حجم ویدیو: 12.60M | مدت زمان ویدیو: 00:02:01

 به گزارش رکنا، سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به خبرنگار رکنا مبنی بر اینکه آیا قوه‌قضائیه بر نحوه برگزاری انتخابات نیز نظارت می‌کند یا خیر؟ گفت: در ارتباط با انتخابات دو اقدام داریم. نخست اینکه ستادهایی را با رویکرد پیشگیرانه در همه حوزه‌های انتخابیه فعال کردیم و اقدام بعدی این است که اگر گزارشی از ناحیه مجریان یا ناظران یا این ستاد یا از ناحیه مردم در ارتباط با انتخابات که وصف مجرمانه دارد واصل شود، حتما رسیدگی می‌کنیم اما دستگاه قضایی سر صندوق‌های اخذ رأی نماینده‌ای ندارد و مسئولیتی جز پیشگیری و رسیدگی به جرایم نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا قوه‌قضائیه محل هزینه‌کرد تبلیغات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را بررسی می‌کند یا خیر؟ گفت: ما پول کثیف و پولشویی را برابر ضوابط قانونی جرم می‌دانیم و فارغ از اینکه پول کثیف در چه مسیری هزینه می‌شود به ان رسیدگی می‌کنیم و ممکن است یکی از راه‌های هزینه‌کرد آن تبلغیات انتخابات باشد؛ البته مجلس اخیرا در ارتباط با تبلیغات نامزدهای انتخابات، مصوبه‌ای داشت که نمی‌دانم به تأیید شورای نگهبان رسید یا خیر اما این مصوبه حتما در فرایند رسیدگی به تخلفات انتخاباتی مورد توجه همکاران ما قرار خواهد گرفت.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس گفت: از عموم مردم با هر فکر و سلیقه و هر گرایش سیاسی دعوت می کنم که آگاهانه در انتخابات شرکت کنند و در این مسیر هیچ عذری پذیرفته نیست. مشکلات و گلایه‌ها به جای خود اما فرهنگ ایرانی و تعالیم اسلامی ما به هیچ عنوان با انزوا و بی تفاوتی سازگاری ندارد. اگر بی تفاوت شدیم از دشمن سیلی می خوریم حال آنکه ما در حال نواختن سیلی‌های سخت بر چهره کریه دشمن هستیم. ایران قوی، مجلس قوی می خواهد و مجلس قوی مجلسی است که دارای نمایندگان متدین وانقلابی و شجاع و  عدالت محور وبرخوردار از پشتوانه قوی رای مردم است.

خبر حمایت رئیس قوه قضائییه از نامزدهای انتخاباتی

وی درباره خبر منتشره در فضای مجازی درباره  حمایت رییسی از نامزدهای انتخاباتی گفت: شایعه منتشره در فضای مجازی  را ما دیشب و امروز ملاحظه کردیم. برخی از شایعات در مورد تایید صلاحیت‌ها مطرح بود که بگوش ما رسید. با ریاست قوه صحبت کردم و به هیچ عنوان از هیچ فرد و لیست و جریانی در امر انتخابات حمایت نمی کند. ایشان هیچ لیست و کاندیدایی ندارد؛ البته  گروه‌های مختلف  و همه جریانات سیاسی ملاقات هایی داشتند و مراجعاتی داشتند تقاضاهایی تقدیم کردند و در برابر همه مراجعات ایشان صراحتا گفته که در امر انتخابات چه درابطه با تایید صلاحیت ها و چه در حمایت از گروه ها واحزاب به لحاظ رعایت شان حقوقی قوه قضاییه  از آن معذورم و هیچ مداخله ای نمی پذیریم و به مراجعه کنندگان همین پاسخ داده شده است  که از ورود و مداخله در عرصه انتخابات معذور است. همه کاندیداهای تایید صلاحیت شده محترم اند ولی نباید لیست و فردی منتسب به ریاست قوه باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟