به گزارش گروه حوادث رکنا، چندی قبل اهالی منطقه طیب 8 آبادان در دتماس با ماموران پلیس از رفت و آمدهای افراد مرموزی به یک خانه که مراسم جن‌گیری انجام می‌دهند خبر دادند.

ماموران در تحقیقات میدانی پی‌بردند چند زن و مرد در یک خانه اقدام به برگزاری مراسم زار می‌کنند و همین باعث ناآرامی و ترس بین اهالی منطقه شده است .

بدین ترتیب سید محسن تقی زاده رییس پلیس آبادان دستور داد تا تیمی از ماموران پلیس امنیت و یگان امداد آبادان برای دستگیری جن‌گیران در خانه وحشت وارد عمل شوند.

همین کافی بود تا ماموران اوایل هفته درعملیاتی غافلگیرانه و با هماهنگی مقام قضایی وارد خانه جن‌گیران شوند و چند زن و مرد که با لباس‌های عجیب و مشابه با طبل و دف در حال به نواختن و برگزاری مراسم عجیبی بودند دستگیر شدند.

ماموران در این عملیات پی بردند زنان و مردانی از شهرهای مختلف برای برگزاری مراسم زارگیری به آبادان سفر کرده‌اند که در زمان دستگیری داخل خانه ترسناک حضور داشتند.

جن گیر زار

مراسم ترسناک جن‎‌گیری درجنوب کشوراست

«مراسم زار» نام یک مراسم خاص و ترسناک در جنوب ایران است که برای خارج کردن جن و ارواح خبیثه از بدن افراد انجام می شود.

به اعتقاد برخی از مردم بومی، افرادی که بیمار شده‌اند و با درمان های معمول بهبود نیافته‌اند، احتمالا «هوایی» شده و یک جن یا روح سرگردان وارد بدنشان شده است.

به همین دلیل مراسمی خاص همراه با موسیقی برای جن گیری برگزار می کنند تا فرد دوباره سلامتی اش را پیدا کند.

آیین زار  یا جن گیری چیست؟

در فرهنگ اعتقادی شاخ آفریقا و مناطق نزدیک به آن در خاورمیانه، اصطلاح زار برای جن و اوراح پلیدی استفاده می شود که هرازگاهی فردی را تسخیر می کنند. این جن ها که سرگردان هستند وارد بدن افراد، به ویژه زنان می شوند و موجب بیماری ها و ناخوشی های متعدد می شوند. مراسم زار در واقع از آفریقا به ایران آمده و همراه با موسیقی خاصی برگزار می شود که تاثیرات موسیقی آفریقایی را در آن می توان مشاهده کرد. هرچند مراسم زار که در ایران برگزار می شود با مراسم زار در شمال آفریقا تفاوت های زیادی پیدا کرده است. که مردم ساحل نشین جنوب ایران جن ها و ارواح را به شکل باد تصور می کنند و معتقدند که هر باد دارای جن های به خصوصی است که می توانند وارد بدن انسان ها بشوند. به فردی که تسخیر شده و دچار جن زدگی شده اصطلاحا «هوایی» می گویند و تنها راه برای درمان او برگزاری مراسم زار است.

جن گیر زار

مراسم زار چطور برگزار می شود؟

وقتی فردی دچار بیماری شده و ظاهرا با درمان های عادی خوب نشده او را به پیش اشخاصی به نام «بابا زار» و «ماما زار» می برند. این افراد متخصص برگزاری مراسم زار و بیرون کشیدن جن ها و ارواح از بدن بیماران هستند. بابا زار و ماما زار با بررسی بیمار ظاهرا تشخیص می دهد که او «هوایی» شده و جن و روح وارد بدنش شده است. همان طور که گفتیم تنها راه درمان فرد هوایی شده اجرای مراسم زار است. یکی از مهم ترین بخش های مراسم زار اجرای موسیقی خاص و تاثیرگذاری به نام موسیقی زار است. مردم بومی معتقدند که موسیقی زار کمک می کند تا جن ها مهربان شده و از بدن فرد مبتلا بیرون بیایند. افرادی یک بار تسخیر شده و در مراسم زار بهبود پیدا کرده اند را پس از آن به نام «اهل هوا» می شناسند.

موسیقی زار

یکی از کلیدی ترین بخش های مراسم زار است و در واقع در این مراسم شاهد نوعی موسیقی درمانی هستیم. هرکسی نمی تواند و اجازه ندارد سازهای مخصوص مراسم زار را بنوازد. یکی از سازهایی که در مراسم زار استفاده می شود تنبیره با تنبوره اسم که تنها بابا زار و شخص دیگری که بابا زار به او اجازه داده باشد می تواند آن را بنوازد. بابا زار یا ماما زار در طول مراسم همزمان با سازها و صدای موسیقی اصواتی را به زبان می آورد و در حقیقت، از جن ها می خواهند خود را معرفی کنند. به اعتقاد اهل هوا جن ها یا همان بادها اسامی متفاوتی دارند و برای بیرون کشیدن او باید جن را به نام اصلی اش صدا زد. بابا زار با خیزرانی که در دست دارد به بدن بیمار می زند و از جن می خواهد از بدن فرد بیرون بیاید و او را رها کند.

آیا جن زدگی واقعیت دارد؟

مردم سواحل جنوبی کشور شدیدا به وجود جن و زار اعتقاد دارند و به همین دلیل مراسم زار را کاملا واقعی می دانند. با این حال، بسیاری از مردم همان مناطق هم هستند که این مراسم را صرفا خرافات و زاییده توهمات می دانند. از آن جا که بابا زار و ماما زار برای برگزاری مراسم مبالغ گاها هنگفتی دریافت می‌کند خیلی ها مراسم زار را وسیله ای برای سودجویی و کلاهبرداری می دانند. با این حال، شمار افرادی که به جن و روح اعتقاد دارند کم نیست و به همین دلیل امروزه هم این مراسم با شور و حرارت خاص برگزار می شود.

بنا به این گزارش، متهمان برای سیرمراحل قانونی در اختیار مقام قضایی قرار گرفته‌اند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

علی رنجکش

آیا این خبر مفید بود؟