به گزارش رکنا، پایگاه اینترنتی روسیاالیوم این مطلب را بیان کرد و نوشت منابع آگاه اعلام کردند دونالد ترامپ به رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود ( در جریان سفر اردوغان به آمریکا ) پیشنهاد قرارداد تجاری به ارزش صد میلیارد دلار داده است تا بتواند تحریم هایی که واشنگتن به اعمال آنها در پی قرار داد سامانه موشکی اس-400 با روسیه تهدید کرده است دور بزند.

این منابع در گفت و گو با روزنامه واشنگتن پست فاش کردند این پیشنهادها که هدف از آنها بهبود روابط بین آمریکا و ترکیه است شامل یک پیام نیز می شود که دونالد ترامپ هفته گذشته به رجب طیب اردوغان فرستاد. رئیس جمهور ترکیه اکنون برای بررسی مشکلات موجود در واشنگتن به سر می برد.

واشنگتن پست پیش بینی کرد این پیشنهادها باعث خشم تعدادی از قانونگذاران آمریکایی به ویژه در مجلس نمایندگان شود که ماه گذشته اعمال تحریم علیه ترکیه را به سبب عملیات نظامی در شمال سوریه تصویب کردند.

گفتنی است تحویل سامانه پدافند هوایی روسی اس-400 که باعث بروز بحران بین ترکیه و آمریکا شده است از نیمه ژوئیه گذشته آغاز شد و مرحله دوم آن در نیمه سپتامبر به پایان رسید.

در همین حال اردوغان اعلام کرد این سامانه در آوریل 2020 به صورت کامل فعال خواهد شد.

مسئولان آمریکایی برای لغو قرارداد اعمال فشار کردند تا سامانه های پاتریوت را به ترکیه بفروشند و واشنگتن آنکارا را تهدید کرد جنگنده های اف-35 را با تاخیر ارسال خواهد کرد و شاید اصلا قرارداد فروش را لغو کند و بر اساس قانون کاتسا در خصوص مقابله با دشمنان آمریکا در صورت مخالفت ترکیه با اعطای هرگونه امتیاز تحریم هایی اعمال کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟