به گزارش گروه سیاسی رکنا ، عربستان سعودی  در اظهاراتی عجیب و دروغ حملات اخیر یمنی ها یمن به تأسیسات نفتی در این کشور را به ایران نسبت داد؛ همزمان ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان حملاتی هوایی به صنعا، پایتخت یمن، را آغاز کرده که شماری کشته برجای گذاشته است.
خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع  کودک کش عربستان، روز پنج‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، در دو پیام توئیتری نوشت که حمله اخیر یمنی به دو ایستگاه نفتی آرامکو در خاک سعودی «به دستور رژیم ایران» انجام گرفته است.

حمله به تاسیسات نفتی عربستان بدستور ایران انجام شد 3
معاون وزیر دفاع عربستان همچنین گفته است که اقدام اخیر یمنی ها «آسیبی جدی به تلاش‌های دیپلماتیک جاری است».
این مقام سعودی اشاره‌ای به جزئیات این «تلاش‌های جاری» نکرده است.
همزمان عادل الجبیر، مشاور در امور خارجی عربستان، نیز در پیام‌هایی توئیتری با تأکید بر اینکه ارتش مردمی یمن «جزئی جداناپذیر از سپاه پاسداران هستند و از دستورات سپاه پیروی می‌کنند» نوشت: حوثی‌ها روز به روز نشان می‌دهند که «برنامه‌های ایران را اجرا می‌کنند و سرنوشت مردم یمن را با منافع ایران تاخت می‌زنند».

حمله به تاسیسات نفتی عربستان بدستور ایران انجام شد 2


حملات هوایی به صنعا
از سوی دیگر ائتلاف منطقه‌ای به عربستان سعودی روز پنج‌شنبه حملات هوایی علیه مواضعی در صنعا، پایتخت یمن، را تایید کرد و هدف از آن را «از کار انداختن توانایی‌های حوثی‌ها برای انجام عملیات خصمانه» اعلام کرد.
به گفته وزارت بهداشت یمن، این حملات به کشته شدن دست‌کم شش تن، از جمله چهار کودک، منجر شد و ۴۱ تن نیز زخمی شدند.
تلویزیون یمن، موسوم به «المسیره»، نیز گزارش کرده که هواپیماهای ائتلاف روز پنج‌شنبه در مجموع به ۱۹ هدف در مناطق زیر کنترل یمنی ها حمله کردند که از آن میان ۱۱ موضع در صنعا قرار داشته است.

حملات پهپادی حوثی‌ها به دستور ایران انجام شد
رسانه‌های بین‌المللی، از جمله خبرگزاری فرانسه و رویترز، حملات هوایی روز پنج‌شنبه را به تلافی حملات پهپادی دو روز پیش یمنی ها به تأسیسات نفتی سعودی دانسته‌اند.
روز سه‌شنبه اعلام شد که یمنی ها یمن با ارسال پهپادهایی به عمق خاک عربستان دو ایستگاه پمپاژ خط لوله نفتی، وابسته به شرکت آرامکو، را هدف قرار داده‌اند.
خط لوله‌ای که این دو ایستگاه در آن واقع شده ظرفیت انتقال پنج میلیون بشکه نفت خام در روز را دارد و یک مسیر جایگزین و راهبردی برای صادرات عربستان، در صورت بسته شدن تنگه هرمز، به‌ شمار می‌رود.
 یمنی ها مسئولیت این حمله پهپادی را برعهده گرفته و آن را «پاسخی به جنایات عربستان و هم‌پیمانانش» در جریان چهار سال جنگ دانسته‌اند.
روابط دیپلماتیک ایران و عربستان از دی‌ماه ۹۴ و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد قطع شده و عربستان در دو سال گذشته بارها از سیاست «فشار حداکثری آمریکا علیه ایران» حمایت کرده و متعهد شده است که خلأ ناشی از تحریم نفت ایران را جبران کند.
حمله پهپادی یمنی ها به خاک عربستان دو روز پس از آن روی داد که امارات متحده عربی روز یک‌شنبه اعلام کرد چهار کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های بندر فجیره هدف «عملیات خرابکارانه خطرناک» قرار گرفته‌اند.
اندکی بعد گزارش شد که در جریان این عملیات، دو نفتکش عربستانی، یک کشتی با پرچم نروژ و یک نفتکش شارجه صدماتی دیده‌اند و تحقیقاتی در این باره آغاز شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

انصارالله: حمله به خط لوله سعودی ربطی به ایران نداشت

 یکی از رهبران گروه انصارالله یمن اعلام کرد، حمله سه‌شنبه به خط لوله‌ انتقال نفت در عربستان سعودی ارتباطی به ایران نداشت.

محمد علی الحوثی به بی‌بی‌سی گفت، نیروهای انصارالله چهار سال است که علیه ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان می‌جنگند و جنگ آنها به نیابت از ایران نیست.

او تاکید کرد: ایران هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌ برای حمله نیروهای انصارالله به خط لوله عربستان نداشته است. ما عوامل ایران نیستیم اگر بودیم با شما صحبت نمی‌کردیم، تنها چیزی که ما می‌خواهیم این است که جلوی خشونت‌ها گرفته شود. اگر به تهاجمات و محاصره مردم یمن پایان داده شود ما هم در مقابل حملات راکتی خودمان را متوقف می‌کنیم، ما خودمان در این باره تصمیم می‌گیریم.

محمد علی الحوثی تصور اینکه ایران بتواند به طور قاچاقی موشک به یمن برساند را مایه تمسخر دانست و گفت: حتی یک تکه نان هم نمی‌تواند از محاصره ائتلاف سعودی بگذرد. او گفت: حمله به خط لوله عربستان با پهپادی انجام شد که خود نیروهای یمنی ساختند.

نیروهای انصارالله روز سه‌شنبه اعلام کردند که با استفاده از هفت پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان حمله کرده‌اند. وزارت انرژی عربستان هم حمله به خط لوله نفت این کشور را تایید کرد.

آیا این خبر مفید بود؟