احتمال بیشتر ابتلای فوتبالیست‌ها به آلزایمر و زوال عقل

به گزارش رکنا به نقل از یورونیوز، به گفته محققانی که این پژوهش را در سوئد انجام داده‌اند، داده‌های به دست آمده از یک قرن پیش تاکنون در این باره، «مدرکی متقاعدکننده» در اثبات وجود ارتباط بین بازی فوتبال و زوال عقل محسوب می‌شود.

ارتباط بین بازی فوتبال و ابتلا به زوال عقل پیش از این در سال ۲۰۲۰ میلادی در پی مرگ نوبی استایلز، بازیکن سابق تیم ملی انگلیس مورد توجه قرار گرفته بود. این فوتبالیست سرشناس که در سال ۱۹۶۶ با تیم ملی انگلیس قهرمان جهان شد به زوال عقل مبتلا شده بود.

ابتلا به زوال عقل در بین ورزشکارانی که برخی دیگر از رشته‌های ورزشی از جمله راگبی، فوتبال آمریکایی و هاکی روی یخ را دنبال کرده‌اند نیز شایع است. به گفته دانشمندان ضربه به سر در جریان فوتبال و دیگر ورزش‌ها احتمال ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.

نتیجه تحقیق جدید درباره ارتباط بین سابقه فوتبال بازی کردن و احتمال زوال عقل روز جمعه در نشریه علمی «لانست» منتشر شد.

پژوهشگران در جریان این تحقیق، پرونده پزشکی بیش از 6 هزار بازیکن لیگ دسته اول فوتبال سوئد را بین سال‌های ۱۹۲۴ تا ۲۰۱۹ میلادی بررسی کردند. آنها سپس میزان ابتلا به زوال عقل در بین این فوتبالیست‌ها را با گروهی۵۶ هزار نفره از افراد عادی مقایسه کردند.

به گفته محققان، بازیکنان فوتبال یک و نیم برابر بیشتر از دیگر افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به آلزایمر و انواع زوال عقل هستند. این در حالی است که دروازه‌بان‌ها که به ندرت با سر به توپ ضربه می‌زنند، از این قاعده مستثنی هستند.

پیش از این نتیجه یک پژوهش در سال ۲۰۱۹ نشان داده بود که فوتبالیست‌ها سه برابر و نیم بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به اختلال‌های مغزی هستند.

کدخبر: 878512
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟