در این یادداشت به قلم "‌جکسون دیل" معاون سردبیر صفحه سرمقاله آمده است:

روزگاری نه خیلی دور؛ یک دیکتاتور وحشی و بیرحم بر یک کشور نفت خیز عرب حاکم بود که به رغم پرونده‌ای قطور از جنایاتش؛ کماکان آمریکا و سایر دولت‌های غربی حامی و نوازش کننده آن بودند.

جنایات او به حدی وحشتناک بود که عقل سلیم از شنیدنش متحیر می‌ماند. اما او عراق را مدرنیزه می‌کرد و جلوی تروریست‌های اسلامگرا ایستاده بود. بنابر این شاید غرب چاره‌ای نمی‌دید جز آنکه یک چنین حاکم جنایتکاری را تحملش کند.

این حاکم جبار؛ خوب این پیام ملاطفت غرب را درک کرد و تصمیم گرفت همچنان به غرب نفت بدهد و در عوض؛ با آزادی کامل مردمش را قصابی و برای همسایگانش قلدری کند.

همه می‌شناسند این فرد را، این دیکتاتور کسی نبود جز صدام حسین.

آمریکا و متحدانش آنقدر مستقیماً" بر روی صدام شرط بندی کردند که نهایتاً عامل آن شد که صدام در سال ۱۹۹۰ میلادی به کویت حمله کند.

حمله به کویت همان و کلید خوردن "جنگ‌های بی انتهای" خاورمیانه هم همان.

امروز نه فقط منطقه خاورمیانه؛ که کل جهان از دست دستگاه سیاست خارجی غرب می نالد.

۳۰ سال از آن واقعه می‌گذرد و امروز هم مقامات عالیرتبه و سیاستمداران دارند کورکورانه همان اشتباهات را تکرار می‌کنند.

امروز ولیعهد عربستان "‌محمد بن سلمان" مرتکب جنایات گسترده می‌شود و دولت‌های غربی نسبت به آن اظهار بیزاری می‌کنند. قتل "جمال خاشقچی" ستون نویس "‌واشنگتن پست"؛ شکنجه کردن زنانی که خواهان احقاق حقوق از دست رفته شأن هستند و زندانی کردنشان، بمباران یمن. همه و همه جنایاتی است که همه سیاستمداران دنیا تنفر شأن را نسبت به آن ابراز کرده‌اند.

اما همین رهبران هفته پیش در اجلاس سران "گروه ۲۰" در اوزاکای ژاپن دور بن سلمان حلقه زدند و با او عکس یادگاری گرفتند. این اقدام را تنها "دونالد ترامپ"رئیس جمهوری آمریکا انجام نداد؛ نخست وزیران و رؤسای جمهور دموکراسی‌های بزرگ اروپایی هم ابایی در انجام این عمل از خود نشان ندادند.

اگر از همه این رهبران بپرسیم چرا؟؛ پاسخ خواهند داد: چون بن سلمان دارد عربستان را مدرنیزه می‌کند. با افراط گرایی می جنگد. متحد ما و اسرائیل است و گزینه جایگزین او (آلترناتیو)؛ حاکمی خواهد بود به مراتب بدتر.

"اگنس کالامارد" گزارشگر ویژه سازمان ملل در پرونده قتل خاشقچی در تحقیقات پنج ماهه خود از این جنایت به این نتیجه رسیده است؛ "آقای خاشقچی قربانی یک قتل عمد، از پیش طراحی شده و خارج از محدوده قانون بوده است و دولت عربستان مسئول آن است و محمد بن سلمان هم تقریباً همدست این عملیات و همدست لاپوشانی شدن حقیقت ماجراست".

اما یک سکوت معنادار در محافل رسمی بین المللی در قبال این تحقیقات حاکم است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟