آلزایمر نشانه کمبود ویتامین D است

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی سه مورد از عوارض مهم کمبود ویتامین D ‌را ابتلا به پوکی استخوان و آلزایمر عنوان کرد.

به گزارش رکنا ، ‌نسرین علیزاده با اشاره به اینکه ویتامین دی با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان ‌ها کمک می کند، اظهار کرد: این ویتامین از ویتامین ‌های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوان ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می ‌کند.

وی خاطرشان کرد: ویتامین دی از راه مصرف برخی مواد غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب بدن می شود.

علیزاده یادآور شد: نیاز روزانه برای این ویتامین برای هر فرد بالغ ۱۰ میکروگرم یا حداکثر دو هزار واحد در روز و در دوران کودکی و پیری این میزان بالاتر است.

وی منابع ویتامین دی را آفتاب، منابع گیاهی مانند قارچ، غلات و برخی سبزیجات، منابع حیوانی مانند کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی ساردین ذکر کرد.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی به برخی از شایع ترین بیماری های مرتبط با فقر ویتامین دی اشاره کرد و گفت: یکی از عوارض کمبود این ویتامین بیماری قلبی است، به طوریکه افراد مبتلا به فقر ویتامین دی، ۳۲ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند.

علیزاده اضافه کرد: ویتامین Dدی به بهود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کنترل التهاب و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

نقش ویتامینD بیماری التهابی روده

وی به ابتلا به بیماری التهابی روده اشاره کرد و افزود: مطالعات انجام شده در اروپا و ایالات متحده ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D دی و میزان بالای ابتلا به بیماری های التهابی روده را نشان داده است.

وی افزود: بیماری التهابی روده در جمعیتی که کمترین میزان نور خورشید را دریافت می کنند، بیشتر است.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه کمبود ویتامین D با ابتلا به زوال عقل و آلزایمر مرتبط است، تصریح کرد: بزرگسالانی که در معرض کمبود ویتامین دی هستند، ۵۳ درصد نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر زوال عقل قرار دارند.

علیزاده با اشاره به ابتلا به بیماری های کلیوی ادامه داد: کسانی که دچار فقر ویتامین دی هستند، دو برابر بیشتر در معرض آلبومینوری یا آلبومین بالا در ادرار قرار دارند.

پوکی استخوان و کمبود ویتامین D

وی پوکی استخوان را از عوارض شایع کمبود ویتامین دی دانست و اظهار کرد: کمبود این ویتامین از آنجا که منجر به جذب کلسیم و فسفات از رژیم غذایی می‌شود، به طور مستقیم با پوکی استخوان ارتباط دارد.

وی ادامه داد: کمبود این ویتامین منجر به دردهای استخوانی و پوکی استخوان می شود و خطر شکستگی های استخوانی را چند برابر می کند.

علیزاده به ابتلا به دیابت نوع دوم اشاره کرد و یادآور شد: مطالعات حاکی از آن است که قرار گرفتن روزانه ۲۰ دقیقه در معرض نور خورشید و یا استفاده از مکمل های ویتامین دی، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می دهد.

وی اختلال در نعوظ را از عوارض کمبود ویتامین دی نامید و گفت: اگرچه اختلال در نعوظ می تواند ناشی از دیابت و سرطان پروستات ایجاد شود اما موارد شدید اختلال در نعوظ با سطوح بسیار پایین ویتامین دی، رابطه مستقیم دارد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟