خوزستان زیستگاه 30 گونه گیاه دارویی

به گزارش رکنا از خوزستان ؛ محمد حسنی‌نسب سطح زیر کشت گیاهان دارویی خوزستان را ۲ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: همه شهرستان‌های استان از جمله دزفول، دزپارت، حمیدیه، رامهرمز، کارون، اندیمشک، اندیکا، شوش تولیدکننده گیاهان دارویی هستند.

وی ادامه داد: در استان خوزستان بازه وسیعی از گیاهان دارویی در حال تولید است و ۳۰ گونه از مهمترین گیاهان دارویی با ارزش دارویی و صادراتی بیشترین سطح کشت را به خود اختصاص داده‌اند.

حسنی نسب انواع نعناع از جمله نعناع فلفلی، سیاهدانه، گشنیز، شوید، گلرنگ، رازیانه، گل گاوزبان، رزماری، چای ترش، زیره سبز و ماریتیغال را از مهمترین گیاهان دارویی تولید شده در خوزستان برشمرد و اضافه کرد: همچنین محصولاتی مانند زعفران، آلوئه‌ورا، مورینگا، استویا، بادرنجبویه، حنا، مورد معطر و کاپاریس در حال توسعه هستند.

به گفته مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان؛ در سال ۱۴۰۲، میزان تولید گیاهان دارویی خوزستان ۳۸ هزار و ۵۰۰ تن بوده که نسبت به سال قبل از آن ۱۶ درصد افزایش تولید داشته است.

وی با بیان اینکه رکورد تولید گیاهان دارویی در استان با این میزان تولید ثبت شده گفت: استان خوزستان رتبه نخست تولید گیاهان دارویی در کشور را دارد.

حسنی نسب افزود: طی سال‌های گذشته با تدوین برنامه پنج ساله گیاهان دارویی استان براساس شرایط اقلیمی هر منطقه، حمایت از متقاضیان کشت گیاهان دارویی با تامین بذر و نهاده استاندارد، ایجاد پایلوت‌های بررسی سازگاری و آموزشی ترویجی، مساعدت در تشکیل خوشه صنعتی چهار گیاه دارویی مهم و منتخب استان، باعث توسعه این صنعت پر رونق شده است.

وی می‌گوید: با توجه به کیفیت بالای گیاهان دارویی تولید شده در استان، توسعه صنایع بسته بندی و فرآوری گیاهان دارویی با هدف تامین نیاز بازار داخلی و صادرات بسیار ضروری است بنابراین در این زمینه، حمایت‌های لازم از سرمایه‌گذاران مانند آموزش، مشاوره و پرداخت تسهیلات صورت می‌گیرد.

کدخبر: 1005778 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟