کدخبر: 387693 ارسال پرینت 929

رکنا: ٢١ صیاد، بهمن‌ماه سال ٩٣ با یک فروند لنج از بندر کنارک راهی دریا شدند. قرار بود ماهی صنعتی - تن- صید کنند و شب عید دست پر به خانه برگردند، اما سرنوشت ماجرای دیگری را رقم زد و سفر دو ماهه‌شان ٤٠ ماه طول کشید.

٢١ صیاد، بهمن‌ماه سال ٩٣ با یک فروند لنج از بندر کنارک راهی دریا شدند. قرار بود ماهی صنعتی - تن- صید کنند و شب عید دست پر به خانه برگردند، اما سرنوشت ماجرای دیگری را رقم زد و سفر دو ماهه‌شان ٤٠ ماه طول کشید.دزدان صیادان ایرانی را به ابویو بردند و دو روز آنجا نگه داشتند.

از ۹ ماه قبل عملیات آزادی Freedom صیادان وارد مرحله تازه‌ای شد. درگیری مسلحانه، پیاده‌روی در جنگل، انتقال به شهر‌های مختلف و در نهایت رسیدن به موگادیشو.در آنجا بود که صیادان متوجه شدند، این جابه‌جایی‌ها بخشی از عملیات سربازان گمنام امام زمان (عج) برای آزادی آن‌ها ست. عملیاتی پیچیده که یک اشتباه در آن می‌توانست تلاش سه ساله برای آزادی آن‌ها را خنثی کند.

احمد حالا خوشحال است که بعد از گذشت سه سال دوباره به ایران بازگشته و قرار است پیش خانواده‌اش برود، از وقتی آزاد شده چند بار با خانواده‌اش تلفنی صحبت کرده است. او درباره عملیات آزادی‌شان گفت: ۹ ماه قبل دو مرد مسلح نگهبان ما بودند، هشت نفر به آن‌ها حمله کردند و با تیراندازی ما را نجات دادند. ابتدا فکر می‌کردیم آن‌ها هم دزد The Thief دریایی هستند. ما را به سمت شهر بردند و در آنجا آب و غذا دادند.

کاری با ما نداشتند، اما نمی‌گفتند چکار می‌خواهند بکنند. سرانجام یک روز گفتند قصد دارند ما را به ایران بازگردانند. ما را به الدیرا بردند و دو روز آنجا بودیم. بعد هم تحویل یک مردی که دولتی بود دادند و از طریق او تحویل سفیر ایران در کنیا شدیم. از آنجا هم به ایران بازگشتیم. فکر نمی‌کردیم این کار‌ها برنامه‌ای برای آزادی ما باشد و وقتی به کشور بازگشتیم همه چیز را فهمیدیم. ما مجبوریم برای تامین هزینه‌های زندگی به دریا برویم. ماهی یک میلیون تومان حقوقمان است، اما تصمیم گرفتیم دیگر سمت سومالی نرویم.

عملیاتی پیچیده و مهم

کارشناس این پرونده در تشریح عملیات رهایی گروگان‌ها گفت: لنج سراج فروردین سال ۹۴ در ۴۶۰ کیلومتری ساحل سومالی گرفتار دزدان دریایی شد. از همان زمان ما تلاش برای رهایی گروگان‌ها را آغاز کردیم. در ابتدا روابط ما با دولت سومالی برقرار بود و توانستیم از طریق این روابط پنج نفر را طی دو مرحله به ایران بازگردانیم. چهار نفر را در مرحله اول و یک نفر به نام گلاب فرار Escape کرد.

او بعد از ده شبانه‌روز پیاده‌روی خود را تحویل پلیس Police این کشور داد. برای بازگرداندن گلاب تلاش زیادی شد. او مدارک هویتی نداشت و انتقالش با مشکلاتی رو‌به‌رو بود. حتی پلیس اتیوپی هم یک ماه او را بازداشت کرد. در ادامه برای اثبات حسن نیت خود، از طریق مقامات رسمی و بین‌المللی وارد مذاکره شدیم که به نتیجه‌ای نرسیدیم. حتی از طریق رابط‌های دزدان دریایی وارد صحبت شدیم. در این مدت تبلیغات منفی می‌شد که به خاطر این‌که این‌ها بلوچ هستند، دولت کاری نمی‌کند، اما ما مجبور بودیم عملیات را خاموش پیش ببریم. سال ۹۶ از طریق واسطه‌ها با عبدولی قرار گذاشتیم که چهار دزد دریایی زندانی Prisoner را بدهیم و صیادان را آزاد کنیم، اما عبدولی سر قرار نیامد. شورای عالی امنیت ملی این ماموریت را برعهده وزارت اطلاعات قرار داده بود و دوستان سپاه قدس هم به ما کمک کردند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم یک تیم را از تانزانیا به منطقه فرستادیم تا صیادان را نجات دهند. یک فروند لنج متعلق به آقای بلیدئی هم به شبه جزیره جنگلی «کیس مایو» فرستاده شد. آن منطقه به خاطر حضور گروهک تروریستی القاعده تحت نظارت هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکا است. آمریکایی‌ها به تحرکاتی که این گروه در جنگل انجام می‌دادند مشکوک شدند و نتوانستیم عملیات را تا پایان پیش ببریم و بعد از ده روز لنج برگشت. در مرحله سوم لنج آقای بلیدئی را این بار به بهانه ماهیگیری به منطقه فرستادیم که ۶۰ روز آنجا بودند و به خاطر رو به اتمام بودن سوخت مجبور به برگشت شد. این کارشناس پرونده افزود: سرانجام از راه خشکی وارد عمل شدیم و آن‌ها را از دست دزدان دریایی نجات دادیم و سفیر ایران در کنیا برایشان ا. برگ عبور صادر کرد. خواستیم از سمت نایروبی اقدام کنیم که پلیس آنجا اجازه نداد و به صورت ترانزیت آن‌ها را به امارات و از آنجا به ایران آوردیم. به خاطر پیچیدگی عملیات به آن‌ها اجازه ندادیم با خانواده‌شان تماس بگیرند و تا وقتی وارد ایران نشدند خبر را اعلام نکردیم. این عملیات هزینه‌هایی داشت، اما برای آزادی صیادان باجی به دزدان دریایی ندادیم. وی درباره سرنوشت چهار صیادی که در اختیار دزدان دریایی هستند نیز گفت: این چهار نفر زنده هستند و تلاش می‌کنیم بزودی آن‌ها را هم آزاد کرده و به کشور بازگردانیم.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

مجری زن عرب شیفته خوش تیپی ملی پوشان ایرانی + سند

این ۴ ورزشکار ایرانی دوپینگی هستند! + جزییات تلخ و عکس

مرگ مرموز بازیگر ۲۰ ساله تلویزیون در خانه ییلاقی + عکس

شکایت تازه خانم معلم از شیطان قلهک تهران + عکس

بهاره رهنما دست به دعا شد +عکس

آیت الله هاشمی رفسنجانی قبل از مرگ مرموز تهدید به ترور شده بود!

من با رسول مرد همسایه همخوابی کردم! /  او از من خواست هووی جوانم را هم به خلوتگاهش ببرم!+ عکس

تجاوز وحشیانه مدیر منحرف مدرسه به دانش آموز 14 ساله/ او خانم معلم جوان را هم باردار کرده بود + عکس

مست بودم و در اتاق خواب به درخواستم توجه نکرد، با چاقو او را کشتم! + عکس

تجاوز به دو مرد که آرایش دخترانه داشتند! / ما را به یک زیر زمین بردند+ عکس

دردسر دوستی پسر دبیرستانی با زن بی حیا + عکس و گفتگو

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها