آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد/ توافق با ‌آژانس پیام روشن حسن نیت ایران بود

علی ربیعی امروز( سه شنبه ) در نشست خبری که به صورت‌آنلاین برگزار شد، توافق با آژانس را حامل پیامی روشن دال بر حسن نیت ایران در فرصت دادن به دیپلماسی عنوان کرد و گفت: انتظار داریم که اعضای شرکت کننده در برجام با دریافت این پیام، گام متقابلی را برای اثبات حسن نیت بردارند.

به گزارش رکنا، علی ربیعی با اشاره به انتشار اخباری درباره پاسخ ایران به پیشنهاد سه کشور اروپایی برای برگزاری نشست ۱+۴ با مشارکت آمریکا به عنوان میهمان گفت: دولت در هشت سال گذشته در سیاست داخلی ایجاد فضایی آرام و گسترش تسهیل گری برای کنش اجتماعی مردم و نیز در عرصه اقتصادی مقاوم کردن اقتصاد همزمان با تلاش برای رشد و توسعه داشته و نگاهی به گسترش زیرساخت‌ها و مقایسه آن با گذشته ها این مهم را نشان می دهد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در بحث سیاست خارجی دولت براساس یک منطق تصمیماتی را تاکنون اتخاذ و دنبال کرده است، گفت: دولت در این هشت سال ایجاد زمینه برای تامین رفاه و آسایش مردم را با از میان بردن تحریم های ضد انسانی، تامین امنیت فیزیکی مردم در برابر خطر تروریسم و جنگ و همین‌طور تامین سلامت مردم در سال اخیر در برابر پاندمی ویروس کرونا دنبال کرده است.

وی افزود: همیشه اعتقاد داشته‌ایم که هدف بنیادین سیاست خارجی باید کمک به تامین این اهداف باشد. این اعتقاد در دولت بازتاب انتخاب مردم ما برای بهره‌مندی از یک زندگی امن، مرفه و سالم براساس آنچه که شایسته و سزاوار برخورداری از آن هستند، بوده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: ما در طول این هشت سال اعتقاد داشتیم این مردم هستند که دولت‌های منتخب خود را با دستورالعمل‌هایی که با خرد جمعی از نیازهای عمومی جامعه استنباط کرده‌اند، به پیش می‌رانند و رسالت دولت چیزی جز پیگیری آن دستورالعمل برخاسته از صندوق های رای نیست. این همان معنای مقدس از جمهوریت است که هر کسی که با آرمان های انقلاب پیمان بسته باشد از آن عدول نمی کند.

رژیم ترامپ با فریب خوردن راه شیطانی را انتخاب کرد

ربیعی گفت: بر مبنای همین اعتقاد راسخ بود که دولت از نخستین روزهای آغاز به کار خود در سال ۹۲ به میدان رفع تحریم ها از راه مذاکرات چندجانبه با ۱+۵ قدم گذاشت. ما نزدیک به دو سال بعد از آن تاریخ موفق به توافقی شدیم که ضمن پاسداشت همه دستاوردهای صنعت صلح آمیز هسته ای به این بحران جعلی خاتمه می داد و حلقه امنیتی سازی ایران را که صدمات بی‌شماری به حیات ملی ایران و زندگی روزمره ایرانیان وارد کرده بود، با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد در هم شکست و آینده مبهم را که کشورمان با وارد شدن به فصل هفتم منشور ملل متحد انتظار آن را می کشید به آینده روشن تبدیل کرد.

وی ادامه داد: رژیم ترامپ با فریب خوردن از کسانی که از اولین روزهای انعقاد برجام رخداد پیش آمده را بر باد دهنده آرزوهای پلیدشان برای مردم ایران می دیدند، راه شیطانی را انتخاب کرد که در نهایت به نتیجه ای جز انزوای بین المللی آمریکا در نهادها و سازمان هایی که روزگاری خود موسس آنها بود، نرسید.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: هرچند رفتارهای غیرمتعارف و غیرعقلانی و ظالمانه ترامپ هزینه های سنگینی به اقتصاد مردم ما تحمیل کرد اما کوچکترین موفقیتی در شکستن کمر استقلال و استقامت ملی ما که از اراده برای تعیین حق سرنوشت یک تمدن کهن برمی خیزد، نداشت.

ربیعی توافق با آژانس را حامل پیامی روشن دال بر حسن نیت ایران در فرصت دادن به دیپلماسی عنوان کرد و گفت: انتظار داریم که اعضای شرکت کننده در برجام با دریافت این پیام، گام متقابلی را برای اثبات حسن نیت بردارند و اقدامی خلاف انتظار ما آثاری مخرب بر فرایندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می‌تواند پنجره های فرصت را به سرعت ببندد.

در توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته ای، قانون مصوب مجلس را اجرا کردیم

وی ادامه داد: هفته گذشته در توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته ای، قانون مصوب مجلس را به نحوی اجرا کردیم که ضمن احترام به قانون، به جامعه بین المللی اطمینان بدهیم که برنامه های هسته ای ما همچنان ذیل نظارت های مشروع بین المللی و در مسیر صلح آمیز باقی خواهد ماند. این توافق حامل پیامی روشن دال بر حسن نیت ما در فرصت دادن به دیپلماسی بود.

وی افزود: امروز انتظار داریم که اعضای شرکت کننده در برجام با دریافت این پیام، گام متقابلی را برای اثبات حسن نیت بردارند و در اینجا نمی توانم از این هشدار صرف نظر کنم که اقدامی خلاف انتظار ما آثاری مخرب بر فرایندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می تواند پنجره های فرصت را به سرعت ببندد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: همینطور انتظار داریم که همه طرف ها عاقلانه و دوراندیشانه رفتار کنند و ارزش لحظات گذرا و برگشت ناپذیر را بدانند. ما همچنان به دیپلماسی متعهدیم و اطمینان داریم که در آینده‌ای نزدیک، قانونمندی بر زیاده خواهی و زورگویی غلبه خواهد کرد.

هیچ راهی جز دیپلماسی برای حل اختلافات نیست

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما هم مانند بسیاری از ملت‌های دیگر باور داریم که هیچ راهی جز دیپلماسی برای حل اختلاف جاری نیست، تاکید کرد: اما دیپلماسی نمی‌تواند بدون حسن نیت و نشان دادن صداقت آغاز شود. دولت آمریکا تا امروز از برداشتن کوتاه‌ترین گامی که نشانگر تلاش برای اعتمادسازی باشد خودداری کرده است.

وی افزود: ما آماده‌ایم که هر پیشنهاد عادلانه و صادقانه‌ای را برای حل این اختلاف بشنویم اما بیش از آن منتظریم که اقداماتی را در عمل ببینیم که می‌توانند به تدریج اعتماد ازدست‌رفته را بازسازی کنند.

سخنگوی دولت یادآور شد: هفته گذشته در توافق با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، قانون مصوب مجلس را به نحوی اجرا کردیم که ضمن احترام به قانون، به جامعه بین‌المللی اطمینان بدهیم که برنامه.های هسته‌ای ما همچنان ذیل نظارت‌های مشروع بین‌المللی و در مسیر صلح آمیز باقی خواهد ماند. این توافق حامل پیامی روشن دال بر حسن نیت ما در فرصت دادن به دیپلماسی بود.

اقدام خلاف انتظار ایران پنجره های فرصت را به سرعت می بندد

ربیعی با بیان اینکه امروز انتظار داریم اعضای شرکت‌کننده در برجام با دریافت این پیام، گام متقابلی برای اثبات حسن نیت بردارند، گفت: در اینجا نمی‌توانم از این هشدار صرف نظر کنم که اقدامی خلاف انتظار ما آثاری مخرب بر فرایندهای دیپلماتیک خواهد داشت و می‌تواند پنجره‌های فرصت را به سرعت ببندد.

وی ادامه داد: همینطور انتظار داریم که همه طرف‌ها عاقلانه و دوراندیشانه رفتار کنند و ارزش لحظات گذرا و برگشت‌ناپذیر را بدانند. ما همچنان به دیپلماسی متعهدیم و اطمینان داریم که در آینده‌ای نزدیک، قانونمندی بر زیاده‌خواهی و زورگویی غلبه خواهد کرد.

ربیعی با اشاره به روز احسان و نیکوکاری گفت: پنجشنبه روز نیکوکاری و آغاز هفته نیکوکاری است. روز نیکوکاری، یک اتفاق، رویداد یا مناسبت نیست؛ روزی است که به ما فرصتی می دهد تا بازخوانی کنیم یک فرهنگ را، یک الزام در جامعه امروز و نوعی زیست اخلاقی، انسانی و اسلامی و نوعی نگاه به کنش شخصی خودمان را در قبال وظایفی که در قبال جامعه مان داریم.

درروزهای سخت تحریم و کرونا، ایستادن در کنار هم ضروری است

وی افزود: روز نیکوکاری، روز به یادآوردن افرادی است که به علت نداشتن فرصت‌های برابر یا تحت تاثیر مسائل متعدد دیگری، دچار آسیب‌های و کاستی‌هایی در زندگی هستند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ایران امروز، در شرایطی که تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه و همچنین همه گیری کرونا قرار دارد، بیش از هر دوره و زمان دیگری، نیازمند بازخوانی و ارتقاء نیکوکاری به عنوان یک اصل و حرکت اجتماعی است.

ربیعی تصریح کرد: روزهای سخت تحریم و کرونا، ایستادن در کنار هم، پشتوانه یکدیگر بودن و دستگیری از هم نوع را ، بیش از هر دوره دیگری ضروری کرده است.

وی گفت: دولت همواره به گسترش جریان نیکوکاری،‌ اهتمام ویژه داشته است. البته هرچند نیکوکاری، یک امر جاری در جریان و بستر اجتماعی است اما این وظیفه دولت‌ها در جوامع امروز است که مانند لکوموتیو، کشانه نهادهایی باشند که در زمینه نیکوکاری و کمک به هم نوع، فعالیت دارند؛ بدین صورت که در تاسیس و حمایت از این نوع نهادها، کوشا باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: رشد سمن‌ها چه از نظر تعداد و چه از نظر موضوع کار و همچنین گسترش گروه‌های هدف و چغرافیایی و تلاش برای حمایت و امنیت فعالیت‌شان همواره در دستور کار دولت بوده است.

ربیعی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید نیز در این راستاا تلاش کرده است، گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد دو نهاد مهم کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی، اقدامات اثربخشی را در زمینه نیکوکاری و کاهش نابرابری‌ها داشته اند.

وی افزود: با آرزوی سلامتی و توفیق برای همه ایرانیان و نیکوکاران، در این روزها همگان را به گسترش خیر جمعی و نیکوکاری، دعوت می کنیم. نیکوکاری ، فقط ارائه خدمات مالی نیست بلکه هر کسی میتواند بخشی از توانایی های فردی خود مانند آموزشی، ارائه خدمات گوناگون را در اختیار دیگران قرار بدهد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ما نیازمند یک جنبش عظیم نیکوکاری در شرایط اخیر ایران امروز داریم.

درختکاری صیانت و حفاظت از هر نوع پوشش گیاهی است

ربیعی به روز درختکاری اشاره کرد و گفت: روز درختکاری شاید در ظاهر به معنای کاشت درخت باشد اما در معنای وسیعتر،یادآور این مفهوم آبادانی است. درختکاری، کلا صیانت و حفاظت از هر نوع پوشش گیاهی است.

وی افزود: درخت کاری با مفهوم محیط زیست نیز در هم آمیخته است. گسترش درخت با گونه های مختلف متناسب با هر منطقه و نیز حفاظت و گسترش پوشش گیاهی به کیفیت زندگی امروز و فرداری همه ایرانیان مرتبط است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: باید با بهره گرفتن از نظرات کارشناسان محیط زیست و امر کشاورزی، بدون کاشتن گونه هایی که سازگار با محیط زیست ایران نیستند، اقدامی عقلانی انجام بدهیم. ما باید مراقب باشیم که روحیه تهاجمی به طبیعت و روحیه تقابل با طبیعت را تبدیل به باغبانی از طبیعت کنیم. برای همین ما باید «درخت‌بانی» را نیز گسترش دهیم.

ربیعی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم با اتخاذ راهبرد افزایش بهره وری، اقتصادی و دانش بنیان کردن صنعت کشاورزی را با هدف ارتقای تولید در جهت تامین امنیت غذایی جامعه، کاهش وابستگی، تقویت اقتصاد ملی و بهبود معیشت بهره برداران بخش کشاورزی، را در دستور کار خود قرار داده است.

اهم اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید

وی افزود: افزایش ۲۵ میلیون تنی تولیدات بخش کشاورزی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۲۳ میلیون تن در سال ۹۸، به رغم پایین آمدن میانگین بارندگی‌ها و همچنین کاهش سطح زیرکشت

سخنگوی دولت تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید ۳ طرح عظیم ۵۵۰ هزارهکتاری خوزستان و ایلام، طرح جامع شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور و طرح آبیاری دشت سیستان به عنوان پروژه های زیربنایی کشاورزی در زمینه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی و تجهیز نوسازی اراضی کشور در وسعتی بالغ بر ۸۲۳ هزار هکتار از اراضی کشور در حال اجرا است که فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتار در سطح ۲۹۵ هزار هکتار تکمیل و به کشاورزان تحویل شده است.

ربیعی افزود: همچنین ۳۲ هزار هکتار از «طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان» به بهره برداری رسیده و «۷۷ هزار هکتاراز طرح ۲۲۷ هزارهکتاری شبکه های آبیاری اراضی غرب و شمال غرب کشور نیز به بهره برداران تحویل شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری از ۱.۳ میلیون هکتار در سال ۹۲ به ۲.۴ میلیون هکتار افزایش یافته است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: با تدابیر اتخاذ شده، راندمان کل آبیاری کشور از ۳۹ درصد درسال ۹۲ به بیش از ۴۵ درصد ارتقا پیدا کرده و شاخص بهره وری آب در محصولات کشاورزی از ۹۲۰ گرم در سال ۹۲ به ۱۴۵۰ گرم برمتر مکعب افزایش یافته است.

ربیعی خاطرنشان کرد: ایجاد خط اعتباری، بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه‌گذاری شده و حدود ۱۴۰ هزار دستگاه تراکتور، حدود ۳۸۰۰ دستگاه کمباین غلات و حدود ۳۰۰ هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است. ضریب مکانیزاسیون کشاورزی نیز از۱.۲ در سال ۹۲ به ۱.۸ اسب بخار در هکتار در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سطح گلخانه های کشور نیز از ۸۸۰۰ هکتار در سال ۹۲ به حدود ۱۸هزار هکتار در سال ۹۸ رسیده است، گفت: سطح عملیات آبخیزداری از ۱۲ میلیون هکتار تا سال ۹۲ به ۱/۱۷ میلیون هکتار تا سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است. همچنین، سطح جنگل کاری از ۷۷۰ هزار هکتار تا سال ۹۲ به ۹۵۳ هزار هکتار تا پایان سال۱۳۹۸افزایش یافته است.

ربیعی با اشاره به مصوبات مهم دولت، گفت: در جلسه چهارشنبه دولت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تامین سرمایه اولیه صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اختصاص یافت.

وی افزود: این صندوق به منظور جبران بخشی از خساراتهای ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله سیل، طوفان، صاعقه، برف سنگین، رانش زمین، ریزش کوه و دریا لرزه تشکیل می یابد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: کلیه واحدهای مسکونی دارای انشعاب برق براساس ضوابط مقرر تحت پوشش بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان قرار می گیرند.

اختصاص 50 میلیارد تومان اعتبار برای تامین سرمایه بیمه حوادث طبیعی ساختمان

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه در جلسه چهارشنبه دولت 50 میلیارد تومان اعتبار برای تامین سرمایه اولیه صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اختصاص یافت، گفت: این صندوق به منظور جبران بخشی از خسارات‌های ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله سیل، طوفان، صاعقه، برف سنگین، رانش زمین، ریزش کوه و دریا لرزه تشکیل می‌یابد.

وی افزود: کلیه واحدهای مسکونی دارای انشعاب برق براساس ضوابط مقرر تحت پوشش بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان قرار می گیرند.

کرونا باز هم عضوی از جامعه رسانه کشور راگرفت

سخنگوی دولت با تسلیت به جامعه رسانه ای کشور درباره درگذشت علی اکرمی اظهار داشت: کرونا باز هم هفته گذشته عضوی از جامعه ر سانه کشور را از ما ستاند. سهیل گوهری و روح الله رجایی و اینک علی اکرمی را روز یکشنبه صبح از دست دادیم. اکرمی روزنامه نگار و فعال اجتماعی و یک روزنامه نگار با نشانی از خنده همیشگی و اخلاقی و یک معنا رفیق خوب که هیچ مرز سیاسی مانع رفقات او با هیچ کس نبود.به جامعه رسانه ای کشور و خانواده و به همسر و شمیم و شهریار تسلیت می‌گویم.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟