سفر به روستای رشم در دامغان + عکس

در روستای رشم معادن زیادی وجود دارد و از زمان‌های قدیم در این منطقه مردم از این معادن بهره می‌بردند.

به گزارش رکنا ، معماری این روستا صخره‌ای بوده و اطراف روستا با کوه‌های انارو پوشیده شده است. در ادامه اطلاعاتی را از روستای رشم در اختیارتان قرار خواهیم داد.

رشم، روستایی در دل کویر

روستای رشم در دل کویر واقع شده و از اطراف با کوه‌ها و صخره‌ها محاصره شده است. ین روستا یکی از تاریخی‌ترین روستاهای ایران به حساب می‌آید و تاریخچه‌‌ی سکونت انسان در این منطقه به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. در این روستا چشمه‌های خروشانی وجود دارد که به زندگی روستاییان روح بخشیده و در دل کویر جذابیتی ایجاد کرده است. در واقع این رودخانه‌های که در دل کویر جاری هستند، باعث سکونت مردمان این روستا شده‌اند و در واقع این رودخانه‌ها، کویر را به محلی برای سکونت و زندگی تبدیل کرده‌اند.

روستای رشم در دامغان

جاذبه‌های گردشگری روستای رشم

از جاذبه‌های گردشگری روستای رشم می‌توان به آرامگاه امامزاده عباس (ع) اشاره کرد. این آرامگاه با سقف گنبدی ساخته شده بر فراز یکی از تبه‌های این کویر واقع شده است که به اطراف تسلط دارد. از گنبد این امامزاده برای دیدبانی و اذان گفتن نیز استفاده می‌شد.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا می‌توان به سنگ نگاره ها اشاره کرد که تاریخ سکونت انسان را در این منطقه نشان می‌دهد. براساس بررسی‌ها، در دامنه‌ی کوه‌های شمال غربی سنگ نگاره‌هایی وجود دارد و نقش‌هایی از بز کوهی دیده می‌شود.

روستای زیبای دامغان

در سمت شرقی این روستا، یک گورستان تاریخی به طول ۱ کیلومتر و عررض ۲۰۰ متر وجود دارد که برخی از قبرهای این گورستان متعلق به ۳ هزار سال پیش هستند. البته قبرهای قدیمی در قسمت شمالی این گورستان واقع شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. البته تاکنون حفاری‌ها و کاوش‌هایی هم بر روی این قبر‌های تاریخی انجام شده و مورد غارت قرار گرفته است.

چشمه‌های روستای رشم بسیار خروشان و بی‌نظیر هستند. در سمت چب این روستا دو چشمه وجود دارد و این چشمه‌ها شرایط را برای کشاورزی فراهم کرده‌اند. در نتیجه در این سمت شاهد زمین‌های کشاورزی هستیم.

معادن روستای رشم

روستای رشم به لطف معادنی که دارد به یک قطب اقتصادی تبدیل شده و در بخش درآمدزایی بسیار موفق بوده است. ساکنین این منطقه از قدیم تا حال از معادن این منطقه بهره بردند و به استخراج منابع معادن این روستا پرداختند.

آدرس روستای رشم

روستای رشم در شهر دامغان و در استان سمنان واقع شده است. فاصله‌ این روستا تا مرکز دامغان ۱۱۸ کیلومتر است. روستای رشم در ده کیلومتری روستاهای معلمان و حسینان قرار دارد و این روستا در کناره‌ی جاده‌ی دامغان به جندق در سمت چپ واقع شده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟