به گزارش رکنا، علی ربیعی سخنگوی دولت به همراه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی در نشست خبری امروز تصمیم تازه ایران در کاهش تعهدات خود در برجام را بر اساس بیانیه شورای عالی امنیت ملی اعلام می‌کنند.

شورای عالی امنیت ملی ۱۸ اردیبهشت و در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در بیانیه‌ای از برنامه جمهوری اسلامی برای کاهش تعهدات هسته‌ای در توافق برجام خبر داد.

بر اساس این بیانیه ایران محدودیت‌های پیش بینی شده در زمینه تولید آب سنگین و اورانیوم را نخواهد داشت. طبق بیانیه شورای عالی امنیت ملی در صورتی که شرکای اروپایی برجام طی این مدت گامی برای تأمین منافع ایران در توافق برجام برندارند ایران گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را در پایان مهلت ۶۰ روزه بر می‌دارد.

این مهلت امروز به پایان رسیده است و ایران آماده گام تازه خود برای تعهدات پایاپای با دیگر طرفین برجام است. در همین راستا دوشنبه گذشته ۱۰ تیر، ایران ذخیره اورانیوم غنی شده خود از سقف مورد تعهد در برجام افزایش داد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم گذشت

رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته نیز در جلسه هیأت دولت ضمن تأیید این تصمیم تصریح کرد: ایران دیگر متعهد به رعایت سقف ۳.۶۷ درصد نخواهد بود. دکتر روحانی در عین حال تاکید کرد اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع ایران در توافق هسته‌ای تأمین شود تهران هم سریعاً می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.

در همین زمینه شب گذشته رؤسای جمهوری ایران و فرانسه درباره تازه‌ترین تحولات برجام و تصمیم ایران گفت و گو کردند. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی گفت: اتحادیه اروپا خواهان حفظ برجام است و تمام تلاش خود را در این مسیر به کار گرفته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟