ربیعی:‌ دولت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نماینده‌ای ندارد

به گزارش رکنا، علی ربیعی امروز( سه شنبه ) در نشست خبری اظهار کرد: رویکرد مقام معظم رهبری در انتخابات باید سرمشق همه دستگاه‌ها و نهادهایی قرار بگیرد که در فرایند انتخابات تاثیر دارند. رهبر معظم انقلاب مشارکت حداکثری را اولویت همه دست اندرکاران و ملت اعلام کردند و فرمودند در انتخاب اشخاص دخالتی نمی‌کنم در دوره های گذشته افراد قصد کاندیداتوری داشتند نظرم را می پرسیدند می‌گفتم نه مخالفم نه موافق اما در این دوره حتی این را هم نمی‌گویم.

وی افزود: مشارکت حداکثری در انتخابات 1400 بیش از هر دوره دیگری برای حیا ت اقتصادی و سیاسی ایران ضروری است.

سخنگوی دولت درباره تعدد کاندیداهای دولتی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: دولت برای کسی برای نمایندگی در انتخابات ریاست‌جمهوری مجوز نداده است. این عزیزان هم خودشان را نماینده دولت نمی‌دانند.

ربیعی تصریح کرد: تاکید می‌کنم ثبت نام اعضای دولت در انتخابات تصمیم تشکیلاتی نبوده و هر کدام از این افراد با عنوان یک خواست شخصی وارد عرصه انتخابات شدند. و یقین دارم برای ثبت نام نه با هم هماهنگ بوده اند و نه از اقدام هم مطلع بوده اند. اولویت دولت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است و تلاش برای حضور همه سلایق و اجرای مر قانون اساسی و برگزاری انتخاباتی همراه با سلامت مردم در شرایط کرونا است. در مورد منع حمایت و فعالیت اعضای دولت به نفع کاندیداها قانون انتخابات و آیین نامه مربوط به آن حاکم است و دولت خود را متعهد به اجرای کامل قانون می داند و صرفا در راستای تحقق هدف مشارکت حداکثری و با توجه به شرایط کرونایی تلاش می کند، در همین راستا تاکید کرده ایم تمام مراکز روابط عمومی دستگاههای اجرایی نیز از هرگونه فعالیتی که شائبه حمایت و سوگیری انتخاباتی داشته باشد پرهیز نمایند.

وی ادامه داد: امیدواریم تمام ارکان و رسانه‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم از پول بیت المال استفاده می‌کنند و تریبون‌های عمومی و نهادها اصل بی‌طرفی را رعایت کنند. متاسفانه سابقه خوبی در این خصوص در اذهان جامعه وجود ندارد.

بغض جهانگیری به خاطر حجم فشارهایی بوده که به دولت وارد شده است

ربیعی درباره بغض اسحاق جهانگیری در روز ثبت نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: این بغض به خاطر حجم فشارهایی بوده که به دولت وارد شده است. من کاری به سوال شما در مورد بغض آقای جهانگیری ندارم اما باور دارم، وقتی شاهد تحمیل این همه فشار بر جامعه بودم و در عین حال ضمن آنکه نمی‌شد علتها را بیان کرد و انواع تهمت‌ها و قضاوتهای نارواها نیز شنیده می‌شد ناخودآگاه بغض به سراغ هر کس می‌آید.

سخنگوی دولت در خصوص نامزدی معاون اول رئیس جمهور در انتخابات ریاست جمهوری و اینکه آیا ایشان با توجه به اینکه ممکن است در ایام تبلیغات وارد فضای مبارزات انتخاباتی شوند از سمت خود استعفا خواهند داد یا خیر؟ گفت: مجددا تاکید می‌کنم ثبت‌نام اعضای دولت در انتخابات تصمیم تشکیلاتی نبوده و هر کدام از این افراد با عنوان یک خواست شخصی وارد عرصه انتخابات شدند. و یقین دارم برای ثبت نام با هم هماهنگ نبوده اند و از اقدام هم مطلع نبوده‌اند.

وی افزود: همانطور که گفتم اولویت دولت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است که این امر را به مصلحت و منافع ملی نزدیک می داند.

مردم بدانند اگر مایل به ایجاد هر نوع تحولی که در ذهن دارند، هستند باید صندوق های رای را برای این تغییرخواهی ها پاس بدارند. امیدواریم همه سلایق آنچنان حضوری در انتخابات داشته باشند که مردم تجلی دیدگاهها، امال، آرزوها و رویاهای خود را در این زمینه بیابند .

سخنگوی دولت ادامه داد: در مورد آقای جهانگیری، ایشان شخصیتی روشن و مشی مستقلی دارد و در مورد استعفا و عدم استعفا وی قوانین انتخابات حاکم می باشد.

نامه رئیس جمهور به وزیر کشور درباره انتخابات 1400

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که رئیس جمهور در نامه‌ای به وزیر کشور دستور داد تا ثبت‌نام از داوطلبان ریاست جمهوری طبق قانون فعلی انتخابات انجام بشود. البته هیچ بازتابی از این نامه رئیس جمهور در رسانه ملی دیده نشد . آیا وزارت کشور مطابق بخشنامه رئیس جمهور، ثبت‌نام‌ها از داوطلبان ریاست جمهوری را انجام داد؟ گفت: وزارت کشور پیرو تاکید رئیس جمهور و استفساریه معاونت حقوقی ریاست جمهوری، طبق مُر قانون اساسی اقدام کرد و مطابق قانون فعلی انتخابات‌، از همه کاندیداها ثبت‌نام به عمل آورده است.

وی اضافه کرد: مطلعم حتی شورای نگهبان محترم ، ‌خواستار تحویل پرونده‌ها طبق غربالگری مدنظر خود در مصوبه‌اخیرشان شده بود اما وزارت کشور مطابق با قانون فعلی انتخابات، تمام مدارک و پرونده‌ها را برای تصمیم گیری به شورای محترم نگهبان تحویل داده است. در مورد انعکاس خبری نامه رئیس جمهور به وزارت کشور نیز، نکته شما درست است. متاسفانه رسانه ملی ، نه تنها آنچنان که شایسته بود نامه رئیس‌جمهور را منعکس نکرد بلکه بطور غیرقابل توجیهی، در یکی از بخش‌های خبری‌، یکی از شهروندان مسن را که برای ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه کرده بود، به شیوه غیرمناسب به نمایش گذاشت و گفت که نامزدی این فرد، نتیجه دیدگاه رئیس جمهور است!

سخنگوی دولت گفت: امروز کسب جایگاه جهانی، سرمایه بالای اجتماعی در ایران را طلب می‌کند که نیازمند مشارکت مردم در انتخابات پرشور است و در عرصه های بین الملل هم مستلزم دولت قوی هستیم که با مشارکتی بالا حاصل می شود و همگان باید به مشارکت حداکثری اهمیت قائل بوده و همه تلاش خود را برای آن به کار بگیریم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: قطعا رسانه ملی و همه رسانه هایی که به نحوی مستقیم و غیرمستقیم از بودجه عمومی استفاده می کنند، رفتاری منصفانه و با فرصت‌های برابر برای همه نامزدها خواهند داشت؛ هم فرصت‌های برابر به همه آنان باید داده شود و هم از اقدامات سلبی و تخریبی مستقیم و غیرمستقیم، اجتناب شود.

تله هایی که منجر به ضایع شدن حق و منافع مردم از اقتصاد جهان می‌شد

ربیعی ادامه داد: به رغم اینکه همواره تبلیغات بدخواهان و برخی مواضع در داخل بی‌اثر نشان دادن آرای مردم را القا کرده اند، اما شاهد بودیم که در این سال‌ها با رای قاطع مردم ایران در سالهای ۹۲ و ۹۶ و تکیه بر دیدگاه مورد نظر اکثریت جامعه، چطور دولت توانست از تداوم روندی که در نتیجه فهم غلط از جهان، ایران را به سمت دام تعارض‌های صهیونیست ساخته، سوق می داد، جلوگیری کند، تله هایی که منجر به ضایع شدن حق و منافع مردم از اقتصاد جهان می‌شد و نیز ایران را در معرض تهدیدات بین المللی قرار داده بود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با وجود به قدرت رسیدن ترامپ و حامیان صهیونیستی‌اش، آمریکای قدرتمند بالاخره وادار به اعتراف به شکست در جنگ اقتصادی شد و بالاخره در همین روزها به سمت حضوری قدرتمند و عزتمند در معاهدات بین المللی حرکت می کند.

وی گفت: هر چند ترامپ دستاوردهای دولت‌های یازدهم و دوازدهم را دچار چالش کرد و خسارت بزرگی به ملت ایران وارد آمد، اما می‌خواهم بگویم که باز هم در دولت برخاسته از آرای مردم بود که ترامپ با آن همه قدرت شیطانی، به انزوای اخلاقی در جهان کشیده شد، و حتی در ایالات متحده آمریکا دولتی با وعده بازگشت به برجام به روی کار آمد.

ربیعی اضافه کرد: اگر در این سال‌ها که ترامپ بود، دولتی ناشی از اکثریت جامعه ایران، در مسند قرار نگرفته بود؛ در این صورت فشارها به مراتب به مردم و کشور بیشتر می شد و اگر دولت، همراهی مردم را با خود نداشت، مقاومت سه ساله و پیروزمندانه را به دست نمی آورد، هرچند مردم در این دوره فشارهایی را نیز متحمل شدند و دولت، نقدها و نگرانی های آنان را نیز به جان خریداری کرد و برای حفظ مصالح و آرامش جامعه پاسخهای آنانی که سهم زیادی در نگرانی ها را داشتند نیز ندارد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت حداقلی نمی‌تواند و نخواهد توانست مطالبات حداکثری را پیگیری کند، گفت: امیدواریم همه نهادها به مشارکت حداکثری و رفتن پای صندوق ها متعهد باشند تا سکان اداره کشور را به دولتی با رای اکثریت بسپارند.

ربیعی تصریح کرد: راه پیشرفت ما پاسداشتن صندوق‌ها رای است. حضور نیافتن نه علامتی به جناح خاص است بلکه علامتی برای نتوانستن در گرفتن حق ایران در فضای بین المللی است.

وجدان جهانی در برابر بربریت رخنه کرده در قرن ۲۱ بیدار شده است

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی به فلسطین گفت: این روزها در فلسطین، آسمان در بامداد سربی است و در شبها نارنجی است. این روزها شاهدیم که رژیم صهیونیستی بی‌توجه به ابتدایی ترین اصول و معاهدات و قطعنامه‌های جهانی به روشی مبتنی بر زور و ظالمانه، جنایات خود را علیه مردم مظلوم فلسطین بطور وقیحانه انجام می دهد.

وی با بیان اینکه بار دیگر مسئله فلسطین به پویش اخلاقی جهانی تبدیل شده است، گفت: ایرانیان از دیرباز با فرهنگ آزادی خواهانه و دفاع از حق مظلومان در کنار مردم فلسطین بوده اند و این روزها خصلت نژادپرستانه و آپارتاید رژیم صهیونیستی در تمام جهان مشهود شده است.

صدای حمایت از عدالت و آزادی خواهی مردم فلسطین از پنج قاره جهان شنیده می شود

ربیعی افزود: امروز شاهدیم که صدای حمایت از عدالت و آزادی خواهی مردم فلسطین از پنج قاره جهان شنیده می شود. امروز که وجدان جهانی در برابر این بربریت رخنه کرده در قرن بیست و یکم بیدار شده، ما همچنان پشتیبانی از این دادخواهی جهانی در کنار مردم فلسطین ایستاده ایم و به احقاق حق این مردم تحت ستم مطابق قوانین و هنجارهای بین المللی اصرار داریم.

وی با اشاره به فرا رسیدن روز اهدای عضو، گفت: مرگ مغزی یک درصد از مرگ ها را شامل می‌شود ولی اهدا فرصتی استثنایی برای افراد و خانواده‌هایی است که با تصمیمی سخت اما صحیح با اهدای اعضای عزیزانشان بتوانند صدقه جاری بیافرینند و به جای خاکسپاری با اهدای ۸ عضو حیاتی می‌توان جان ۸ عضو را نجات داد و با ۱۵۳ بافت و نسج می‌توان برخی افراد را از دام معلولیت رهاند.

سخنگوی دولت ادامه داد: اهدای عضو سنت حسنه‌ای است که از پشتوانه فتاوا هم برخوردار است و می‌تواند به افزایش عاطفه زیستی بین مردم کمک کند. با اهدای عضو زندگی اینگونه به پایان می رسد که "یکی بود و همیشه هست".

۱۵ میلیون سالمندان و افراد در معرض خطر به زودی واکسینه می‌شوند

ربیعی در ادامه به مسئله کرونا و واکسن اشاره و خاطرنشان کرد: دولت موضوع خرید واکسن و واردات آن از تمامی کشورها و شرکتهایی که امکان پذیر می باشد و نیز حمایت از تولید داخلی را در چند جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت با حضور وزیر بهداشت مورد بحث و بررسی قرار داده است. خوشبختانه با پیگیری های دغدغه مند همه اعضای دولت و تلاش های بی وقفه در وزارت امور خارجه به علاوه همکاری تنگاتنگ بانک مرکزی و با پیگیری های وزارت بهداشت امروز به نتایج امیدوار کننده و قابل اطمینان رسیده ایم.

وی اظهار کرد: امروز اعلام می کنم دولت با شفافیت و عدالت، واکسیناسیون گروه های سنی را با اولویت مشخص شده دنبال کرده و امکانات اجرای آن را به سامان رسانده است و در راستای اجرای عدالت سلامت نیز، از همان روزهای اول با برخی سوءاستفاده ها جزیی برخورد جدی صورت داد و امروز نیز برنامه واکسیناسیون به صورت شفاف و عادلانه در حال پیگیری هست و این روند تا پایان ادامه خواهد یافت. امروز خرسندم اعلام کنم با تمهیداتی که اندیشیده شد حدود ۱۵ میلیون نفر از سالمندان و افرادی که در معرض خطر هستند به زودی واکسینه خواهند شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: تلاش های جمعی دولت، ترتیبی را ایجاد کرده است که روند واردات و تولید داخلی در چند مرکز در ماههای آینده، به گونه ای خواهد بود که دیگر، همه ایرانیان دغدغه واکسیناسیون را نداشته باشند. این تعهد دولت به مردم بوده و قطعا دولت آینده با بهره مندی از این دستاوردها ادامه این روند را با زیرساخت های ایجاد شده ادامه خواهد داد. همه اینها در شرایطی رخ داد که با شدیدترین تحریم و جنگ اقتصادی روبرو بودیم.

سرمایه گذاری برای تولید واکسن در داخل، بسیار راهبردی بوده است

ربیعی بیان کرد: آمار پنج کشور با بیشترین میزان واکسیناسیون در جهان نشان می دهد این کشورها خود سازنده واکسن هستند. این واقعیت نشان می دهد که سرمایه گذاری ایران برای تولید واکسن در داخل، بسیار درست و راهبردی بوده است. با تولید انبوه واکسن ایرانی که به زودی در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار خواهد گرفت، ایران به یکی از کشورهای دنیا با بیشترین میزان تزریق واکسن تبدیل خواهد شد.

حداقل دستمزد کارگری در سه سال اخیر، ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است

ربیعی مصوبات دولت را مورد اشاره قرار داد و افزود: در هفته گذشته افزایش کمک هزینه مسکن کارگران به تصویب دولت رسید و از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ با حدود ۵۰ درصد افزایش، به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال رسید. قابل ذکر است حداقل دستمزد کارگری طی سه سال اخیر، ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در مصوبه‌ای دیگر، تامین بار مالی افزایش مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه ، برای زنان مشمول قانون تامین اجتماعی ، به تصویب دولت رسید. این یک درخواست دیرین زنان شاغل در بخش کارگری تحت پوشش تامین اجتماعی بوده است.

وی اضافه کرد: پیش از این اجرای این قانون ،‌مشمول کارکنان بخش دولتی بود و این در حالی است که عمده زنان شاغل ما در بخش‌های تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی می باشند که تاکنون، از این حق محروم بودند. دولت با قبول بار مالی این طرح، زمینه را برای بهره‌مندی قریب به سه میلیون از زنان ایران را فراهم ساخت.

لایحه دولت برای حفظ امنیت حریم خانواده‌ در خصوص قتل های عمدی

سخنگوی دولت گفت: در روز یکشنبه، دولت برای حفظ امنیت حریم خانواده‌ و حمایت از اخلاق‌گرایی در مواجهه با قتل عمدی پدر، مادر، همسر و فرزند، لایحه‌ای را به تصویب رساند که هدف آن، گسترس عدالت قضایی و نیز برقراری حمایتهای خاص قانونی در مورد قتل افراد آسیب‌پذیر مانند کودکان، زنان باردار و بیماران روانی‌ و همچنین افزایش میزان بازدارندگی مجازات این گونه قتل‌ها است. در مصوبه‌ای دیگر، با توجه به کاهش چشمگیر ریزهاش جوی در سال جاری، دولت با اختصاص ۳۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با خشکسالی و تامین آب شرب شهری در سطح کشور موافقت کرد. همچنین دولت با اختصاص تا مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل طرح‌های تامین آب اضطراری و برای اولین بار تا مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال و آبرسانی سیار عشایری و روستایی،‌ موافقت کرد.

ربیعی با بیان اینکه جمعه پیش‌رو، روز ملی اهدای عضو است، ادامه داد: مرگ مغزی، یک درصد از مرگها را شامل می شود و این اهدا، فرصت استثنایی است برای افراد و خانواده‌ها که با تصمیمی‌ سخت ولی صحیح، بتوانند از مرگ عزیزانشان برای آنان جاودانگی ، صدقه جاریه و نامی‌نیک‌تر بیافرینند. در مرگ مغزی می توان به جای خاکسپاری، با اهدای هشت عضو حیاتی ( شامل‌ دو کلیه، دو ریه ، کبد، قلب ، روده و ‌لوزالمعده ) جان هشت انسان را نجات دهند. همچنین با اهدای یک تا ۵۳ نَسَج و بافت‌ هر فرد دچار مرگ مغزی‌شده (‌مثل قرنیه، ‌دریچه قلب،‌ تاندون و غیره) ، میتوان افراد زنده را از معلولیت برهاند.

وی اضافه کرد: اهدای عضو، سنت حسنه‌ای است که از پشتوانه فتاوی شرعی نیز برخوردار است و می‌تواند به تعالی و انسانی‌ترشدن جامعه‌ و افزایش زیستی عاطفی و فداکارانه بین مردم کمک کند. با اهدای عضو، داستان همه ما اینگونه به پایان می‌رسد :« یکی بود و همیشه هست. »

سخنگوی دولت با تبریک روز ارتباطات و روابط عمومی، گفت: دیروز روز جهانی ارتباطات بود. این روز را به همه کنش گران عرضه رسانه، ارتباطات و روابط عمومی‌ها تبریک می‌گویم. بدون شک، امروزه ارتباطات ، نه نتیجه توسعه، بلکه عامل توسعه وپیشرفت یک جامعه است. خوشبختانه با سیاست‌های دولت، تدبیری اتخاذ شد تا همه ایرانیان از حق دسترسی آزاد به اطلاعات بهره‌مند.

ربیعی در ادامه گفت: متاسفانه در روزهای گذشته کشور مدیری فهیم، با پشتکار، صادق،‌صریح و سالم را از دست داد. زنده‌یاد اکبر ترکان از پیشگامان حرکت و نهضت انقلاب اسلامی بود که تا واپسین روزهای زندگی بدون توجه به جایگاه و سمت، هیچ فرصتی را برای خدمت به مردم از دست نداد. مرحوم ترکان از حضور در حرکت انقلاب اسلامی، مقابله با دشمن بعثی و دفاع از ایران، ارتقای توان دفاعی کشور تا ایجاد زیرساخت‌هایی برای رشد و توسعه را در تجربه موفق خود داشت.

وی ادامه داد: مفتخرم که چهار دهه آشنایی را با مرحوم ترکان داشتم. وی فردی مملو از دانش و معرفت بود و از فرهنگ جوانمردی، مرام، فداکاری و مردم یاری ایرانیان به طور وافری بهره‌مند بود. درگذشت این خدوم را به مردم، دوستان و خانواده وی تسلیت می‌گویم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: پیش از این اجرای این قانون، ‌مشمول کارکنان بخش دولتی بود و این در حالی است که عمده زنان شاغل ما در بخش‌های تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند که تاکنون، از این حق محروم بودند. دولت با قبول بار مالی این طرح، زمینه را برای بهره‌مندی قریب به سه میلیون از زنان ایران را فراهم ساخت.

ربیعی تصریح کرد: در روز یکشنبه، دولت برای حفظ امنیت حریم خانواده‌ و حمایت از اخلاق‌گرایی در مواجهه با قتل عمدی پدر، مادر، همسر و فرزند، لایحه‌ای را به تصویب رساند که هدف آن، گسترس عدالت قضایی و نیز برقراری حمایت‌های خاص قانونی در مورد قتل افراد آسیب‌پذیر مانند کودکان، زنان باردار و بیماران روانی‌ و همچنین افزایش میزان بازدارندگی مجازات اینگونه قتل‌ها است.

وی ادامه داد: در مصوبه‌ای دیگر، با توجه به کاهش چشمگیر ریزهاش جوی در سال جاری، دولت با اختصاص ۳۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد رالش اعتبار برای مقابله با خشکسالی و تامین آب شرب شهری در سطح کشور موافقت کرد. دولت همچنین با اختصاص تا مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد رال برای تکمیل طرح‌های تامین آب اضطراری و برای اولین بار تا مبلغ ۲ هزار میلیارد رالب و آبرسانی سیار عشایری و روستایی، ‌ موافقت کرد.

تبریک روز ارتباطات و روابط عمومی

ربیعی با بیان اینکه روز گذشته، روز جهانی ارتباطات بود، این روز را به همه کنشگران عرضه رسانه، ارتباطات و روابط عمومی‌ها تبریک گفت و افزود: بدون شک، امروزه ارتباطات، نه نتیجه توسعه، بلکه عامل توسعه و پیشرفت یک جامعه است. خوشبختانه با سیاست‌های دولت، تدبیری اتخاذ شد تا همه ایرانیان از حق دسترسی آزاد به اطلاعات بهره‌مند شوند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟