به کمک جنگل های استان سمنان بشتابید / آتش سوزی در کمین است

به گزارش رکنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، ابوالفضل صیادجو اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن فصل گرما و خشکی هوا، رویش گسترده پوشش گیاهی و حجم قابل‌توجه علفی و خشک آن در عرصه‌های منابع طبیعی رعایت موارد ایمنی در راستای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع از سوی همگان ضروری است.

وی با توصیه به مردم برای پرهیز از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع اضافه کرد: پیشگیری و مدیریت اطفای حریق در عرصه‌های ملی و طبیعی نیازمند مشارکت فعال همه مردم با هدف حفاظت از این سرمایه‌های ملی است.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود: پیشگیری و مدیریت اطفای حریق در عرصه‌های منابع طبیعی نیاز به مشارکت همگانی دارد و مردم با مشاهده کمترین دود یا آتش‌سوزی بلافاصله با مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری از طریق شماره تلفن‌های رایگان ۱۵۰۴ و ۱۳۹ تماس بگیرند و با رعایت نکات ایمنی در خاموش کردن آتش مشارکت کنند.

صیادجو تأکید کرد: مردم توجه کنند از آنجایی که بعدازظهرها وزش باد شدت می‌یابد، در این زمان به‌هیچ‌عنوان آتش روشن نکنند و درصورتی‌که مجبور به روشن کردن آتش هستند، حتماً با رعایت فاصله از درختان اطراف محل، آتش را از گیاهان علوفه‌ای خشک‌شده دور کرده و با اطمینان از خاموش شدن آتش، محل را ترک کنند.

وی ضمن یادآوری اینکه طبق بررسی‌های به عمل آمده بیشتر حریق‌های حادث‌شده در جنگل‌ها و مراتع استان سمنان در خارج از ساعت کار اداری و روزهای پایانی هفته و ایام تعطیلات اتفاق می‌افتد، گفت: دامداران، کشاورزان، گردشگران و تمام کسانی که در محیط‌های طبیعی برای تفریح حضور دارند از روشن کردن آتش در طبیعت به‌خصوص مناطق حساس جنگلی و مرتعی به‌طور جدی خودداری کنند.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به اقدام اشتباه برخی از کشاورزان در آتش زدن بقایای گیاهان در مزارع تأکید کرد: آتش زدن درختان جنگلی، بوته‌ها و بقایای گیاهی در مزارع و باغ‌ها برابر قانون جرم محسوب می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟