به گزارش گروه اجتماعی رکنا، آزمایش‌های پزشکی مخصوص سنین بالا نیستند و باید از همان جوانی به فکر پایش سلامتی خود باشید. متاسفانه بیشتر ما تا وقتی به مشکلی برنخوریم، اقدامی نمی‌کنیم و اصولا پیش‌گیری خیلی جدی گرفته نمی‌شود. آزمایش‌های منظم، در تمام گروه‌های سنی، به شما کمک می‌کند زودتر از مشکلات جسمی خود اطلاع پیدا ‌کرده و در نتیجه بهتر با آن‌ها مقابله کنید. زمان مناسب برای انجام هر آزمایشی هر چند وقت یک‌بار است؟ بیشتر ما در این باره اطلاع درستی نداریم. بنابراین تصمیم گرفتیم آزمون‌های پزشکی زنان و زمان‌بندی انجام مرتب آن‌ها را با شما در میان بگذاریم، با ما همراه باشید.

کمتر از یک سال ضریب توده بدنی یا BMI

یکی از آزمایش‌هایی که با وجود سادگی، خیلی جدی گرفته نمی‌شود، معاینه دقیق قد و وزن و محاسبه ضریب توده بدنی یا BMI فرد به صورت سالیانه‌ است. البته این معاینه‌ها در چک‌آپ سالیانه شما وجود دارند و پزشک معالج تان در آزمایش های روتین سالیانه خود حتما اقدام به بررسی این موارد می‌کند. ضریب توده بدنی، یک مقیاس علمی برای سنجش میزان اضافه یا کمبود وزن است که به سادگی محاسبه می‌شود و حتی در بسیاری از اپلیکیشن‌های سلامتی هم می‌توانید آن را بدست آورید.

سری به دندانپزشک بزنید

بهداشت دهان و دندان متاسفانه یکی از نقاط ضعف ما ایرانی‌ها است. بیشتر ما به صورت مستمر وضعیت دندان‌ها و دهان خود را با یک دندانپزشک چک نمی‌کنیم و معمولا وقتی به یاد آن‌ها می‌افتیم که از دندان‌درد چند شب نخوابیده باشیم. تمامی بزرگسالان باید هر 6 ماه یک بار اقدام به چک‌آپ وضعیت بهداشت دهان و دندان خود کنند و این موضوع به مسواک زدن مرتب یا نبود درد ربطی ندارد. این چک‌آ‌پ‌ها معمولا شامل معاینه چشمی و گاهی عکس‌برداری با اشعه X برای سنجش میزان سلامت دندان‌ها و لثه می‌شوند. انجام منظم این چک‌آپ‌ها از این جهت اهمیت دارد که می‌توانند به تشخیص زودهنگام پوسیدگی و سایر مشکلات کمک کنند.

2 تا 5 سال ماموگرافی و آزمایش سرطان سینه

زنان از 20 سالگی تا 40 سالگی باید حداقل هر سه سال یک بار اقدام به آزمایش کلینیکی سرطان سینه کنند. به نظر بیشتر متخصصان پس از سن 40 سالگی، زمان انجام این آزمایش باید هر ساله باشد. این آزمایش توسط دکتر معالج شما و به صورت دستی برای لمس و مشخص‌کردن هرگونه غده یا برآمدگی غیرعادی انجام می‌شود. آزمایش ماموگرافی برای تشخیص سرطان سینه است و در آن با استفاده از اشعه X اقدام به عکس‌برداری از سینه برای مشاهده هر گونه مورد غیرعادی می‌شود. آزمایش ماموگرافی با رسیدن به 40 سالگی باید هر یک‌ یا دو سال یک بار انجام شود. سرطان سینه یکی از جدی‌ترین مشکلات سلامتی زنان محسوب می‌شود که پایش زودهنگام آن می‌تواند در پیش‌گیری و درمان مناسب، بسیار موثر باشد، پس آن را از جوانی جدی بگیرید.

تست قند خون

زنان 45 ساله و بالاتر باید هر سه سال یک بار اقدام به آزمایش سطح قند خون خود کنند تا از نظر ابتلا به دیابت یا قرار داشتن در آستانه آن آگاه شوند. این آزمایش برای سنین پایین‌تر آن قدر واجب نیست و تنها در صورتی که علایم بیماری دیابت مشاهده شود یا عوامل خطرسازی مثل اضافه وزن یا مصرف دخانیات شامل شما شوند، باید اقدام به گرفتن آزمایش قند کنید. میزان قند خون مجاز برای هر کس، نسبت به شرایط فیزیک بدنی، سبک زندگی و سن، متفاوت است. حتما به صورت منظم اقدام به آزمایش سطح قند خون خود کنید تا بتوانید پیش از شدت گرفتن بیماری قند، بهتر با آن مقابله کنید.

پاپ‌اسمیر و آزمون لگن

زنان با رسیدن به سن 21 سالگی، باید هر 2 سال یک‌ بار به متخصص زنان مراجعه و هرگونه مورد مشکوک در سیستم تناسلی را پایش کنند. تا چندی پیش زمان پیشنهادی برای این آزمون هر سال یک‌ بار بود اما با توجه به نتایج تحقیقات انجام‌شده، اعلام شد پایش سالیانه تاثیر چندانی بر دقت تشخیص مشکلاتی مانند سرطان دهانه رحم ندارد. زنان بالاتر از 30 سال که در 3 آزمون پاپ‌اسمیر آخر خود مشکلی نداشته‌اند می‌توانند فاصله بین چک‌آپ‌ها را به 3 سال برسانند.

پایش فشار خون

هر زنی با رسیدن به 18 سالگی، باید حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کند. روند انجام این آزمایش چندان پیچیده نیست و می‌توانید در درمانگاه‌های عمومی هم این کار را انجام دهید اما همین سادگی باعث می‌شود معمولا به دست فراموشی سپرده شود. فشارخون ایده‌آل برای بانوان باید زیر 120/80 میلی‌متر جیوه یا همان 12 روی 8 باشد.

5 تا 10 سال پایش سرطان روده‌ بزرگ

آزمایش کنترل علایم سرطان روده‌ بزرگ برای زنان، از سن 50 سالگی شروع می‌شود. بسته به نوع آزمایش، ممکن است در مطب پزشک معالج یا در بیمارستان آن را انجام دهید. این آزمایش‌ها شامل بررسی قسمت ابتدایی و کل روده می‌شود که به ترتیب «سیگموئیدوسکوپی» و «آندوسکوپی» نام دارد. در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، باید «سیگموئیدوسکوپی» را هر پنج سال و «آندوسکوپی» را هر ده سال یک بار تکرار کنید، البته باید در این باره با پزشک معالج خود مشورت کنید.

آزمایش پوکی استخوان

هر زنی باید با رسیدن به سن 65 سالگی، با انجام آزمایش چگالی استخوانی ابتلای خود به پوکی استخوان را کنترل کند. بهتر است زنانی که بیش از دیگران در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند یعنی کسانی که بدن باریک و قلمی دارند یا دارای سابقه شکستگی و ترک‌خوردگی استخوان هستند، از سنین پایین‌تر اقدام به انجام منظم این آزمایش کنند. زمان‌بندی مشخصی برای انجام این آزمایش وجود ندارد و بسته به شخص، شرایط فیزیکی و سبک زندگی هرکسی متفاوت است اما بهتر است برای اطلاع بیشتر در این باره با پزشک معالج خود مشورت کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟