اسلحه و مهمات جنگی و ایراد و صدمهی عمدی بر خانم میترا استاد محمد علی نجفی خواستار حکم قصاص داشت مجازات شد.

 11:30 دقیقه / میترا استاد به نجفی چاقو کشی کرده است ! / نجفی بعد قتل قصد خودکشی داشت !

نجفی در نامه ای که در محل جنایت به دست آمده بود طوری پیش رفته که انگار خودکشی کرده یا قصد خودکشی دارد.

قاضی شهریاری در ادامه قرائت کیفر خواست بیان کرد: صورتجلسه ای نشان داده شد که همسر ایشان اذعان کردند هیچ رابطه ای بین شان وجود ندارد.

قاضی کشکولی رئیس دادگاه در این بخش از قرائت کیفرخواست خطاب به نماینده دادستان بیان کرد: برخی از مسائل مستلزم طرح شدن در جلسه غیرعلنی است .

نماینده دادستان نیز اظهار کرد: من این نامه را با توجه به اینکه خود نجفی اذعان کرد می خوانم.

نماینده دادستان تصریح کرد: در ادامه به مواردی که در خصوص جرم مطرح است اشاره خواهم کرد.

1- توهین، در این قسمت متهم اذعان کرده که مقتول به وی توهین کرده است.

2- تهمت ، متهم اذعان کرد که مقتول از هیچ تهمتی علیه وی فروگذار نبوده است.

3- تهدید و مسائل شرعی است که متهم به آنها اشاره داشت.

متهم در آخر دستنوشته خود چنین گفته است که این مسائل وی را به این نتیجه رساند که مقتول مهدورالدم است و برای همین کار را یکسره کردم و از همه ملت ایران عذرخواهی می کنم و از دکتر مسلمان نژاد که منزل خود را در اختیار من قرار داد تشکر می کنم.

از   باران عزیزم نیز به خاطر اینکه این زن 6 ماه مرا از دیدن وی محروم کرده بود عذرخواهی می کنم.

قاضی شهریاری خاطر نشان کرد: از مضمون پایانی دستنوشته چنین برمی آید که متهم یا قصد خودکشی داشته یا خودکشی کرده است.

در ساعت 19 همان روز متهم خود را به پلیس آگاهی تهران معرفی کرد و در همان مرجع انتظامی با سلاح حاضر شد و نجفی به قتل با انگیزه اختلافات خانوادگی اعتراف و اعلام کرد خشاب از قبل در اسلحه بوده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: متهم نزد بازپرس شعبه 10 دادسرای امور جنایی تهران در تحقیقات اعلام کرد در 8 ماه عقد موقت و یکسال عقد دائم در تمامی زمان جنگ و جدال داشتیم. متهم اعلام کرد که اینها مجموعه ای از موارد اختلافی بوده که به درگیری فیزیکی انجامید و حتی 3 و 4 بار ایشان مقتول نسبت به من چاقوکشی کرده است.

11:03 دقیقه / پسر میترا استاد با چاقو قصد قتل نجفی را داشت / راننده نجفی فاش کرد !

پسر میترا نجفی استاد

دادستان شهریاری ادامه داد: در تحقیقات از راننده نجفی عنوان شد که وی گفت به خاطر استرس نمی توانم بنویسم و هر چه می گویم مورد تایید است.

راننده نجفی در تحقیقات خود عنوان کرده ساعت نه و بیست وشش دقیقه دکتر نجفی با من تماس گرفت و خواست تا به در خانه جدیدشان در سعادت آباد بروم داخل پارکینگ که شدم ابتدا 3 بار در ساعت نه و 46 دقیقه نه و 47 و نه 55 دقیقه تماس گرفتم نجفی جواب نداد.

به همین دلیل به در واحد 01/ 27 طبقه هفتم رفتم که نجفی در را باز کرد که 2 عدد کیف دستی قهوه ای و مشکی تحویلم داد و خواست تا آنها را تحویل دخترش زهرا بدهم.

راننده نجفی تصریح کرد: ساعت 10 و 40 دقیقه دکتر نجفی تماس گرفت خواست تا کیف قهوه ای را برایش ببرم که دکتر کیف را تحویل گرفت و دوباره به من تحویل داد که به دست دخترش برسانم.

وی گفت: در زمان خروج از ساختمان نجفی با یک شلوارک چهارخانه آبی رنگ بود که روی آن خون پاشیده بود و احساس کردم مچ پایش نیز زخمی است .

راننده ادامه داد: 2 کیف را به در خانه دخترش بردم . دخترش یکی از کیف ها را باز کرد سپس دخترش با شوهرش تماس گرفت و پس از آن هر 3 به خانه دکتر در سعادت آباد رفتند.

ابتدا چند بار در زدیم که دخترش خواست با توجه به اینکه من کلید داشتم در را باز کنم وارد خانه شدیم که همان لحظه پسر میترا استاد که مهیار 16 ساله است وارد خانه شد.

ابتدا خانه را بررسی کردیم خبری نبود تا اینکه وارد یکی از اتاق ها شدیم وقتی در سرویس حمام را باز کردیم مهیار گفت بابا مامان را کشته است. که با چاقو از خانه خارج شد و دنبالش رفتیم و در راهرو توانستیم چاقو را از دستش بگیریم و با پلیس تماس گرفتیم.

10:45 دقیقه / اسامی احضار شدگان به جلسه دادگاه نجفی

زهرا نجفی و علیرضا بربری و آقازاده و مسعود استاد و معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف‌نیوز به عنوان مطلع در جلسه حاضرند و اولیای‌دم در جلسه حضور پیدا نکردند (البته مسعود استاد برادر مرحومه استاد در دادگاه حاضر است) و حاضر خواهند شد.

10:45دقیقه / نامه نجفی در دادگاه خوانده شد / میترا مهدور الدم است و مرا تهدید به دوستی با اجنبی ها می کرد !

در نامه نجفی که در دادگاه خوانده شد او نوشته بود میترا تهدیدش می کرد با اجنبی ها همخوابی می کند و مهدورالدم است.

نامه نجفی در دادگاه خوانده شد / میترا مهدور الدم است و مرا تهدید به دوستی با اجنبی ها می کرد !

قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران در خصوص شرح ماجرای قتل میترا استاد در دادگاه کیفری استان تهران گفت: روز سه شنبه 7 خرداد ماه ساعت 12:30 امسال خبری مبنی بر قتل میترا استاد در برج آرمیتا به کلانتری 134 شهرک قدس گزارش شد که بازپرس ویژه قتل همراه با تیم تشخیص هویت و ماموران پلیس آگاهی تهران در محل حضور پیدا کردند.

وی افزود: در صحنه مشاهده شد که جسد میترا استاد در وان حمام به حالتی که سر مقتول به جنوب و پاها سمت شمال و از ناحیه سینه، پهلو و کف دست خونریزی داشت که مشخص شد هدف گلوله قرار گرفته است.

شهریاری ادامه داد: به هم ریختگی داخل خانه نشان از آن داشت که یک هفته قبل به این خانه اسباب کشی شده و روی یک میز دست نوشته وجود داشت که داخل آن نوشته شده بود: در طول یک سال و اندی تمام سعی خودم را کردم که ماجرا بدون خونریزی و با توافق حل شود اما او هیچ توضیح و نصیحتی را نپذیرفت.

پیشنهاد من که بارها گفته بودم حق و حقوقت را کامل پرداخت می کنم و از هم طلاق بگیریم اما او ادعا می کرد که اصل انتقام گیری از تو و خانواده تو است؛ من اگر به تو خیانت نکنم و با اجنبی هایی که تو می شناسی هم خوابی نکنم بیخیال نمی شوم. از تهدید و توهین ها خسته شده بودم و با توجه به اینکه با چند اجنبی تماس می گرفت و تهدید می کرد می خواهد رابطه گذشته را با آنها داشته باشد. تهدید می کرد و من او را مهدور الدم می دانستم و به من تهمت می زد.

شهریاری ادامه داد: با توجه به اینکه در این نامه نام آقای نجفی پاراف شده بود، احتمال دادیم که قتل از سوی او صورت گرفته باشد و دستگیری وی در دستور کار ماموران قرار گرفت. وی افزود: آثار پاشیده شدن خون در کف و جلوی در حمام وجود داشت. آثار چند گلوله روی در و دیوار مشاهده شد و یک بالشت سفید رنگ که آثار عبور گلوله روی ان وجود داشت.

شهریاری ادامه داد: در بررسی دوربین های ساختمان نشان داده می شد که نجفی با یک کیف در دست راست خود از ساختمان خارج شده است و قبل از خروج وی راننده نجفی که از کارمندان شهرداری بود به ساختمان مراجعه و با 2 عدد کیف خارج شده است.

در تحقیقات از راننده نجفی عنوان شد که وی گفت به خاطر استرس نمی توانم بنویسم و هر چه می گویم مورد تایید است.

راننده نجفی در تحقیقات خود عنوان کرده ساعت نه و بیست وشش دقیقه دکتر نجفی با من تماس گرفت و خواست تا به در خانه جدیدشان در سعادت آباد بروم داخل پارکینگ که شدم ابتدا 3 بار در ساعت نه و 46 دقیقه نه و 47 و نه 55 دقیقه تماس گرفتم نجفی جواب نداد.

به همین دلیل به در واحد 01/ 27 طبقه هفتم رفتم که نجفی در را باز کرد که 2 عدد کیف دستی قهوه ای و مشکی تحویلم داد و خواست تا آنها را تحویل دخترش زهرا بدهم.

راننده نجفی تصریح کرد: ساعت 10 و 40 دقیقه دکتر نجفی تماس گرفت خواست تا کیف قهوه ای را برایش ببرم که دکتر کیف را تحویل گرفت و دوباره به من تحویل داد که به دست دخترش برسانم.

وی گفت: در زمان خروج از ساختمان نجفی با یک شلوارک چهارخانه آبی رنگ بود که روی آن خون پاشیده بود و احساس کردم مچ پایش نیز زخمی است .

راننده ادامه داد: 2 کیف را به در خانه دخترش بردم . دخترش یکی از کیف ها را باز کرد سپس دخترش با شوهرش تماس گرفت و پس از آن هر 3 به خانه دکتر در سعادت آباد رفتند.

ابتدا چند بار در زدیم که دخترش خواست با توجه به اینکه من کلید داشتم در را باز کنم وارد خانه شدیم که همان لحظه پسر میترا استاد که مهیار 16 ساله است وارد خانه شد.

ابتدا خانه را بررسی کردیم خبری نبود تا اینکه وارد یکی از اتاق ها شدیم وقتی در سرویس حمام را باز کردیم مهیار گفت بابا مامان را کشته است. که با چاقو از خانه خارج شد و دنبالش رفتیم و در راهرو توانستیم چاقو را از دستش بگیریم و با پلیس تماس گرفتیم.

10:35دقیقه / پسر میترا استاد در پرونده قتل مادرش چه گفت؟

به گزارش خبرنگار جنایی رکنا، قاضی شهریاری نماینده دادستان در خصوص تحقیقات ابتدایی از پسر میترا استاد گفت: مهیار عنوان کرده که در ساعت 12 و 20 دقیقه برای گرفتن پول آژانس به خانه مادرم مراجعه کردم که دختر و همسر دکتر نجفی و راننده اش را جلوی در خانه دیدم . دختر نجفی گریه می کرد و جسد مادرم را داخل حمام دیدم فکر نمی کردم او مرده باشد و تاکید کردم با اورژانس تماس بگیرند.

مهیار پسر میترا استاد عنوان کرد: آقای نجفی شب گذشته در خانه ما بود و من صبح برای امتحان دادن ساعت 9 صبح از خانه خارج شدم و از مدت ها قبل درگیری فیزیکی و لفظی داشتند و نجفی درباره اسلحه عنوان کرده بود که اسلحه اش در اختیار همسر اولش است.

9:45دقیقه / 3 اتهام نجفی در کیفر خواست / دادستان شهریاری در دادگاه تشریح کرد

اولین عکس از شهریاری

به گزارش خبرنگار جنایی رکنا، دکتر محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی و نماینده دادستان در شروع جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد کیفرخواست را با دستور رییس دادگاه به شرح ذیل اعلام کرد:

1- محمد علی نجفی 66 ساله بازنشسته اهل تهران و از تاریخ هشت خرداد امسال متهم است به مباشرت در قتل عمدی میترا استاد 36 ساله زن دوم وی با اسلحه گرم

2- حمل و نگهداری سلاح و مهمات غیرمجاز

3- ایراد و ضرب و جرحی که منجر به قتل نشده است.

9:45دقیقه / قاضی دادگاه چه گفت؟

قاضی کشکولی در ابتدای جلسه اعلام کرد که قبل از اعلام رسمیت جلسه لازم است با توجه به آثار اجتماعی جرم تذکراتی را در راستای آیین دادرسی کیفری جهت تنویر افکار عمومی و رسانه‌ها بیان کنم.

وی ادامه داد: همان‌طور که مستحضرید در برپایی یک دادرسی الزامات قانونی وجود دارد و رعایت آن الزامی است و به موجب قانون 400 آیین دادرسی کیفری، محاکمات در دادگاه‌های کیفری به صورت ضبط صوتی و در صورت تشخیص دادگاه ضبط و انتشار بدون اجازه دادگاه ممنوع است و به موجب تبصره 2 ماده 353 این آیین‌نامه انتشار رسیدگی به پرونده در محاکمات علنی که متضمن بیان مشخصات شاکی و متهم است برای حفظ نظم جامعه و حریم شخصی به درخواست دادستان کل کشور و رئیس قوه قضائیه امکان‌پذیر بوده و این مهم در این دادگاه انجام شده است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

قاضی رسیدگی به پرونده نجفی تصریح کرد: انتشار جریان رسیدگی پرونده به صورت علنی آزاد است و از رسانه‌ها تقاضا می‌شود در چارچوب موازین قانونی به انتشار اخبار پرداخته و از مسائل حاشیه‌ای پرهیز کنند.

قاضی کشکولی گفت: شاید تشویش اذهان در جریان این پرونده بی‌شک به دلیل دخالت‌های غیرموازین رسانه‌ها بوده، در نتیجه تصمیم گرفته شد در چارچوب موازین و به صورت علنی برگزار شود و برای برپایی دادرسی منصفانه اصولی حاکم است.

وی افزود: در تمام نظام‌های حقوقی کشورها این الزامات وجود دارد و در قانون اساسی کشور ما به ویژه در قوانین موضوعه و ماده 7 و 2 آیین دادرسی کیفری این اصول مورد توجه است و اصل توافقی بودن رسیدگی و بی‌طرفی مرجع رسیدگی به همراه حفظ حریم خصوصی و شهروندی مورد توجه قرار دارد و رعایت الزامات آیین‌نامه دادرسی الزامی است. پس در جرایم مهم به اعتبار میزان مجازات و آثار اجتماعی در جامعه به ویژه در این پرونده قاعده مهمی به نام قاعده طلایی از حیث جرم‌شناسی مطرح است که همان حفظ صحنه جرم است.

قاضی کشکولی گفت: نباید رسانه‌ها بدون حضور مقام قضایی نقش بازپرس و مقام قضایی را ایفا کنند که در مورد این پرونده مقام قضایی در صحنه حضور داشت اما متاسفانه برخی دستگاه‌های اجرایی سعی کردند در امور قضایی دخالت کنند و باعث تشویش اذهان عمومی شدند. این تذکر قانونی است و رسانه‌ها در جهت حفظ حریم خصوصی باید موازین قانونی را رعایت کنند.

وی افزود:‌ بر اساس ماده 354 آیین دادرسی تذکر می‌دهم که نطمظ دادگاه را رعایت کنند والا اختلال‌گران را از دادگاه اخراج و حتی 3 تا 5 روز بازداشت خواهند شد. در مورد این پرونده که قتل خانوادگی است و ممکن است در جامعه اتفاق بیفتد،‌برای این که در این دادرسی نقش اصول بیطرفی، استقلال قضایی و حریم شهروندی را رعایت کنیم به نماینده دادستان، وکلا، اولیای دم، متهم آقای نجفی، تذکر داده‌ام که اخلاق را رعایت کنند و مطالبی برخلاف اخلاق و نزاکت در دادگاه ارائه نکنند.

9:30دقیقه / آغاز جلسه دادگاه محمد علی نجفی در دادگاه کیفری

دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد به ریاست قاضی کشکولی در شعبه 9 دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

دقایقی قبل جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد که روز 7 خرداد ماه به دست محمد علی نجفی کشته شده بود در شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کشکولی برگزار شد.

9:20 دقیقه / اولین فیلم از جلسه دادگاه قبل از به رسمیت شناخته شدن محاکمه

ساعت 9:20 / نجفی با چهره جدید در کنار 3 وکیلش در جلسه دادگاه

نجفی با ریش سفید اولین دادگاه نجفی

نجفی با ریش سفید اولین دادگاه نجفیساعت 9:12 / ورود نجفی به سالن دادگاه

photo_2019-07-13_09-16-02ساعت 9:00 / اولین عکس ها از محل برگزاری محاکمه نجفی

بالشت میترا استاد در دادگاهساعت 8:30 / نجفی از زندان به طبقه بالای محل برگزاری جلسه دادگاه انتقال یافت.

ساعت 8:15 دقیقه / مسعود استاد وارد دادگاه شد.

لاله عقبایی یکی از وکلای محمدعلی نجفی در بیرون دادگاه کیفری گفت: امروز آقای گودرزی و طباطبایی وکالت آقای نجفی در نخستین دادگاه را بر عهده دارند. بر اساس قانون در این پرونده برادر جزو اولیای دم محسوب نمی‌شود.

ساعت 8:12 دقیقه / خانم لاله عقبایی یکی از 3 وکلای نجفی وارد دادگاه شد.

دادگاه 2 نجفی بیرون باجه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟