خطر زخم قرنیه با لنزهای دائمی

جباروند، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره لنز‌ها و آسیب‌های چشمی ناشی از آن، گفت: بهترین وسیله برای اصلاح عیوب اکتسابی چه نزدیک بین و چه دوربین عینک است، اما کسانی هم هستند که محدودیت دارند و به خاطر مسائل شغلی یا زیبایی از لنز به عنوان جایگزین عینک استفاده می‌کنند.

وی افزود: کسی که می‌خواهد از لنز استفاده کند حتما باید توسط چشم پزشک ویزیت شود و از نظر بیماری‌های پلک و سطح چشم، خشکی چشم و سایر اجزای چشم معاینه شود و سلامت آن اجزا تایید شود، بعد از تایید اجازه دارند که از لنز‌های مناسب به عنوان جایگزین عینک استفاده کنند.

این چشم پزشک درباره شرایط استفاده از لنز توضیح داد: لنز باید طبق نظر چشم پزشک استفاده شود. از استفاده طولانی مدت خودداری شود و به چشم استراحت داده شود.

وی ادامه داد: اگر چشم شخصی دچار التهاب و عفونت است به هیچ وجه نباید از لنز استفاده کند. همچنین در محیط‌هایی که گرد و غبار وجود دارد استفاده از لنز ممنوع است، چون باعث خراش اپی تلیوم قرنیه می‌شود و آن را مستعد ایجاد عفونت‌ها می‌کند که می‌تواند به زخم قرنیه منجر شود. این زخم‌ها گاهی به قدری شدید هستند که به درمان نیز پاسخ نمی‌دهند و می‌توانند به پیوند قرنیه و حتی تخلیه چشم نیز منجر شوند.

جباروند درباره استفاده از لنز‌های رنگی نیز خاطرنشان کرد: من لنز‌های رنگی را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنم. هر کسی رنگ چشم خودش را دارد؛ مگر اینکه کسی به علت ضربه‌ها دچار آسیب‌های عنبیه شود که در آن صورت مجبوریم لنز‌های رنگی نیز برای آن‌ها تجویز کنیم. استفاده از لنز‌های رنگی نیز شرایط خاص خودش را دارد و باید از انواع مرغوب آن استفاده کرد.

دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران در ادامه درباره استفاده از لنز‌های دائم تصریح کرد: استفاده از لنز‌های دائم را نیز به هیچ وجه به افراد توصیه نمی‌کنیم. فقط یک نوع لنز‌هایی وجود دارند که حالت پانسمانی دارند و مشخصات خاص خودشان را هم دارند. در بعضی موارد برای افرادی که دچار بیماری سطح چشم هستند می‌شود به صورت ماهانه با پوشش آنتی بیوتیک و زیر نظر چشم پزشک به استفاده از آن ادامه داد.

او در پایان درباره استفاده از لنز توسط کسانی هم که عمل لیزیک و لایزیک انججام دادند، بیان کرد: کسانی که عمل لیزیک و لایزیک انجام می‌دهند نیز می‌توانند از لنز استفاده کنند، اما حداقل باید سه ماه زمان بگذرد و پروسه‌ی بهبودشان کامل شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟