زاکانی: باید با دانه‌ درشت‌ ها برخورد شود تا حساب کار دست بقیه بیاید

انتخابات 1400 در 28 خرداد برگزار می شود.

به گزارش رکنا، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات 1400، با حضور در برنامه اینترنتی تبادل، با بیان اینکه برخی‌ها می‌گویند من یار کمکی ابراهیم رئیسی در مناظرات انتخاباتی هستم، اظهار کرد: بیان این موضوع توهین به آقای رئیسی و من است و به این افراد توصیه می‌کنم که از حرف‌های خود توبه کنند. در مناظرات مشخص خواهد شد که کدام نامزدها کمکی هستند.

زاکانی با اشاره به اینکه در سال‌های ۹۲ و ۹۶ در انتخابات ثبت‌نام کردم و خودم را اصلح‌تر از بقیه می‌دانستم، افزود: در آن دوران، پرونده‌ای برای من به علت مبارزه با مفاسد اقتصادی در جریان بود و به یک سال زندان محکوم شدم اما در پیگیری‌های مجدد، با رأی قاطع هیات‌ منصفه تبرئه شدم. در نتیجه شورای نگهبان صلاحیتم را احراز نکرد. وزارت نفت، یکی از نهادهای امنیتی و برادر رییس‌ جمهوری از جمله شاکیان این پرونده بودند و هر بار به دادگاه رفته‌ام، برای دفاع از حق ملت بوده است.

وی گفت: حدود ۱۵ پرونده مختومه در دستگاه قضا دارم و معتقدم پرونده‌های پرافتخاری هستند. تاکنون معاون رییس‌ جمهوری، برادر رییس‌ جمهوری و وزیر نفت از من شکایاتی داشته‌اند.

زاکانی با بیان اینکه برنامه‌های خود را در سال‌های ۹۲ و ۹۶ به شورای نگهبان دادم، بیان کرد: بعد از احراز صلاحیتم، به شورای نگهبان نامه نوشتم و از این شورا تشکر کردم، شورای نگهبان به وظیفه خود عمل کرد و من هم به تکلیفم؛ به دوستانم گفتم که من قبل از خط مقدم شهید شدم.

وی افزود: در آن دوران، سخنگوی شورای نگهبان گفت من در سال‌های ۹۲ و ۹۶ برنامه‌های کاملی به شورای نگهبان ارائه کردم. یک صف طولانی برای علاقه‌مندان به خدمتگزاری در انتخابات ۱۴۰۰ تشکیل شد و به علت انسجام جریان انقلاب وارد میدان نشدم بعد دیدم که بانیان وضع موجود، بار دیگر در انتخابات ثبت‌نام کردند و برخی از عناصر این جریان در انتخابات حضور دارند؛ نماد بانیان وضع موجود در میان مردم دیده می‌شود و باید با این پلشتی‌ها مقابله کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هر هفت نامزد انتخاباتی برنامه‌های خود را به شورای نگهبان ارائه داده‌اند، اظهار کرد: من به هر ۶ نامزد دیگر احترام می‌گذارم اما ایده‌های خود را برای تغییر و تحول در کشور مطرح خواهم کرد. یک وجه از عدالت، مبارزه با فساد است و به تعبیر حضرت امیرالمؤمنین، عدالت یعنی هر چیزی سر جای خود باشد. بنا دارم که به مفهوم عدالت تکیه کنم و حرکت خود را در سه‌ضلعی عقلانیت، معنویت و خلاقیت تعریف کنم. محصول این سه‌ضلعی، عدالت و صیانت از استقلال و آزادی است. کشور باید ‌توسط همه مردم ساخته شود و تمام ظرفیت‌ها در کنار هم‌ معنا پیدا می‌کنند.

زاکانی با اشاره به اینکه نوع مواجهه من با فساد فرق می‌کند و به دنبال مسائل جزیی نرفتم، تصریح کرد: به نظر من باید با دانه‌درشت‌ها برخورد شود تا حساب کار دست بقیه بیاید. برای نخستین بار یونسی وزیر وقت اطلاعات خاتمی را به صحن مجلس کشاندم و به سراغ جاسبی، مهدی جهانگیری، طبری، فریدون و برخی از افراد شاخص رفتم. عمده‌ پرونده‌هایی که من دنبال می‌کنم، ابعاد بسیار وسیعی دارند؛ ماجرای پتروشیمی باختر و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان تنها نمونه‌ای از آن است؛ سه برادر به کمک طبری، زمین‌های متعلق به بنیاد را تغییر کاربری داده‌اند و زدوبندهایی پیرامون خرید پتروشیمی باختر صورت گرفته است؛ یکی از اقدامات مطلوب رئیسی، تخریب این زمین‌ها بوده است. مردم مالک این دارایی‌ها هستند و از حق آنان نباید گذشت پیرامون این مساله دومرتبه با رئیسی صحبت کردم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم گفت: یکی از کارهای خوب مجلس دهم، تصویب اصل ۴۹ قانون اساسی بود و آیین‌نامه آن نوشته شده است. کشور روی سرمایه خوابیده اما این پول‌ها دست یک عده خاصی است.

وی پیرامون محل سکونت و تحصیل دختر خود افزود: دروغ‌هایی درباره محل سکونت و تحصیل دخترم توسط برخی از کانال‌های تلگرامی و کاربران در فضای مجازی منتشر شده است بر این اساس ادعا شد که دختر علیرضا زاکانی دوتابعیتی بوده و در کشور سوئیس ساکن است اما واقعیت این است که شایعه دوتابعیتی‌ بودن و سکونت دائم در سوئیس صحت نداشته و وی حدود یک‌ سالی ‌است که پس از اتمام تحصیل به کشور بازگشته است.

زاکانی اظهار داشت: دختر من در سال ۱۳۹۵ در رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شده است. سپس در رشته «علوم اجتماعی محاسباتی» که معادلی در دانشگاه‌های ایرانی ندارد؛ در دانشگاه EPFL سوئیس و به جهت سابقه ممتاز تحصیلی به‌ صورت رایگان مشغول به تحصیل شده است. لازم به‌ ذکر است که وی هیچ‌گونه بورسیه‌ تحصیلی از داخل و خارج ایران دریافت نکرده است و هیچ تعهدی نسبت به دانشگاه و کشور محل تحصیل ندارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: نوه من شناسنامه ایرانی دارد و یک عده‌ای که قدر وطن خود را نمی‌دانند به دنبال گذرنامه آمریکایی‌ و کانادایی برای فرزندان خود هستند.

زاکانی با بیان اینکه من در ۱۹ سالگی مسئول محور لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله بودم، گفت: علاوه بر حضور در دوران دفاع مقدس، زمانی که وارد جریان دانشجویی کشور شدم، جهت آن را تغییر دادم و تأیید آن را از مقام معظم رهبری گرفتم. با تأسیس حزب رهپویان و ایجاد بیش از ۲۷۰ شعبه رسمی در سراسر کشور، به‌ عنوان بزرگ‌ترین حزب کشور انتخابات شد و من به‌ عنوان مسئول محوری یک جریان سیاسی بزرگ در کشور انتخاب شدم. بلد نیستم مدام خودم را برجسته کنم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم با اشاره به اینکه معتقدم مشارکت خوبی در انتخابات خواهیم داشت، بیان کرد: به اعتقاد من جبهه انقلاب به یک عقلانیتی رسیده و قطعاً با هم به جدال نخواهند پرداخت. در گذشته یک اشتباهی رخ داد و متأسفانه نتیجه آن تحمیل شرایط موجود به مردم است. دوستان اصرار می‌کردند که من در انتخابات حضور پیدا کنم و من استدلال می‌کردم که در مرکزهای پژوهش‌های مجلس بزرگ‌ترین اثر را در کشور دارم. مشکل برنامه و کادر ندارم و کمتر کسی را در کشور می‌توان یافت که به‌ اندازه من از ظرفیت نیروی انسانی برخوردار باشد.

وی با تأکید بر اینکه کابینه معرفی کردن را غلط می‌دانم، اظهار کرد: یک ستاد دهه شصتی‌ها زده‌ام و به‌ زودی چهار سند با محوریت مبانی، مواضع، برنامه و میثاق منتشر خواهم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره برجام عنوان کرد: اصل مذاکره در اراده دولت نیست و نظام و شورای عالی امنیت ملی درباره آن تصمیم‌گیری می‌کند. شورای عالی امنیت ملی یک تدبیری را لحاظ کرد و سران قوا و در نهایت صحه‌گذاری رهبر انقلاب، باب مذاکره را باز می‌کند. اصل مذاکرات مربوط به پایان دولت احمدی‌نژاد است و ربطی به این دولت ندارد.

وی گفت: سلطان قابوس از طریق صالحی و رییس شرکت ملی نفت‌کش ایران پیامی به رهبر انقلاب فرستاد. خلاصه این پیام این بود که اوباما همه‌جوره حاضر به تفاهم با ایران است. لذا رهبر انقلاب فرمودند یک مسیری در وزارت امور خارجه پایین‌تر از سطح وزیر، باز شود. بعد که روحانی آمد پرونده هسته‌ای را از شورای امنیت به وزارت خارجه جابه‌جا کرد و وزیر امور خارجه متولی گفت‌وگوها شد.

زاکانی با بیان اینکه موضوعاتی به نام صنعت هسته‌ای، منطقه، توان موشکی و حقوق بشر داریم و غربی‌ها با بازکردن پرونده‌های بی‌اساس به دنبال کاسبی کردن و استعمار نوین هستند، افزود: غربی‌ها فهم مادی دارند و میان این موضوعات، توان هسته‌ای توانایی معامله دارد. سود این معامله می‌توان حداقلی یا حداکثری باشد. ایران تحریم‌پذیر نیست و این ابزار استراتژیک آمریکا است و هیچ‌ وقت از آن دست برنخواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: ما اقدامات خود را پیرامون توافق برجام انجام داده‌ایم و حال نوبت اروپایی‌هاست. آمریکا هم می‌تواند با برداشتن تمام تحریم‌ها و راستی‌آزمایی ایران به برجام برگردد. روحانی به دنبال یک تعهد کلامی است. فشار آمریکایی‌ها روی مردم ایران، با هدف انفجار جامعه انجام شد. اگر من رییس‌ جمهور شوم، آمریکایی‌ها التماس می‌کنند و مجبور می‌شوند که تمام تحریم‌ها را بردارند. تمام سیاست‌های آمریکا در برخورد با ایران با شکست مواجه شده است. تورم فعلی نشان‌دهنده بی‌کفایتی برخی از مسوولان داخلی است. قانون راهبردی مجلس باید اجرا شود و نتیجه آن استیصال آمریکا و اروپا است. من به فضای دیپلماسی به‌ عنوان یک فرصت نگاه می‌کنم و با یک منطق درست باید آن‌ها را منزوی کرد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم با اشاره به اینکه برای ۴۲ سال کارنامه‌ام پاسخگو هستم، اظهار کرد: وعده‌های انتخاباتی را قبول ندارم و آن را نادرست‌ می‌دانم؛ گذشت زمانی که کروبی وعده ۵۰ هزار تومانی بدهد و چند میلیون رأی بیاورد. چهار محور تحولی به‌ عنوان برنامه دارم که محور اول فوریت، محور دوم اولویت و محور سوم ضرورت دارد و محور چهارم فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند. مسائل اقتصادی و به‌ تبع آن مدیریت کشور در مرحله فوریت است. اساس برنامه اقتصادی من، برداشتن موانع تولید و جهش آن است و نمی‌گذاریم تیغ بانک‌ها گردن تولید را ببرد و بانک‌ها به سمت کارفرمایی حرکت کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مرکز پژوهش‌ها یک نعمت بزرگی است. جهش تولید دو مانع مفاسد اقتصادی و بوروکراسی اداری را پیشروی خود دارد. ما از تولیدکننده مالیات می‌گیریم اما دلال‌ها از مالیات معاف هستند.

زاکانی با بیان اینکه کشور به خام‌فروشی عادت کرده و هیچ جایگزینی برای آن نداریم، اظهار کرد: دو دهه به دنبال ایجاد زیرساخت‌های مالیاتی در کشور هستیم اما چون اراده‌ای از جانب دولت‌ها نیست، به‌ نتیجه نرسیده است.

وی با تأکید بر اینکه باید به جنگ‌ تحریم‌ها برویم، گفت: اگر یک مجموعه کارآمد در دولت شکل بگیرد و خود را در راستای خدمت به مردم قرار بدهد، شاهد رونق کشور خواهیم بود هم‌ اکنون مسئولان اقتصادی دولت در راستای رقابت با مردم در حال فعالیت هستند. در گزارشی آمده است که قدرت خرید مردم از سال ۹۰ تا ۹۸، ۳۴ درصد کاهش پیدا کرده است. ظرفیت مردم باید برای تحول به میدان بیاید. یک عده دست در جیب مردم می‌کنند اگر در صنایع پلیمری و پتروشیمی کشور سرمایه‌گذاری کنیم، هیچ نیازی به پول نفت نداریم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم با اشاره به اینکه جریان انقلاب در نهایت با یک نامزد در انتخابات ۱۴۰۰ خواهد بود و امیدوارم آن فرد من باشم، گفت: دو واحد ۹۵ متری در خیابان ایران تهران دارم و همسرم یک‌ خانه ۷۵ متری در پردیسان قم دارد. درآمد هیات علمی دارم و از این حقوق، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هزینه‌های منزل به همسرم پرداخت می‌کنم و هزینه آب، برق، گاز و تلفن بر عهده من است. مابقی حقوق را صرف امور انقلابی می‌کنم. رهبر انقلاب در خصوص تبلیغات فرمودند روی صداوسیما تمرکز کنم و تمام ظرفیت‌های انتخاباتی خود را روی فضای مجازی و صداوسیما گذاشته‌ام.

زاکانی با بیان اینکه من یکی از پرچم‌داران پیگیری جنایت کهریزک بودم، اظهار کرد: مردم باید اعتراض کنند و برای نحوه بیان آن هم برنامه دارم؛ می‌توانیم محل‌های نماز جمعه را در طول هفته به تریبون‌های مردمی برای اعتراضات تبدیل کنیم و حق با مردم است. برنامه‌های من باید دوتا ویژگی داشته باشد، نخبگان را قانع و مردم را راضی کند. ۸۵ درصد امکانات کشور در دست دولت است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟