وزیر خارجه آمریکا: مذاکرات وین پیشرفت کرده / مسیر مذاکرات طولانی است

آنتونی بلینکن تاکید کرد که نمی‌تواند تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای این کشور را ارزیابی کند.

به گزارش رکنا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه‌ای تاکید کرد که هنوز مسیر طولانی در مذاکرات وین درباره احیای توافق هسته‌ای ایران باقی مانده است.

وزیر خارجه آمریکا که با روزنامه آمریکایی «فایننشال تایمز» در حاشیه نشست گروه هفت در لندن مصاحبه می‌کرد، ضمن رد این که آمریکا وارد جنگ سرد با چین شده است، گفت که از برچسب زدن بر روابط از جمله روابط با چین خودداری می‌کند چون این موضوعاتی پیچیده هستند.

وی در ادامه با اشاره به قصد واشنگتن برای برگزاری نشست دموکراسی طی سال جاری میلادی گفت: «این برای ایجاد یک جنگ سرد نبوده بلکه همه اینها برای این است که سهم خود را برای اطمینان ایجاد این موضوع است که دموکراسی قدرتمند و ارتجاعی بوده و نیازهای مردم را پاسخ می‌دهد.»

روابط میان آمریکا و چین در دوران دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا رو به وخامت گذاشت و دو کشور درباره موضوعاتی نظیر امنیت، حقوق بشر، مالکیت معنوی، قوانین تجاری و بازرگانی با یکدیگر به اختلاف و تنش خوردند.

بلینکن در ادامه مصاحبه خود با فایننشال تایمز گفت: «ما از کشورها نمی‌خواهیم که میان آمریکا و چین انتخاب کنند.»

وی ادامه داد که آمریکا این موضوع را می‌داند که کشورها روابط پیچیده‌ای از جمله با چین دارند و آمریکا این اعتقاد را ندارد که روابط اقتصادی دیگر کشورها با چین باید قطع شده یا پایان یابد.»

بلینکن در بخش دیگری از این مصاحبه گفت تا آنجایی که می‌داند «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی هیچ برنامه‌ای برای سفر به آمریکا در آینده نزدیک ندارد.

وی درباره برخی گزارش‌ها درباره گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی گفت: «اگر ایرانی‌ها و سعودی ها با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند این چیز خوبی است. گفت‌وگو همواره بهترین جایگزین است اما آیا گفت‌وگوی سعودی‌ها و ایرانی‌ها به نتیجه‌ای منجر خواهد شد؟ این موضوع دیگری است.»

بلینکن اضافه کرد که نمی‌تواند تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای این کشور را ارزیابی کند.

وی اضافه کرد که آمریکا مذاکرات جدی در وین انجام داده ومعتقد است که حداقل شاهد برخی پیشرفت‌ها در اظهار جدیت خود بوده اما همچنان مسیر طولانی برای طی شدن در مذاکرات وین وجود دارد.

بلینکن بار دیگر در این مصاحبه بر ضرورت بازگشت ایران به تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای تاکید کرد و مدعی شد که احیای برجام بسته به تصمیم رهبر ایران خواهد بود.

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟