لحظه به لحظه با قرعه کشی فروش فوق العاده خودرو + فیلم
حجم ویدیو: 10.84M | مدت زمان ویدیو: 00:01:29

به گزارش رکنا، دو خودروساز بزرگ کشور فروش فوق العاده محصولات خود را از عید فطر استارت زدند و ثبت نام تا روز ۱۴ خرداد ادامه داشت.

جزئیات آماری از ثبت نام کنندگان قرعه کشی ایران خودرو

مراسم قرعه کشی ۱۵ هزار دستگاه از چهار مدل از محصولات ایران خودرو در قالب طرح فروش فوق العاده امروز شنبه ( ۱۷ خرداد) ساعت ۹ صبح با حضور نمایندگان وزارت صمت، دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، پلیس راهور ناجا و سایر نهادهای ذیربط در ساپکو آغاز شد.

براساس این گزارش، متقاضیانی که قبلا جهت شرکت در روش فروش فوق‌العاده، نسبت به ثبت اطلاعات شخصی و دریافت کد کاربری و رمز عبور اقدام کرده‌اند نیز لازم است با مراجعه مجدد به سایت مذکور نسبت به انتخاب خودرو اقدام کنند.

در طرح پیش‌فروش مذکور، هیچ‌گونه مبلغی به ‌عنوان پیش‌دریافت تا قبل از اعلام اسامی منتخبان در قرعه‌کشی اخذ نمی‌شود.

پس از اعلام نتایج قرعه‌کشی، منتخبان باید ظرف ۴۸ ساعت نسبت به واریز وجه پیش‌پرداخت قیمت خودرو به‌صورت علی‌الحساب، انتخاب نوع و مدل خودرو و زمان تحویل اقدام کنند.

همچنین در این طرح نیز تمام محدودیت‌های قبلی همچون محدودیت کد ملی، داشتن حداقل ۱۸ سال سن و برخورداری از گواهینامه رانندگی خودرو، عدم امکان صلح و ممنوعیت انتقال خودرو به‌صورت وکالتی و نداشتن سابقه ثبت‌نام و صدور فاکتور خودرو در ۳۶ ماه گذشته نزد سایپا و ایران‌خودرو برقرار است.

کدپستی متقاضی و کدنمایندگی انتخابی توسط مشتری باید از یک استان باشد و در صورتی‌که مشتری حداکثر سه‌ماه پس از تاریخ تحویل خودرو برای سرویس اولیه به نمایندگی مجاز سایپا مراجعه نکند، کارت گارانتی خودرو غیرفعال خواهد شد.

در پایان گفتنی است اگر تعداد ثبت نام‌ها و متقاضیان بیشتر از خودرو قابل عرضه باشد، قرعه‌کشی انجام خواهد شد و همچنین منتخبان قرعه‌کشی تاریخ‌های ۱۷ و ۱۸ خرداد طرح فروش فوق‌العاده محصولات سایپا و ایران‌خودرو، امکان شرکت در این طرح پیش‌فروش را نخواهند داشت.

آغاز قرعه کشی محصولات ایران خودرو با رانا

فرایند قرعه کشی با خودرو رانا آغاز شد؛ ۳۲۹ هزار و ۳۹۷ متقاضی برای ۶۳۰ خودرو وجود دارد و ۶۳ نفر هم به عنوان رزرو انتخاب خواهند شد. برای هر خودرو ۴۶۹ متقاضی وجود دارد.

تعداد متقاضی خرید خودرو رانا ۳۲۹ هزار و ۳۹۷ متقاضی

ظرفیت خودرو رانا ۶۳۰ خودرو

نسبت سفارش به ظرفیت ۴۶۹ متقاضی

تعداد رزرو ۶۳ نفر

لازم به ذکر است، اسامی رزرو تا پایان فرصت ۴۸ ساعته، محرمانه خواهد ماند و افرادی که فرایند واریز و ثبت نام خود را کامل نکنند، ظرفیت آن‌ها به اشخاص رزرو اختصاص پیدا خواهد کرد.

خودرو بعدی پژو اس ال ایکس است که ۵۹۹ هزار و ۴۰۲ نفر متقاضی و ۴ هزار ظرفیت داشت که البته ۴۰۰ نفر هم به صورت رزرو انتخاب خواهند شد. نسبت سفارش به ظرفیت ۱۳۶ است، یعنی برای هر خودرو ۱۳۶ متقاضی وجود دارد.

تعداد متقاضی خرید پژو اس ال ایکس ۵۹۹ هزار و ۴۰۲ نفر نفر

ظرفیت پژو اس ال ایکس ۴ هزار دستگاه

نسبت سفارش به ظرفیت ۱۳۶ متقاضی

تعداد رزرو ۴۰۰ نفر

همچنین برای ۲۰۶ معمولی نیز تعداد یک میلیون و ۵۰ هزار و ۴۵۳ متقاضی وجود دارد که با توجه به ۶ هزار و ۳۷۰ واحد ظرفیت، برای هر خودرو ۱۴۹ متقاضی وجود دارد.

تعداد متقاضی خرید ۲۰۶ معمولی یک میلیون و ۵۰ هزار و ۴۵۳نفر

ظرفیت خودرو ۲۰۶ معمولی ۶ هزار و ۳۷۰ دستگاه

نسبت سفارش به ظرفیت ۱۴۹ متقاضی

در طرح فروش فوق العاده خودرو، ۲ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۹۰۱ نفر متقاضی خرید خودرو پارس بوده‌اند که با توجه به ظرفیت ۴ هزار دستگاهی این خودرو در این طرح، نسبت سفارش به ظرفیت ۵۴۲ است یعنی برای هر خودرو در این دسته ۵۴۲ متقاضی وجود دارد و همچنین ۴۰۰ نفر نیز در جایگاه رزرو برای این خودرو انتخاب خواهند شد.

تعداد متقاضی خرید خودرو پارس ۲ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۹۰۱ نفر

ظرفیت خودرو پارس ۴ هزار دستگاه

نسبت سفارش به ظرفیت ۵۴۲ متقاضی

تعداد رزرو ۴۰۰ نفر

فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به تنوع محصولاتی که در فرایند پیش فروش در دوره بعدی وجود خواهد داشت، گفت: هفته آینده در همین ساعات فرایند قرعه کشی را انجام خواهیم داد.

مقیمی گفت: موضوع پلاک فعال و خودرو‌های فرسوده را در نظر خواهیم گرفت و بر اساس چهارچوب ابلاغی این روند را پیگیری خواهیم کرد. هم اکنون اولویت با افرادی است که خودرو در اختیار ندارند و برای کسانی که قصد نوسازی و خرید خودروی جدید را دارند نیازمند برنامه‌ریزی وزارت صمت هستیم.

او بیان کرد: هدف از تمام شروطی که گذاشته شده است، رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است بر این اساس یکی از شروط رهن یک ساله خودرو است و همچنین سایر شرایط دیگر اعمال شده هم همین هدف را دنبال می‌کنند.

مقیمی درباره نواقص خودروهای مانده در پارکینگ نیز گفت: نواقص این خودروها به قطعاتی مثل کاتالیست مربوط است که هنوز داخلی سازی نشده و در تامین آن وابسته به کشور‌های خارجی هستیم‌.

مدیر عامل ایران خودرو با تاکید بر این که کاتالیست قطعه‌ای وارداتی است که مواد تولید آن در کشور وجود ندارد اظهار کرد: روند واردات این قطعات پیگیری می‌شود و اگر به تعداد انبوه برسد با برنامه‌های ویژه‌ای این خودرو‌ها را تکمیل می‌کنیم و آن‌ها را به مشتری‌ها تحویل خواهیم داد.

او درباره لزوم انجام قرعه کشی گفت: در برخی بازه‌های زمانی تقاضا و عرضه فاصله معنا داری پیدا می‌کنند که نیاز به کار ویژه‌ای است. تنها در این دوره بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر خودرو ثبت نام کرده‌اند و این نشان از تقاضای غیر واقعی دارد. باید طی فرایند ویژه نیاز بازار را پاسخ داد تا این مازاد تقاضا را کنترل کنیم.

مقیمی درباره مشکل پلاک گذاری این خودروسازی هم گفت: مشکلی برای پلاک گذاری نداریم، چرا که تمام محصولات ما تاییدیه یورو ۵ را دریافت کرده‌اند و همچنین تلاش‌های زیادی در این حوزه انجام شده و مشکلی برای تحویل خودرو با موتور یورو ۵ نداریم.

او با تاکید بر تحویل تمام معوقات پژو ۲۰۰۸ گفت: کد رهگیری تمام افراد برنده را روی سامانه اینترنتی ایران‌ خودرو قرار می‌دهیم تا از تمام جزئیات آن اطمینان حاصل پیدا کنند. نکات ایمنی را اطلاع رسانی خواهیم کرد تا هیچ فردی با مشکلات احتمالی روبه‌رو نشود و در دام کلاه‌برداران قرار نگیرد.

بابک رحمانی معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو گفت: متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از نتایج قرعه کشی به سایت فروش ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir و همچنین سایت خبری ایران خودرو به نشانی ikcopress.ir مراجعه کنند.

او تاکید کرد: اسامی هم زمان از طریق پیامک به پذیرفته شدگان اعلام خواهد شد. برای اطمینان از اطلاع رسانی به پذیرفته شدگان، مرکز تماس ایران خودرو با ۱۵ هزار پذیرفته شده تماس تلفنی برقرار خواهد کرد و نتیجه را به اطلاع آنان خواهد رساند.

رحمانی اظهار کرد: مشتریان از ساعت ۱۳ امروز تا ساعت ۲۴ روز دوشنبه فرصت دارند تا نسبت به پرداخت وجه کامل خودرو اقدام کنند. بدیهی است در صورت گذشت این زمان و عدم اقدام برای پرداخت وجه کامل، فرد دیگری از لیست ذخیره جایگزین خواهد شد.

تعداد برندگان قرعه کشی ایران خودرو

از هر ۴۶۹ متقاضی خودرو رانا یک نفر، از هر ۵۴۲ نفر متقاضی پژو پارس یک نفر، از هر ۱۴۹ متقاضی پژو ۲۰۶ یک نفر و از هر ۱۳۶ متقاضی پژو ۴۰۵ یک نفر و جمعاً ۱۵ هزار نفر برنده قرعه کشی ایران خودرو شدند.

جزئیات تعداد محصولات ارائه شده در طرح فروش فوق‌العاده ۱۵ هزار خودرو ایران خودرو و تعداد متقاضیان را به تفکیک هر محصول در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

متقاضیان خرید خودرو رانا

تعداد متقاضی خرید خودرو رانا ۳۲۹ هزار و ۳۹۷ متقاضی

ظرفیت خودرو رانا ۶۳۰ خودرو

نسبت سفارش به ظرفیت ۴۶۹ متقاضی

تعداد رزرو ۶۳ نفر

متقاضیان خرید پژو اس ال ایکس

تعداد متقاضی خرید پژو اس ال ایکس ۵۹۹ هزار و ۴۰۲ نفر نفر

ظرفیت پژو اس ال ایکس ۴ هزار دستگاه

نسبت سفارش به ظرفیت ۱۳۶ متقاضی

تعداد رزرو ۴۰۰ نفر

متقاضیان خرید ۲۰۶ معمولی

تعداد متقاضی خرید ۲۰۶ معمولی یک میلیون و ۵۰ هزار و ۴۵۳نفر

ظرفیت خودرو ۲۰۶ معمولی ۶ هزار و ۳۷۰ دستگاه

نسبت سفارش به ظرفیت ۱۴۹ متقاضی

متقاضیان خرید خودرو پارس

تعداد متقاضی خرید خودرو پارس ۲ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۹۰۱ نفر

ظرفیت خودرو پارس ۴ هزار دستگاه

نسبت سفارش به ظرفیت ۵۴۲ متقاضی

تعداد رزرو ۴۰۰ نفر

نتایج برندگان قرعه کشی ایران خودرو اعلام شد / براساس کد پیگیری

به گزارش رکنا، فهرست 15 هزار برنده فروش فوق العاده ایران خودرو بر اساس کد پیگیری را اینجا ببینید.

صبح امروز مراسم قرعه کشی ثبت نام کنندگان اولیه محصولات ایران خودرو برگزار شد. براساس آمار در ثبت نام اولیه طرح فروش فوق العاده 25 هزار دستگاه خودرو که سهم ایران خودرو 15 هزار دستگاه بود، حدود 4 میلیون و 744 هزار و 984 نفر متقاضی خرید 4 محصول این شرکت بوده اند.

مطابق اعلام شرکت ایران خودرو اسامی منتخبین این طرح پس از پایان قرعه کشی و تایید نهادهای نظارتی به صورت عمومی منتشر می‌شود. البته متقاضیانی که در قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ایران خودرو برنده نشوند نیز می توانند در طرح پیش فروش 12 مدل از محصولات تولیدی این خودروساز مشارکت کنند.

بابک رحمانی معاون بازاریابی و فروش در همین ارتباط گفته است: متقاضیان می توانند برای اطلاع از نتایج قرعه کشی از ساعت 13 امروز به سایت فروش ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir و همچنین سایت خبری ایران خودرو به نشانی ikcopress.ir مراجعه کنند.

وی تاکید کرد:‌ اسامی هم زمان از طریق پیامک به پذیرفته شدگان اعلام خواهد شد. برای اطمینان از اطلاع رسانی به پذیرفته شدگان، مرکز تماس ایران خودرو با 15 هزار پذیرفته شده تماس تلفنی برقرار خواهد کرد و نتیجه را به اطلاع آنان خواهد رساند.

به گفته وی، مشتریان از ساعت 13 امروز تا ساعت 24 روز دوشنبه فرصت دارند تا نسبت به پرداخت وجه کامل خودرو اقدام کنند. بدیهی است در صورت گذشت این زمان و عدم اقدام برای پرداخت وجه کامل، فرد دیگری از لیست ذخیره جایگزین خواهد شد.

در حال حاضر ساعت از 13 گذشته اما احتمالا هجوم مردم به سایت این شرکت باعث شده تا سایت در دسترس خارج شود.

البته پایگاه اطلاع رسانی ایران خودرو ضمن پوزش از هموطنان اعلام کرد: به دلیل حجم بالای مراجعه کنندگان به سایت ایکوپرس، درحال حاضر بارگذاری لیست اسامی پذیرفته شدگان در قرعه کشی فروش فوق العاده امکانپذیر نیست.

در این اطلاعیه تاکید شده به محض کاهش بار ترافیکی سایت، اسامی بارگذاری خواهد شد

نتایج قرعه کشی اعلام شد

بابک رحمانی گفت: متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از نتایج قرعه کشی به سایت فروش ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir و همچنین سایت خبری ایران خودرو به نشانی ikcopress.ir مراجعه کنند.

معاون بازاریابی و فروش از اعلام نفرات پذیرفته شده در طرح فروش فوق العاده از ساعت ۱۳ امروز خبر داد و بر پرداخت وجه خودرو تا ساعت ۲۴ روز دوشنبه پس فردا تاکید کرد.

وی تاکید کرد: اسامی هم زمان از طریق پیامک به پذیرفته شدگان اعلام خواهد شد. برای اطمینان از اطلاع رسانی به پذیرفته شدگان، مرکز تماس ایران خودرو با ۱۵ هزار پذیرفته شده تماس تلفنی برقرار خواهد کرد و نتیجه را به اطلاع آنان خواهد رساند.

مراسم قرعه کشی فروش فوری محصولات ایران خودرو آغاز شد

بعد از اتمام ثبت نام 10 روزه متقاضیان در طرح فروش فوری 25 هزار دستگاه خودرو که از 4 خرداد تا 14 خردادماه اجرایی شد، امروز مراسم قرعه کشی ثبت نام کنندگان اولیه محصولات ایران خودرو در حال برگزاری است.

براساس آمار در ثبت نام اولیه طرح فروش فوری 25 هزار دستگاه خودرو که سهم ایران خودرو 15 هزار دستگاه بود حدود 4 میلیون و 744 هزار و 984 نفر متقاضی خرید 4 محصول این شرکت بوده اند.

مراسم قرعه کشی محصولات ایران خودرو هم اکنون در شرکت ساپکو با حضور ناظرین بازرسی کل کشور، وزارت صمت، وزارت اطلاعات، پلیس امنیت، دادستان کل کشور و سازمان حمایت در حال برگزاری است و در نهایت منتخبین قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ایران خودرو مشخص و باید ظرف 48 ساعت هزینه خودروها توسط متقاضیان پرداخت شود.

اسامی منتخبین این طرح پس از پایان قرعه کشی و تایید نهادهای نظارتی به صورت عمومی منتشر می‌شود. البته متقاضیانی که در قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ایران خودرو برنده نشوند نیز می توانند در طرح پیش فروش 12 مدل از محصولات تولیدی این خودروساز مشارکت کنند.

ایران خودرو

در روند ثبت نام 4 محصول ایران خودرو حدود 5 میلیون و 273 هزار و 856 نفر اقدام به ثبت نام کرده بودند که با راستی آزمایی اطلاعات امروز 4 میلیون و 744 هزار و 984 نفر حائز شرکت در قرعه کشی شده اند.

مشاهده سهمیه هر 4 محصول شرکت ایران خودرو در این طرح فروش فوری نشان می دهد کمترین سهم به رانا با ظرفیت 630 دستگاه اختصاص دارد.

علاوه بر این سهمیه پژو پارس (TU5) 4 هزار دستگاه ، سهمیه پژو 206 معمولی 6 هزار و 370 دستگاه و سهمیه پژو 405 اس ال ایکس 4 هزار دستگاه اعلام شده است.

بر این اساس افرادی که برای خرید پژو 405 ثبت نام کرده اند بیشترین شانس برنده شدن را دارند و ثبت نام کنندگان پژو پارس کمترین شانس را دارند به طوری که از بین 542 متقاضی یک نفر برنده خواهد شد.

در حال حاضر روند قرعه کشی خودرو رانا آغاز شد

بنا بر اعلام شرکت ایران خودرو با اتمام قرعه کشی خودروی رانا متقاضی خرید خودرو تا 48 ساعت فرصت دارد تا هزینه خودرو را واریز کند.

ایران خودرو

پس از اتمام مراسم قرعه‌کشی و تأیید نهایی توسط ناظران، اسامی برندگان از طریق ارسال پیامک و همچنین سایت فروش ایران خودرو به‌نشانی esale.ikco.ir اطلاع‌رسانی خواهد شد.

روند قرعه کشی پژو405 اس ال ایکس آغاز شد

ایران خودرو

با اتمام قرعه کشی خودروی پژو405 اس ال ایکس روند قرعه کشی پژو 206 معمولی آغاز شد.

ایران خودرو

قرعه کشی خودرو پژو پارس هم آغاز شد

ایران خودرو

شانس قرعه کشی خودرو / ایران خودرویی ها از بین هر 300 نفر یک نفر شانس برنده شدن دارند

قرعه کشی طرح فروش فوق‌ العاده ۲۵ هزار خودرو امروز و فردا انجام می‌شود. منتخبین محصولات پژو ۲۰۶، پرشیا، پژو ۴۰۵ و رانا امروز و فردا برندگان قرعه کشی ساینا، تیبا و وانت مشخص می‌شود. بعد از اعلام اسامی منتخبین هر فرد تا ۴۸ ساعت فرصت دارد تا حساب خود را پرکند و بعد از آن منتظر تحویل خودروی خود باشد که طبق وعده خودروسازان و وزارت صمت قرار است حداکثر تا سه ماه ‌آماده تحویل به مشتریان شود.

قیمت این خودروها همان قیمت‌هایی است که شورای رقابت تعیین کرده و شرکت‌های خودروسازی نمی‌توانند بالاتر از قیمت مصوب آن بفروشند. در این میان افرادی که اسمشان در لیست منتخبین نباشد سه بار دیگر فرصت دارند تا در طرح فروش فوق العاده خودرو ثبت نام کنند.

طبق آمارهای اعلام شده تاکنون ۷ میلیون نفر ‌در طرح فروش فوق العاده خودرو ثبت‌نام کرده‌اند که این عدد باعث تعجب خیلی‌ها شده است. طبق آخرین آمارها نیاز سرانه خودرو کشور بین یک الی یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است.

برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند ثبت نام بیش از ۷ میلیون نفر نشان می‌دهد که در این سال‌ها و به خصوص دو سال اخیر که قیمت خودروهای داخلی رو به افزایش است، تنها دلالان و واسطه‌ها به خودروهای داخلی دست پیدا کردند و همواره مردم نتوانستند در طرح‌های فروش شرکت کنند، لذا این طرح نشان داد که نیاز واقعی در بازار بسیار بالاتر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد.

نگاه دیگر هم در این جریان و استقبال از طرح فروش فوق‌العاده خودرو وجود دارد و آن این است که اختلاف بازار و کارخانه باعث شده هر فردی از خانواده برای حفظ ارزش پول خود وارد طرح فروش فوق العاده شود و این بدان معنا است که حداقل ۴ میلیون نفر از ثبت نام‌کنندگان واقعاً نیازی به خودرو ندارند.

با ثبت نام ۷ میلیون نفر برای خرید ۲۵ هزارخودرو شانس هر فرد برای قرعه کشی ۰.۳۵ درصد یعنی کمتر از نیم درصد است. در محصولات سایپا که مجوز فروش ۱۰ هزار خودرو داده شده شانس هر فرد ۰.۷۱ ( با احتساب سهم ۲۰ درصدی از ثبت نام‌های صورت گرفته) است و برای محصولات ایران خودرو هر فرد به طور متوسط ۰.۲۶ درصد ( با احتساب سهم ۸۰ درصدی از ثبت نام ۷ میلیون نفری و مجوز ثبت نام ۲۵ هزار خودرو) شانس دارد.

با این تفاسیر در روزهای شنبه و یکشنبه خیلی از ثبت نام‌کنندگان که به نظر می‌رسد جامعه‌ای خارج از دلالان و واسطه‌ها باشند در این قرعه‌کشی اسمشان در نمی‌آید و بایستی برای دومین مرحله از طرح فروش فوق‌العاده خود را آماده کنند.

در این میان قرار شده شرکت‌های خودروسازی دوباره طرح پیش فروش خودرو را فعال کنند تا بازار بتواند روال هفته پیش خود را که کاهش قیمت‌ها است ادامه دهد. از هفته آینده ۷۵ هزار خودرو در طرح پیش فروش قرار می‌گیرد که موعد تحویل این خودروها سال آینده خواهد بود.

به هر ترتیب این امیدواری وجود دارد که ثبت نام‌ها به روش سختگیرانه حداقل تا کاهش تقاضای واقعی ادامه پیدا کند، در غیر اینصورت سیاست تنظیم بازار خودرو و طرح‌های فروش فوق العاده نمی‌تواند اثرگذار باشد.‌

نحوه قرعه کشی به چه صورت است؟

در این طرح 25 هزار خودرو تحویل داده می شود که سهم شرکت ایران خودرو 15 هزار خودرو است.

شماره ای ابتدا انتخاب شده و از طریق کامپیوتر شماره های بعدی انتخاب می شوند. افرادی که برنده قرعه کشی شده اند از طریق پیامک به آنها اطلاع داده خواهد شد. همچنین متقاضیان می توانند از طریق سایت شرکت ایران خودرو از برنده شدن خود مطلع شوند.

افراد 48 ساعت فرصت دارند کل وجه خودرو را واریز نمایند و اگر نتوانند 1500 نفر در زخیره هستند تا جایگزین افرادی شوند که به هر علتی نتوانستند وجه خودرو را واریز نمایند.

امروز قرعه کشی خودروهایی که قرار بود توسط ایران خودرو به مشتریان عرضه شود انجام خواهد شد. مراسم قرعه کشی امروز با حضور نمایندگان وزارت صمت، دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، پلیس راهور ناجا و سایر نهادهای ذیربط در سالن همایش‌های ساپکو برگزار می شود.

چند نفر ثبت نام کردند؟

براساس آماری که اعلام شده حدود ۷ میلیون نفر در طرح فروش فوری ۲۵ هزار دستگاه خودرو شرکت کرده اند. البته این آمار با راستی آزمایی ریزش خواهد کرد و در نهایت با قرعه کشی واجدین شرایط خرید خودرو اعلام خواهند شد.

اجرای طرح فروش فوری ۲۵ هزار دستگاه خودرو که از ۴ خرداد تا ۱۴ خرداد ماه آغاز شده بود به اتمام رسیده و درحال حاضر واحدهای پلیس راهور ، خودروسازان و ثبت احوال مشغول راستی آزمایی اطلاعات ثبت نام کنندگان هستند.

اگر برنده شدیم اما توان پرداخت وجه نداشتیم چه می‌شود؟

مهدی صادقی نیارکی، سرپرست امور صنایع وزارت صمت گفته است: اگر متقاضی در مرحله ثبت نام برای فروش فوق العاده خودرو اطلاعات غلط ثبت کند تا سه سال اجازه شرکت در هیچ طرح خودرویی را نخواهند داشت. اینکه کسانی در قرعه کشی برنده شوند، اما توان تامین وجه را نداشته باشند محدودیتی برای شرکت در قرعه کشی‌های بعدی نخواهند داشت، البته خودرو سازان محدودیت‌هایی در این باره اعمال کردند که به آن‌ها تذکر داده شد و این محدودیت در اطلاعیه فروش دو خودرو ساز اصلاح شده است.

قرعه کشی آزمایشی

ایران خودرو هفته گذشته در روز ۱۳ خرداد ماه نیز یک قرعه کشی به صورت آزمایشی انجام داد. این قرعه کشی آزمایشی با حضور نماینده سازمان بازرسی کل کشور، نماینده دادستان کل کشور، نماینده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و مدیران ارشد ایران خودرو در سالن همایش های ساپکو برگزار شد.

جزییات مراحل راستی آزمایی

-کسانی که پلاک فعال برای خودروهای سنگین، مینی بوس، کامیونت و غیره را دارند، مجاز به ثبت نام در طرح فروش فوق العاده بودند و پلاک فعال خودروهای سنگین مشمول قانون خودروهای سواری نبود.

-اگر فردی در هر دو مجموعه خودروساز ثبت نام کرده باشد در صورتی که ظرفیت فروش یک شرکت بیش از حد مجاز باشد ثبت نام او در شرکت دیگر ثبت خواهد شد. به عنوان نمونه در حال حاضر آمارها نشان می دهد حجم متقاضی برای ثبت نام خودروهای ایران خودرو بیش از سایپا است در این حالت مطمئناً اگر فردی هم در ایران خودرو و سایپا ثبت نام کرده باشد ثبت نام در ایران خودرو حذف و فرد مجاز به خرید از محصولات سایپا است.

-فیلدهای مشخصات اصلی مشتری که به واسطه احراز هویت در سیستم از طریق سامانه اِمتا ثبت شده توسط ثبت احوال استخراج و مورد راستی آزمایی قرار می گیرد که آیا فرد متقاضی دارای سن مجاز برای ثبت نام بوده یا خیر ؟

- البته مشتریانی که قبلاً پذیرش داشته اند ولی اقدام به صلح نکرده اند، در این طرح فروش فوری امکان پیش ثبت نام نداشتند و اگر ثبت نامی انجام شده آنها از قرعه کشی حذف خواهند شد.

- در بخش راستی آزمایی ثبت نامی ها پلیس راهور مسئول بررسی پلاک فعال افراد متقاضی است همچنین شرکت های خودروساز نیز باید بررسی اطلاعات فرد متقاضی اعلام کنند که آیا در طول ۳۶ ماه گذشته خودرویی از شرکت ها خریداری کرده است یا خیر ؟

- نکته مهم اینجاست روند راستی آزمایی ثبت نامی ها تا ۱۶ خرداد به اتمام خواهد رسید اما سه ماه تا تحویل خودرو طول می کشد و باز هم راستی آزمایی ها در این بازه زمانی انجام و اگر خطایی در ثبت اطلاعات توسط فرد متقاضی مشاهده شود ثبت نام باطل خواهد شد.

- البته در روند قرعه کشی سهم ۱۰ درصدی هم به عنوان ذخیره در نظر گرفته می شود . زیرا برخی از افرادی که اسامی آنها در قرعه کشی اعلام شده شاید امکان تکمیل وجه نداشته و عملاً انصراف می دهند.

اعلام اسامی بعد از پایان قرعه کشی

بابک رحمانی معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو گفت: راستی آزمایی اطلاعات و بررسی محدودیت‌های اعمال شده برای ایجاد نظام توزیع عادلانه در بازه زمانی روزهای ۱۵ و ۱۶خرداد انجام شد.

رحمانی اظهار کرد: اسامی منتخبین این طرح پس از پایان قرعه کشی و تایید نهادهای نظارتی به صورت عمومی منتشر می‌شود و برندگان تا ۴۸ساعت فرصت دارند نسبت به واریز وجه خودروهای انتخابی خود اقدام کنند.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از آغاز عرضه ۴۵ هزار دستگاه دیگر از محصولات این خودروساز از ۱۸ خردادماه خبر داد و خاطرنشان کرد: در این طرح پیش فروش، ۱۲ مدل از خودروهای تولیدی ایران خودرو قابل عرضه است.

وی تصریح کرد: متقاضیانی که در قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ایران خودرو برنده نشده اند نیز می توانند در طرح پیش فروش ۱۲ مدل از محصولات تولیدی این خودروساز مشارکت کنند.

وی تاکید کرد: بازه زمانی تحویل خودرو در قالب طرح پیش فروش ۴ تا ۱۲ ماهه است که براساس قرعه کشی تعیین می شود.

پر متقاضی‌ترین محصولات در طرح پیش فروش خودرو

بیشترین مقدار تقاضا به خودرو پارس TU۵ با حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متقاضی مربوط است و بعد از آن خودرو ۲۰۶ معمولی قرار دارد. در محصولات سایپا هم تیبا و تیبا ۲ هر کدام با حدود ۳۲۰ هزار متقاضی پر متقاضی‌ترین محصولات این خودرو‌سازی هستند.

خودرو رانا در محصولات ایران‌ خودرو و خودرو زامیاد دیزل در محصولات سایپا کم‌ترین میزان تقاضا را در بین مردم داشت. با این حساب متقاضیان پارس TU۵ کمترین شانس و متقاضیان زامیاد دیزل بیشترین شانس برنده شدن در قرعه کشی را خواهند داشت.

هشدار پلیس به متقاضیان خرید محصولات ایران‌خودرو و سایپا

پیش ثبت نام و فرآیند انتخاب خودرو برای شرکت در قرعه‌کشی خرید برخی محصولات ایران‌خودرو و سایپا به پایان رسیده و آنطور که دو شرکت خودروساز اعلام کرده‌اند، فرآیند قرعه‌کشی برای انتخاب متقاضیان امروز برگزار خواهد شد. فرآیندی که ممکن است سبب سوءاستفاده برخی سودجویان شده و در همین راستا نیز رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا هشدارهایی را به متقاضیان خرید خودرو ارائه داده است.

امروز مراسم قرعه کشی برای تخصیص خودروهایی که در قالب طرح فروش فوق العاده دو شرکت ایران خودرو و سایپا برگزار می‌شود و اسامی منتخبین این طرح پس از پایان قرعه کشی و تأیید نهادهای نظارتی به صورت عمومی منتشر می‌شود و پس از انتشار اسامی نیز برندگان تا ۴۸ساعت فرصت دارند نسبت به واریز وجه خودروهای انتخابی خود اقدام کنند.

در این میان، تعداد بالای متقاضیان، تفاوت قیمت اعلام شده از سوی کارخانه با قیمت بازار و محدود بودن ظرفیت خودروهای دو شرکت خودروساز، جزو عواملی است که می‌تواند فرصتی را برای فعالیت سودجویانه مجرمان فراهم کند. موضوعی که سرهنگ علی‌ رجبی در گفت‌وگو با ایسنا درباره آن هشدار داد و گفت: متقاضیان خرید خودرو باید هوشیار باشند که هرگونه اعلام برنده شدن آنان و نتایح قرعه کشی فقط و فقط از طریق سایت‌های رسمی دو شرکت خودروساز و رسانه‌های معتبر منتشر خواهد شد، بنابراین اگر با پیامک‌های مشکوک یا پیامک از منابع ناشناس مواجه شدند حتما از صحت آن باخبر شده و آن را راستی آزمایی کنند. چرا که ممکن است برخی افراد سودجو با طراحی سایت جعلی یا ارسال پیامک و حتی تماس با افراد بخواهند از آنان کلاهبرداری کنند.

وی ادامه داد:‌ در این شیوه ممکن است افرادی با شهروندان تماس گرفته و مدعی شوند که از طرف نمایندگی یا شرکت خودروساز تماس گرفته و در صورت واریز وجه یا بخشی از آن، خودرو به آنان تعلق خواهد گرفت و می‌توانند ثبت‌نام کنند. در این راستا لازم است شهروندان هوشیار بوده و فریب چنین وعده‌هایی را نخورند.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا گفت:‌توصیه ما به شهروندان این است که اولا برای واریز وجه حتما به سایت رسمی شرکت‌های خودروساز مراجعه کرده و از واریز وجه به اشکال دیگر و از جمله اعلام رمز دوم پویا به شکل تلفنی به فرد تماس‌گیرنده جدا خودداری کنند.

رجبی افزود:‌ همچنین لازم است متقاضیان خرید خودرو که نامشان در این مرحله از قرعه‌کشی اعلام نشده، برای اطلاع از دیگر شرایط پیش‌خرید و ثبت‌نام به سایت رسمی ایران‌خودرو و سایپا مراجعه کنند و به پیامک‌ها و تبلیغات فضای مجازی توجه نکنند؛ چرا که ممکن است در دام کلاهبرداران و سودجویان بیفتند.

وی در پایان از شهروندان خواست که درصورت رؤیت هرگونه موارد مشکوک در فضای مجازی موضوع را به پلیس فتا گزارش کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟