پشت پرده  بزرگترین سرقت در مشهد / در شب عجیب چه اتفاقی افتاد؟!

به گزارش رکنا، همه ال. سی. دی‌ها از داخل اتاق‌ها غیب شده بودند. مثل مزرعه‌ای که ملخ تنها گندم‌هایش را خورده باشد، سارقان هرچه ال. سی. دی ۴۰ اینچ در پروژه ساختمانی بود را با خود برده بودند. انگار فقط برای همین آمده بودند و هیچ کاری به پرونده‌ها و حتی اسناد، چک‌ها و مدارک نداشتند. نه قفلی شکسته شده بود و نه دوربین‌های مداربسته تصویری از آن‌ها گرفته بودند. انگار که آن‌ها از قبل می‌دانستند دوربین‌های پروژه کدام قسمت از ساختمان را پوشش می‌دهند برای همین هم مو لای درز کارشان نمی‌رفت.

پای پلیس به میان آمد و خیلی زود مأموران کلانتری آستانه‌پرست مشهد در محل جرم حاضر شدند. بررسی‌های اولیه بر اساس شواهد و ادله موجود همگی نشان از این موضوع داشت که سارق یا سارقان آگاهی کاملی به پروژه و رفت و آمد افراد و ساعات تعطیلی آن داشته‌اند.

سارقان سعی کرده بودند از خود ردپایی در محل باقی نگذارند، اما در تحقیقات نفر به نفر مأموران مشخص شد که یکی از افراد مرتبط با این پروژه ساختمانی در حال احداث درست زمان سرقت داخل مجموعه بوده است. ضد و نقیض‌گویی این فرد و شواهدی همچون خاموش بودن دوربین‌های مداربسته در زمان سرقت و بازشدن در‌های مجموعه با کلید، ظن پلیس را بر آن داشت که احتمالا این فرد در این سرقت نقش داشته باشد. موضوع تحقیقات به مقام قضایی اعلام شد و مظنون پرونده که حاضر به همکاری با مجریان قانون نبود تا روشن شدن زوایای پنهان این سرقت راهی زندان شد.

کرایه نیسان برای سرقت

برخلاف اینکه سارقان به ظاهر کارشان را بی‌عیب و نقص انجام داده بودند، اما دوربین‌های مداربسته چند مغازه زمان ارتکاب جرم را به ثبت رسانده بودند که همین سرنخ مأموران پلیس را در یک قدمی دستگیری متهمان قرار داد. در استخراج تصاویر ضبط شده دوربین‌های مداربسته مشاهده شد که یک دستگاه خودروی نیسان آبی زمانی که پروژه ساختمانی تعطیل بوده در مقابل آن می‌ایستد و افرادی نقاب‌دار وارد ساختمان شده و یکی‌یکی و بدون هیچ نگرانی ال. سی. دی‌ها را بار نیسان می‌کنند. مجریان قانون با بررسی شماره پلاک نیسان وانت آبی، رد آن را در یکی از خیابان‌های مشهد می‌زنند و آن را متوقف می‌کنند. راننده نیسان، اما از همه‌جا بی‌خبر به افسر تحقیق این پرونده گفت: «چند شب پیش دو مرد ناشناس که ماسک به صورت داشتند خودروام را برای انتقال بار از یک پروژه ساختمانی در مرکز شهر مشهد کرایه کردند.» راننده نیسان در ادامه اظهاراتش به پلیس گفت که ال. سی. دی‌ها را به میدان حافظ منتقل کرده و در آنجا بار را به راننده یک خودروی مزدا وانت تحویل داده است. پیگیری‌های پلیس خیلی زود نتیجه داد و مأموران توانستند با استخراج فیلم دوربین‌های طرح ترافیک رد خودروی وانت مزدا را در یکی از خیابان‌های پیروزی بزنند. خانه مورد نظر شناسایی شد و مأموران با حکم قضایی وارد آن شدند. تیم بررسی کننده پس از بازرسی کوتاهی از محل تعداد ۱۰ دستگاه ال. سی. دی که متعلق به پروژه ساختمانی مورد نظر بود را در این خانه مسکونی کشف و ضبط کردند.

دپوی ال. سی. دی‌ها در خانه متهم اصلی

کشف ال. سی. دی‌های سرقتی از خانه‌ای مسکونی در بولوار پیروزی خیلی زود هویت متهم اصلی این پرونده را فاش کرد و در پیگیری‌های بعدی مشخص شد مالک محل دپوی اموال مسروقه همان فردی است که دقایق ابتدایی تحقیقات پرونده دستگیر و اکنون در زندان است. متهم که دیگر دستش برای قانون رو شده بود به ناچار به حرف آمد و ۳ همدستش که در این سرقت نقش داشتند را لو داد. مأموران دایره تجسس کلانتری آستانه‌پرست مشهد با همکاری پلیس آگاهی با استفاده از سرنخ‌های به دست آمده دیگر متهمان این پرونده را هم دستگیر کردند.

انتقال اموال دزدی با پارس و پراید ۱۱۱

فرمانده انتظامی مشهد در تشریح دیگر ابعاد مبهم این پرونده گفت: ۳ مجرم به دام افتاده در بازجویی‌های پلیسی ضمن قبول اتهام خود به سرقت ال. سی. دی‌ها به درخواست متهم ردیف اول که فردی مرتبط با پروژه ساختمانی مورد نظر است، اعتراف کردند. سرهنگ عباس صارمی ساداتی ادامه داد: مأموران دایره تجسس کلانتری آستانه‌پرست در این عملیات تعداد ۵۳ دستگاه ال. سی. دی ۴۰ اینچ را کشف کردند. این مقام ارشد نظامی مشهد بیان کرد: ۳ نفر از متهمان به دام افتاده این پرونده تعدادی از ال. سی. دی‌ها را با ۲ دستگاه خودروی سواری پژو پارس سفید و پراید ۱۱۱ سفیدرنگ به مخفیگاه‌های خود انتقال داده بودند. به گفته سرهنگ صارمی هنوز علت این سرقت و انگیزه متهم اصلی پرونده از ارتکاب جرم مشخص نیست و تحقیقات پلیس برای روشن شدن زوایای مبهم این پرونده ادامه دار . برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

-مهدی قرآنی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟