تا به حال تاریخچه ولنتاین را خوانده اید ؟ / در روز ولنتاین چه اتفاقی افتاده است؟!

آیا روز ولنتاین برای از یاد بردن یک مناسبت دیرینه انتخاب شده است یا تنها روز جشن گرفتن یاد قدیس ولنتاین است؟ در حالی که برخی ممکن است به طور مبهم بدانند که این مناسبت نام خود را از کشیشی به نام قدیس ولنتاین گرفته است اما احتمالا با تاریخچه ولنتاین آشنا نباشند.

ولنتاین ترنی کشیش قرن سومی بود که در روم باستان به مسیحیان خدمت می‌کرد. روایت‌های مختلفی درباره مرگ او وجود دارد.

ولنتاین پس از مرگش از سوی کلیسای کاتولیک لقب قدیس را دریافت کرد. یکی از رایج ترین روایت‌ها حاکی از آن است که ولنتاین از امپراتور کلودیوس دوم رم سرپیچی کرده است. امپراطور ازدواج مردان جوان را غیرقانونی اعلام کرده بود تا به راحتی آن‌ها را به میدان جنگ ببرد.

سرپیچی ولنتاین

ولنتاین از این قانون سرپیچی کرد و برای زوج‌های جوان مراسم ازدواج پنهانی برگزار می‌کرد. این کار از نظر امپراطور به عنوان یک جرم جدی تلقی شد و در نتیجه این کشیش در 14 فوریه اعدام شد!

علیرغم خشم امپراتور، کلیسای کاتولیک ولنتاین را به خاطر کمک به زوج‌هایی که ایمان مسیحی را رعایت می‌کردند، ستایش کرد.

بنابراین، ولنتاین پس از مرگش به طور رسمی توسط کلیسا به عنوان قدیس شناخته شد. سنت روز ولنتاین از آن زمان با عشق و دوست داشتن پیوند خورده است.

همچنین تاریخچه این روز ممکن است ریشه در یک جشنواره رومی پیش از باستان به نام «لوپرکالیا» داشته باشد.

این جشنواره که هر ساله توسط رومی‌ها در 15 فوریه برگزار می‌شد، باروری را جشن می‌گرفت. جشن‌های لوپرکالیا در حدود قرن پنجم به دنبال مخالفت‌هایی که پاپ گلاسیوس اول در مورد این جشنواره مطرح کرد، به پایان رسید. مناسبت روز سنت ولنتاین در 14 فوریه به طور رسمی توسط پاپ در سال 496 پس از میلاد اعلام شد.

برخی معتقد بودند که او عمدا تعطیلات بزرگداشت ولنتاین را جایگزین لوپرکالیا کرده است. روز ولنتاین آن طور که امروز می‌شناسیم در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به لطف انقلاب صنعتی شکل گرفت!

 

کدخبر: 971387 ویرایش خبر
لینک کپی شد
یسنا صادقی
آیا این خبر مفید بود؟