رقابت در انتخابات 1400 به قیمت شلیک به منافع ملی

آن طور که این روزنامه نوشته است، در حالی که مذاکرات وین در حال رسیدن به نتایج مثبتی است و اقدمات عملی برای رفع تحریم‌های ایران و بازگشت آمریکا به برجام شروع شده است، اما متاسفانه برخی افراد و جریان‌های سیاسی بدون توجه به منافع ملی، در آستانه انتخابات 1400 به بهانه‌های مختلف در این مسیر سنگ اندازی می‌کنند.

به گزارش رکنا و به نقل از جمهوری اسلامی، این افراد و جریان‌ها بدون توجه به این که برداشتن تحریم‌های ایران ازسوی آمریکا منجر به بهبود وضع اقتصادی و سیاسی کشور و به تبع آن معیشت مردم متحول خواهد شد، با انگیزه‌های حزبی و صرفا سیاسی با هرگونه اقدام برای سر و سامان گرفتن کشور مخالفت می‌کنند.

در همین ارتباط، رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه رفع تحریمها خواست مردم ماست ومردم این را می‌خواهند، گفت: اگر کسی می‌خواهد در انتخابات شرکت کند، می‌خواهد سنگ بیندازد و مانع رفع تحریم شود بداند مردم به او رای نمی‌دهند اگر کسی این کار را می‌کند و فکر می‌کند در انتخابات پیروز می‌شود اشتباه می‌کند.

آقای روحانی با بیان اینکه رهبر انقلاب برای مذاکرات چارچوبی تعیین کرده‌اند و ما در آن چارچوب حرکت می‌کنیم، گفت: یک ثانیه هم وقت تلف نمی‌کنیم البته عجله هم نداریم کار را پیش می‌بریم، هر زمانی می‌خواهد به نتیجه برسد اهلا و سهلا، یک ساعت زودتر به نتیجه برسد به نفع مردم ماست.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مذاکرات احیای برجام ما عین اجرای برجام را می‌خواهیم نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر و برجام پلاس نمی‌خواهیم، گفت: امروز همه می‌دانند که تنها راه حل این معضل، اجرای کامل توافق هسته‌ای برجام است.

آقای روحانی تاکید کرد: این کار سه مرحله دارد، مرحله اول رفع کامل تحریم‌ها است که بر عهده آمریکا است که این تحریم‌ها را وضع کرده و البته دیگران نیز باید کمک کنند و هرگونه تحریمی که به بهانه‌های مختلف و با برچسب‌های جدید اعمال شده باید لغو شود.گام دوم راستی آزمایی است که بعد از لغو تحریم‌ها انجام خواهد شد و گام سوم هم بازگشت به تعهدات برمبنای توافق برجام است که ما انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه در برنامه هسته‌ای،‌ در برنامه واکسن، در برنامه مقابله با کرونا، در معیشت مردم و در تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم، گفت: هیچ کاری به نتیجه انتخابات نداریم، انجام این کارها وظیفه ماست. حتی اگر انتخابات در 1400 نبود، مثلا در 1401 بود، باز همه اینها را با همین قدرت انجام می‌دادیم.

معاون اول رئیس جمهور هم با انتشار مطلبی در حساب توئیتری خود ضمن انتقاد از حمله به تیم مذاکره‌کننده و دکتر ظریف در این شرایط حساس، تاکید کرد: رقابت انتخاباتی به هر قیمتی سیاست نیست. به مصالح ملی ایران فکر کنید و صبور باشید.

آقای جهانگیری تصریح کرد: حمله به تیم مذاکره‌کننده و دکتر ظریف در شرایطی که درحال مذاکراتی تا این حد حساس هستیم، مثال شلیک به پای خود است. رقابت انتخاباتی به هر قیمتی سیاست نیست. به مصالح ملی ایران فکر کنید و صبور باشید.

عراقچی: همه چیز با دقت درحال پیش رفتن است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه هم با بیان اینکه، اجازه نمی‌دهیم کسی با وقت‌کشی مذاکرات را طولانی یا فرسایشی کند،گفت: البته با تعجیل و شتاب‌زدگی در مذاکرات نیز خدایی ناکرده از موضوعات غفلت نخواهیم کرد. همه چیز با دقت درحال پیش رفتن است.

دکتر سید عباس عراقچی با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام،مذاکرات انجام شده را بسیار فشرده‌ اعلام کرد و افزود: تلاش ما این است که مجموعه اقداماتی که باید آمریکا برای رفع تمامی تحریم‌ها انجام دهد, عملی شود.

وی تاکید کرد: رفع تحریم‌ها باید راستی‌آزمایی شود و در گام بعد ایران اقدامات خود را انجام دهد.

عراقچی ادامه داد: مجموعه این اقدامات درحال کار شدن است. پیش‌نویس‌های مختلفی توسط تمامی هیات‌ها ارائه و مورد تبادل قرار گرفت. درباره آنها کار انجام می‌شود. تمام تلاش ما این است که بتوانیم به سند واحدی که دقیقا وظایف آمریکا را مشخص کند و اقداماتی هم که ایران برای اینکه به برجام برگردد را روشن کند.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای با بیان اینکه آن سند نحوه راستی‌آزمایی و ترتیب و تقدم اقدامات طرفین را مشخص خواهد کرد، اظهار داشت: البته این موضوع از نظر ما کاملا روشن است و این آمریکا است که باید ابتدا اقدامات خود را انجام بدهد. البته مذاکرات سخت است اما ما حتما از مذاکرات فرسایشی اجتناب می‌کنیم، همانطور که از شتاب در مذاکرات نیز پرهیز خواهیم کرد.

به گفته معاون سیاسی وزارت امور خارجه، تصمیم‌ها در تهران گرفته می‌شود و ما هم طبق دستورالعمل‌های تهران مذاکرات را ادامه خواهیم داد تا آن جایی که منافع کشور تامین شود، در این مسیر گام برمی‌داریم.

عراقچی درباره زمان بعدی نشست مذاکرات کمیسیون مشترک در وین هم ابراز داشت: بنای ما این است که هیات‌ها هفته آینده به وین بازگردند اما بستگی به آن دارد که زمانی که نتیجه مذاکرات این چند روز به پایتخت‌ها منتقل می‌شود، بررسی صورت بگیرد و تصمیم را کشورها خواهند گرفت.

وی افزود:عملکرد و اقدامات هیات ایرانی بنابه تصمیم‌گیریها درتهران صورت میگیرد و این تصمیم‌گیریها مشخص میکند که آیا مذاکرات ادامه پیدا کند یاخیر یا ادامه آن به چه شکل وباچه خط‌مشی‌هایی پیگیری شود. زمانی که این مسائل در تهران تدوین و آماده شد، با دستورالعمل‌های جدید خود به مذاکرات بازمی‌گردیم.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای درباره فضای مذاکرات نیز گفت: فضای مذاکرات جدی، کاری و حرفه‌ای است. همه هیات‌ها علاقه‌مند به حصول نتیجه هستند و تلاش آنها این است که ترتیباتی به دست بیاید که منجر به احیای و اجرای برجام به صورت کامل شود اما برای موفقیت مذاکرات صرفا جدی بودن کافی نیست و عوامل دیگری هم وجود دارد.

وی درباره نشست فنی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اظهار داشت: همکاری‌های ما با آژانس ادامه دارد. این همکاری‌ها، همکاری‌های گسترده‌ای است که حوزه‌های مختلفی را هم دربرمی‌گیرد. این همکاری‌ها جریان طبیعی خود را طی می‌کند. در برخی موضوعات با آژانس اختلاف داریم. برای حل این اختلافات گفت‌وگوهایی بین ما و آژانس وجود داشته و دارد.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: با سفر مقامات آژانس به تهران و گفت‌وگوهای بیشتر شاهد تحرکات بیشتری هم در این رابطه خواهیم بود. ما با آژانس یک مسیر معمولی و طبیعی را طی می‌کنیم. امیدوار هستیم که اختلافاتی هم که الان وجود دارد، در فضایی سازنده و غیرسیاسی حل شود.

اتحادیه اروپا: پیشرفت مهمی در مذاکرات احیای برجام حاصل شده است

همزمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با اشاره به این که پیشرفت مهمی در روند مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای انجام شده است، گفت که دیپلماسی بهترین راه بازگرداندن آمریکا به برجام و اجرایی شدن کامل آن است.

جوزپ بورل در صفحه توییترش درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین نوشت: پیشرفت مهمی ظرف هفته گذشته در وین برای بازگرداندن برجام به مسیر خود انجام شده است. کار آسانی نیست اما تمامی هیئت‌ها سخت فعالیت کرده‌اند و مصمم به پیدا کردن راهکارهایی برای آن هستند.

بورل ادامه داد: دیپلماسی بهترین راه رو به جلو برای اطمینان یافتن از بازگشت آمریکا به برجام و اجرایی شدن کامل و موثر توافق است. لازم است تمامی طرف‌ها انعطاف به خرج دهند.

این دیپلمات ارشد اروپایی افزود: جلسه کمیسیون مشترک برجام هفته بعدی دوباره برگزار می‌شود. به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، آماده چند برابر کردن فعالیت مان با تمام شرکای برجام و آمریکا به صورت جداگانه هستیم.

هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: مشارکت‌کنندگان کمیسیون مشترک برجام بر عزم خود برای پیگیری تلاش‌های مشترک دیپلماتیک از جمله در کمیسیون مشترک و از طریق ادامه ارتباطات مجزای هماهنگ‌کننده با همه اعضای برجام و آمریکا، تاکید کردند.

این بیانیه می‌افزاید: مشارکت‌کنندگان، در جریان پیشرفت‌های حاصل در مباحث مطروحه در وین درخصوص تدابیر مشخص لازم برای رفع تحریم‌ها و امور هسته‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام و اجرای موثر و کامل آن، قرار گرفتند. کمیسیون مشترک تصمیم گرفت که کارگروه سومی برای آغاز بررسی ترتیب تدابیر مرتبط ایجاد شود.

در پایان این بیانیه آمده است: کمیسیون مشترک طی هفته آتی برای ادامه کار مجدداً تشکیل خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی را «مثبت» ارزیابی کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به "مثبت" بودن گفتگوهای ایران و قدرت‌های جهانی اعلام کرد که همچنان راه درازی در پیش مانده است.

ند پرایس تصریح کرد رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درحال بررسی اقداماتی است که ایران و آمریکا باید برای بازگشت به پایبندی به برجام انجام دهند.

وزارت خارجه فرانسه: مذاکرات وین سازنده است

وزارت امورخارجه فرانسه هم تصریح کرد: موانع فنی و سیاسی زیادی برای بازگشت به اجرای کامل برجام وجود دارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و 1+4 در وین گفت: هدف از رایزنی‌ها در وین یافتن راه حلی دیپلماتیک است تا ایران و آمریکا بتوانند به پایبندی کامل به برجام بازگردند. موانع فنی و سیاسی برای رسیدن به این هدف وجود دارد که باید بر آن‌ها غلبه کرد.اما همانطور که نشست سه شنبه کمیسیون مشترک نشان داد، روند رایزنی‌ها سازنده است.

روسیه: جایگزین واقعی برای برجام وجود ندارد

رئیس هیات روسیه در مذاکرات برجام تصریح کرد: به‌رغم مخالفت‌ها با احیای برجام، جایگزین واقعی برای آن وجود ندارد. میخائیل اولیانوف در توئیتی نوشت: برخی با فعال شدن برجام مخالف هستند. اما آیا جایگزین واقعی برای آن وجود دارد؟ خیر.

وی تصریح کرد: سیاست فشار حداکثری (دونالد ترامپ) شکست خورد و فقط باعث توسعه برنامه هسته‌ای ایران فراتر از محدودیت‌های توافق برجام شد. دیپلمات ارشد روس خاطر نشان کرد: این واقعیت صحنه است و آیا کسی مایل است این روند ادامه یابد.

نماینده چین: لغو کامل تحریم‌ها رمز موفقیت مذاکرات برجام است

سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی هم گفت: لغو تمام تحریم‌ها از جمله تحریم‌های مربوط به اشخاص ثالث، رمز موفقیت مذاکرات فعلی برای احیای توافق هسته‌ای ایران است.

«وانگ چون» مذاکرات وین را «سودمند» خواند و افزود: مذاکرات فعلی وارد مرحله جدیدی شده است.

وی تصریح کرد: چین از مذاکرات فشرده کمیسیون مشترک برجام از طریق دو کارگروه رفع تحریم‌ها و امور هسته‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام و اجرای موثر و کامل آن استقبال می‌کند.

وانگ گفت که اکنون همه طرف‌ها درک دقیق‌تری از چارچوب و عناصر اصلی تنظیم فوق الذکر دارند.این تلاش‌ها پایه محکمی برای مرحله بعدی مذاکرات کمیسیون مشترک ایجاد کرده است.

وی اظهارداشت: چین قاطعانه از سرگیری اجرای برجام توسط آمریکا و ایران در اسرع وقت حمایت می‌کند و آماده است با هدف دستیابی به نتایج مثبت در کنار سایر اعضا در جهت پیشبرد مذاکرات کار کند.

تلاش رژیم صهیونیستی برای اعمال نفوذ بر آمریکا همزمان با مذاکرات وین

یک روزنامه صهیونیستی هم با استناد به گزارش یک شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی، مطرح کرد که این رژیم به دنبال اعمال نفوذش بر آمریکا در مذاکرات وین است تا سطح بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران ارتقا یابد.

به نوشته روزنامه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل، شبکه تلویزیونی کان گزارش داد که رژیم صهیونیستی همزمان با مذاکرات دولت آمریکا در وین برای بازگشت به توافق هسته‌ای درحال لابی کردن با آمریکا برای اعمال فشار در راستای ارتقای نظارت بین‌المللی بر برنامه هسته‌ای ایران است.

شبکه کان همچنین گزارش داد که قدس اشغالی درحال اعمال پافشاری است که مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بازرسی تاسیسات هسته‌ای ایران اعمال قدرت عمل بیشتری داشته باشند.

این شبکه در ادامه گزارشش آورده است که این موضع رژیم صهیونیستی پس از این اتخاذ شد که مقامات آن به این نتیجه رسیدند که تغییرات چشم‌گیری در توافق هسته‌ای رخ نخواهد داد، اما به هر صورت به دنبال اصلاح مفاد توافق هستند.

همچنین در این گزارش آمده است که یوسی کوهن، رئیس موساد، مِیر بن شابات مشاور امنیت ملی و آویو کوخاوی رئیس ارتش رژیم صهیونیستی در اوایل هفته آتی به آمریکا می‌روند تا در این زمینه با دولت آمریکا لابی کنند.

موضع رژیم صهیونیستی در پی این مطرح می‌شود که طی دو هفته گذشته، جلسات اخیر کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته‌ای از طریق لغو تحریم‌های اعمال شده آمریکا بر ایران و بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای برگزار شدند.

وزیر خارجه صربستان: حفظ برجام برای منطقه و جهان اهمیت کلیدی دارد

همزمان، وزیر خارجه صربستان گفت: حفظ برجام برای منطقه و جهان اهمیت کلیدی دارد و برای تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین آرزوی موفقیت داریم.

نیکلا سلاکوویج ضمن اعلام حمایت کشورش از حفظ برجام و مذاکرات وین گفت: حفظ برجام نه تنها برای ایران بلکه برای منطقه و کل جهان واقعا مهم است. من از طریق آقای ظریف در جریان مذاکرات وین قرار گرفتم و برای تیم ایران آرزوی موفقیت دارم.

وزیر خارجه صربستان در خصوص نقش ایران در منطقه نیز گفت: موفقیت مذاکرات وین در خصوص برجام برای منطقه اهمیت کلیدی دارد و ما تلاش کرده‌ایم با همه کشورهای منطقه رابطه خوبی داشته باشیم و به این تلاش‌ها ادامه خواهیم داد. پیدا کردن راه حلی که موجب توسعه سریع‌تر همه کشورهای منطقه شود، برای کل منطقه و جهان مهم است.

معاون سیاسی وزارت خارجه: منبع مطلع «پرس تی وی» اصلا مطلع نیست

خبر دیگر اینکه، معاون سیاسی وزارت امور خارجه به اخبار منتشر شده در یکی رسانه‌ها در ارتباط با روند مذاکرات در وین واکنش نشان داد.

دکتر سید عباس عراقچی در صفحه توییتر خود در واکنش به خبر منتشرشده از سوی «پرس تی وی» در ارتباط با روند مذاکرات به نقل از یک «منبع مطلع» نوشت: نمی‌دانم منبع مطلع «پرس تی وی» در وین کیست، اما هر که هست اصلا مطلع نیست.

سه‌شنبه شب شبکه خبری «پرس تی وی» وابسته به صداوسیما به نقل از یک منبع خبری در وین نوشته بود: با فشار آمریکا و کشورهای غربی کارگروه سومی برای مذاکرات بعدی ایجاد شده است که دستور کار آن اقدامات گام به گام ایران و آمریکا است.

به گفته این منبع خبری، آمریکا تلاش می‌کند طرف ایرانی را وادار به پذیرش رفع مرحله‌ای تحریم‌ها کند تا در مقابل، به صورت مرحله‌ای، امتیازاتی از ایران بگیرد.

دیروز هم بار دیگر «پرس تی وی» به نقل از منبعی مطلع برخی ادعاها را در مورد مذاکرات در وین مطرح کرد، آن هم درحالی که وزارت خارجه بارها تاکید کرده اخبار مربوط به مذاکرات باید تنها از وزارت خارجه و رسمی دنبال شود. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟