در راستای صدور احکام جایگزین حبس:

کدخبر: 387934 ارسال پرینت 121

حوادث رکنا: دادرس دادگاه کیفری دو شهرستان درمیان در راستای اعمال مجازات‌های جایگزین حبس فرد محکوم را به مطالعه کتاب مفاتیح الحیات در خصوص حسن خلق و معاشرت، نگارش صفحات کتاب و عذرخواهی از شاکی مکلف کرد.

یکی از سیاست‌های کلی دستگاه قضایی که در سالیان اخیر بیش از گذشته دنبال می‌شود سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با استفاده از اعمال مجازات‌های جایگزین حبس است. این سیاست که پشتوانه قانونی دارد به قضات اجازه می‌دهد که در برخی جرائم و برای برخی مجرمین از مجازات‌هایی استفاده کنند که هم امکان اصلاح فرد وجود داشته باشد و هم جامعه از آن مجازات منتفع شود.

دادگستری استان خراسان جنوبی در رابطه با صدور احکام جایگرین حبس گام‌های خوبی برداشته است:

در یک نمونه دادرس دادگاه کیفری دو شهرستان درمیان در راستای اعمال مجازات‌های جایگزین حبس فرد محکوم را به مطالعه کتاب مفاتیح الحیاه در خصوص حسن خلق و معاشرت و نگارش صفحات فوق مکلف کرد.

فردی که به اتهام ایراد صدمه بدنی عمدی بدون آسیب محکوم شده بود به علت ابراز ندامت و پشیمانی، نوع جرم Crime و مجازات قانونی، تلاش برای اخذ گذشت، عدم سابقه کیفری، وضعیت معیشتی و نسبت خویشاوندی با شاکی مشمول مجازات جایگزین حبس شد.

در حکم جایگزین حبس صادر شده محکومیت متهم به حالت تعلیق درآمده و وی مکلف به عذرخواهی و اظهار ندامت از رفتار ارتکابی در حضور شاکی در محل مسجد شده است.

همچنین ظرف یک ماه از تاریخ قطعیت دادنامه مکلف به مطالعه بخش‌هایی از کتاب مفاتیح الحیاه اثر حضرت آیت الله جوادی آملی در خصوص نحوه تعامل با خویشاوندان و حسن خلق و معاشرت و نگارش صفحات فوق به دست خط خود و بیان خلاصه‌ای از بخش‌های فوق پس از نماز مغرب و عشا در مسجد در حضور نمازگزاران می‌باشد.

در انتهای حکم صادر شده آمده است: به محکوم تذکر داده می‌شود در مدت تعویق در صورت مرتکب جرم موجب حد، قصاص، جنایات عمدی موجب دیه یا تعزیر تا درجه هفت شود، دادگاه به لغو قرار تعویق اقدام و حکم محکومیت صادر می‌کند. همچنین در صورت عدم اجرای دستور‌های دادگاه به شرح مذکور دادگاه یک بار تا نصف مدت مقرر در قرار به مدت تعویق اضافه یا حکم محکومیت صادر می‌کند.

گفتنی است با تصویب قانون Law مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است. بر اساس این قانون قضات میتوانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند. به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

پیشنهاد استاد بی حیای دانشگاه مشهد به دختر دانشجوی عراقی

اعدام قاتل ندای 6 ساله مشهدی در ملاعام + عکس

دخترهای مجرد مراقب باشید! / هشدار جدی

سناریوی دختر بی حیا برا ی خواستگارش در بیابان های اراک

نقشه راننده شیطان صفت برای خانم معلم جوان در شمال تهران + عکس

گفتگو با مرضیه / بعد از سوختن چهره ام عشقم را از دست ندادم! + عکس تاثیرگذار

روی خط کمک / نانوایی که دختر بچه را پشت کیسه های آرد برد!

وحشتناک ترین حادثه برای یک فوتبالیست هنگام شوت زدن + فیلم

راز شوم خانه مجردی مرد شهرستانی در غرب تهران

دادگاه تهران زن دیوانه را به خاطر قتل وحشتناک شوهرش محاکمه کرد + عکس

انتقام خجالت‌آور پیک موتوری از زن متاهل تهرانی

نقشه راننده شیطان صفت برای خانم معلم جوان در شمال تهران + عکس

قتل یک زن در بهشت زهرای تهران / حمیرا راز تخلی را نمی دانست! + عکس

بدل های ترامپ و اون در سنگاپور با هم دیدار کردند! + عکس

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها