دستپخت این زن یک روستا در گیلان را معروف کرد / خوشمزه‌ترین روستا را بشناسید + عکس

 دیدنی‌های گیلان تمامی ندارد. به هر جای این استان که سر بزنید طبیعت زیبایش هوش از سرتان می‌برد. یکی از این جاها سرولات است که در سرسبزی و زیبایی بی‌همتاست. جایی که از ارتفاعاتش دریای خزرخودنمایی و جنگل‌های انبوه و درختان سر به فلک کشیده‌اش روح شما را تازه می‌کند. پس اگر دلتان می‌خواهد سر به کوه و جنگل بگذارید به سرولات بروید. روستایی که بر فراز یک دره و میان دو رودخانه آچی‌رود و کورئه واقع شده است.

سرولات از دیدنی های استان گیلان

برای رسیدن به سرولات باید از یک مسیر جنگلی، اما کوهستانی با شیب تند عبور کنید. این جاده باریک آنقدر زیبا و سرسبز است که ذهن شما را آرام می‌کند. صدای آچیرود و کورئه و گله گوسفندان که در دل جنگل می‌پیچد، ناخودآگاه شما را از صدای بوق ماشین‌ها و آلودگی صوتی شهرها را دور می‌کند.

اما به جز جاده جنگلی، کشتزارها و جلگه‌های سرسبز، آنچه سرولات را بر سر زبان‌ها آورده و به شهرتش دامن زده، نام زنی است که دستپخت بی‌نظیرش سبب آبادی روستایش شده است. در واقع سرولات این روزها میان تمام روستاهای ایران، به‌خاطر غذاها و رستوران‌هایش شناخته می‌شود. حتی گردشگران خارجی نیز برای خوردن غذاهای محلی گیلان به سرولات می‌آیند.

تصور کنید در ارتفاع نشسته‌اید و روبه‌رویتان یک منظره سرسبز و جنگلی قرار دارد، در عین حال غذای محلی محبوبتان را نیز میل می‌کنید؛ بی‌شک لذت‌بخش است.   

بنابراین اگر شما هم مثل من به غذاهای محلی گیلان مثل باقالی قاتوق، میرزا قاسمی و مرغ شکم‌پر با سبزی‌های بی‌نظیر محلی‌اش، برنج شمالی با ته‌دیگ بی‌نظیرش در کنار ماست کوزه‌ای و زیتون پرورده علاقه‌مند هستید، حتما سری به سرولات و خاور خانم بزنید.  

سرولات از دیدنی های استان گیلان

اینکه چه چیزی باعث شد تا خاور خانم سبب شهرت روستایش شود، ماجرای جالبی دارد.

در سال ۱۳۴۷ خاور خانم در خانه خود به کارهایش رسیدگی می‌کرد که ناگهان باران شدیدی گرفت. مسافرانی که در نزدیکی خانه وی برای تفریح آمده بودند از وی خواهش کردند تا بند آمدن باران در بالکن خانه‌اش بنشینند. اما باران همچنان تند می‌بارید و دیگر شب شده بود.

خاور خانم برای پذیرایی از مهمانان برایشان کته و ماهی پخت. آنها آنقدر از دستپخت خاور خانم خوششان آمده بود که گفتند بارهم پیش شما می‌آییم و مبلغی هم به او بابت طبخ غذا پرداخت کردند. همین باعث شد کم کم پای مسافران دیگر هم به این روستا باز شود. آنقدر که وی مجبور شد کشاورزی را رها و رستوران باز کند و بسیاری از محلی‌ها را در رستوران خود استخدام کند.

این روزها در رستوران خاور خانم جای سوزن انداختن نیست. آنقدر که مجبور می‌شوید برای نشستن در رستوران به ویژه بالکن زیبایش در صف بمانید.

برخی زنان روستایی نیز برای این رستوران ماست کوزه‌ای می‌زنند و به‌ دلیل افزایش گردشگران، برخی دیگر از افراد بومی نیز رستوران‌های دیگری در سرولات باز کرده‌اند که آنها هم پر رونق هستند.

اگر شما هم به  شمال سفر می‌کنید سرولات را از دست ندهید. به ویژه در اوایل بهار و تابستان که زیبایی‌های مسیرش چشم‌نواز است.

غذاهای محلی سرولات استان گیلان

 چگونه به روستای سرولات برویم؟

برای رسیدن به روستای سرولات در چابکسر اگر از سمت رامسر وارد چابکسر می‌شوید باید تا میدان سرولات بروی و از آنجا بعد از دور زدن میدان به سمت کوه حرکت کنید. پس از سه کیلومتر به روستا می‌رسید.

اگر از سمت گیلان حرکت می‌کنید باید از رودسربه چابکسر و تا میدان سرولات بروید. در نزدیکی میدان دو پمپ بنزین و گاز را می‌بینید. راه را ادامه دهید و در میدان به دست راست و سمت کوه بپیچید.

آیا این خبر مفید بود؟